رکورد تاریخی خرید بورس‌بازان

جهش ۱۵درصدی شاخص کل بورس در معاملات هفته گذشته درحالی رکوردی بی‌سابقه در این بازار برجا گذاشت که مشارکت هفتگی سهامداران حقیقی نیز یک رکورد تازه و تاریخی در کارنامه این گروه از بازیگران سهام بود.
جهش ۱۵درصدی شاخص کل بورس در معاملات هفته گذشته درحالی رکوردی بی‌سابقه در این بازار برجا گذاشت که مشارکت هفتگی سهامداران حقیقی نیز یک رکورد تازه و تاریخی در کارنامه این گروه از بازیگران سهام بود.

جهش ۱۵درصدی شاخص کل بورس در معاملات هفته گذشته درحالی رکوردی بی‌سابقه در این بازار برجا گذاشت که مشارکت هفتگی سهامداران حقیقی نیز یک رکورد تازه و تاریخی در کارنامه این گروه از بازیگران سهام بود. ثبت خالص خرید ۳۴۴۶ میلیارد تومانی توسط سهامداران خُرد در معاملات هفته گذشته و مشارکت بالای سهامداران حقیقی در خرید سهام، نشانه‌‌ای از تداوم رونق نسبی در بورس است. بر این اساس از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بیش از ۱۷هزار و ۴۰۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شده است. این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم در مدت مشابه سال ۹۸، خالص خرید حقیقی تنها معادل ۸۰۴میلیارد تومان بوده است.

به عبارتی مشارکت سهامداران خرد رشدی در حدود 22برابر را طی این دو دوره تجربه کرده است. هجوم پول‌های جدید به بورس تهران، مشارکت در عرضه اولیه و صف خرید نمادهای تازه‌وارد از جمله عواملی بود که جهش قابل‌توجه بورس و بالطبع مشارکت بیشتر بازیگران خرد بورسی در سال جدید را به دنبال داشت. در همین راستا در هفته‌ای که گذشت اخبار گوناگونی از جمله تاکید دوباره بانک مرکزی بر کاهش سود سپرده‌های بانکی، در تداوم رونق بازار سهام بی‌تاثیر نبود، ولی به‌نظر می‌رسد آنچه مسیر این روزهای بورس را تعیین می‌کند تنها ورود نقدینگی و آن هم با حجم بسیار سنگین به بازار سهام است. به‌طوری‌که ورود پول‌های جدید به بورس سبب شده تا ارزش معاملات خرد روزانه (بدون معاملات بلوک و اوراق) بورس و فرابورس در مجموع به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد. در همین راستا همان‌طور که عنوان شد طی 20روز کاری سال جدید بیش از 4/ 17هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد منتقل شده که البته باید عنوان کرد 5هزار و 750میلیارد تومان رقم آن به خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «شستا» تعلق داشته است. در این راستا «دنیای اقتصاد» بارها به گسترش عرضی بازار سهام و لزوم افزایش عرضه‌های اولیه تاکید کرده است. این آمارها و تداوم ورود نقدینگی به بازار به خصوص در زمان عرضه‌های اولیه، گواهی بر صحت همین مطلب است.
نگاهی به تغییر مالکیت‌های هفتگی

همان‌طور که عنوان شد کارنامه بازیگران بورس در هفته گذشته با ثبت خالص خرید 3446میلیارد تومانی سهامداران حقیقی پایان یافت و به این ترتیب رکوردی جدید در مشارکت این گروه از بازیگران در سمت خرید سهام شکل گرفت. جزئیات جابه‌جایی‌ها نشان می‌دهد که همزمان با رشد ۲۳ هزار واحدی شاخص کل بورس در روز شنبه، سهامداران حقیقی نیز نخستین روز کاری هفته را با ثبت خالص خرید 811میلیارد تومانی آغاز کردند. این رقم که بیش از خالص خرید حقیقی‌ها طی 20روز کاری ابتدای سال 98 است، در مقیاس هفتگی نیز قابل‌توجه بود. در این میان بخش عمده‌ای از خالص خرید حقیقی‌ها به جمع‌آوری سهام سرمایه‌گذاری صنایع ‌شیمیایی ‌ایران اختصاص یافت. به‌طوری‌که حدود 64میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌های «شیران» منتقل شد.

بورس تهران در جریان جلسه معاملاتی یکشنبه، روز تاریخی دیگری را در کارنامه خود ثبت کرد. شاخص کل بورس در جریان دادوستدهای این روز ضمن جهش ۲۱ کانالی به قله ۶۹۰ هزار واحدی دست یافت. به این ترتیب کارنامه بورس در نخستین ماه سال با ثبت بازدهی 35درصدی بسته شد. در همین راستا سهامداران خرد با انتقال 660میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود طی روز یکشنبه، در تمامی روزهای ماه اول سال در نقش خریدار ظاهر شدند.

بورس تهران در ادامه روند صعودی خود، معاملات نخستین روز اردیبهشت ماه را مثبت آغاز کرد و با رشد 73/ 2 درصدی شاخص، این نماگر اصلی از مرز ۷۰۰ هزار واحدی عبور کرد و به این ترتیب دومین ابرکانال را نیز در سال جدید پشت سرگذاشت. در این روز نیز خالص خرید سهامداران خرد به حدود 740میلیارد تومان رسید. در این میان بخش عمده‌ای از خرید حقیقی‌ها به جمع‌آوری سهام پالایش نفت بندرعباس تعلق داشت که با خالص خرید 174میلیارد تومانی این گروه دنبال شد.

بازار سهام معاملات روز سه‌شنبه را هم با سرعت در مسیر صعودی سپری کرد و به رکورد دیگری دست یافت. نماگر اصلی بورس تهران در جریان دادوستدهای روز سه شنبه بیش از ۱۷ هزار واحد رشد کرد و به ارتفاع ۷۲۶ هزار واحد رسید. در این روز خالص خرید سهامداران خرد نیز به حدود 500میلیارد تومان رسید و همچنان بیشترین توجه سهامداران خرد به خرید سهام «شبندر» معطوف بود. در ادامه این مسیر آخر هفته با ثبت خالص خرید 735میلیارد تومانی معامله‌گران حقیقی پایان یافت تا رکوردی جدید در کارنامه این گروه از بازیگران را شاهد باشیم.

در هفته‌ای که گذشت سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی و عمدتا پالایشی‌ها، بیشترین توجه را از سوی بازیگران خرد بورسی دریافت کردند. در این میان اتفاق بی‌سابقه‌ای که روز دوشنبه هفته گذشته در معاملات آتی نفت افتاد، هرچند اهالی بازارهای مالی در کل دنیا را شگفت‌زده کرد ولی شدت تقاضا برای عموم سهم‌ها به حدی بود که ریزش قیمت‌های جهانی نتوانست اثر یکپارچه‌ای بر صنایع وابسته بگذارد. به این ترتیب گروه پالایشی فعال در بورس هفته گذشته را با ثبت بازدهی 15درصدی و همچنین خالص خرید یک هزار میلیارد تومانی سهامداران خرد سپری کرد. در این میان 60درصد از رقم مزبور (حدود 600میلیارد تومان) به خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «شبندر» تعلق داشت. به این ترتیب هر سهم مزبور در هفته گذشته توانست بازدهی 25درصدی را کسب کند. نکته جالب توجه معاملات این روزهای «شبندر» تقابل عرضه‌های سنگین شرکت ملی پالایش و پخش با تقاضای سنگین‌تر کدهای حقیقی برای خرید آن در سقف قیمتی است. این تقابل منجر به رسیدن ارزش معاملات «شبندر» به روزانه چند صد میلیارد تومان شده است. به این ترتیب شرکت ملی پالایش و پخش در مجموع هفته گذشته حدود 400میلیون سهم معادل 4/ 1درصد از سهام «شبندر» را عرضه کرد و درصد مالکیت خود در این نماد را به 89/ 17درصد رساند. در این گروه پالایش نفت اصفهان نیز دومین نمادی بود که بیشترین اقبال حقیقی‌ها را تجربه کرد. «شپنا» در مجموع هفته گذشته با خالص خرید بیش از 380میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها روبه‌رو شد.

گروه غذایی نیز از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته بود که در نهایت 477میلیارد تومان نقدینگی بابت خریدهای مزبور به پرتفوی حقیقی‌ها منتقل شد. در این میان بخش عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام سالمین تعلق داشت. به‌طوری‌که خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «غسالم» به 384میلیارد تومان رسید. در همین راستا سهامداران در هفته گذشته خریدهای پرحجمی در گروه شیمیایی داشتند. این امر با انتقال بیش از 216میلیارد تومان به سبد سهام حقیقی‌های این گروه همراه شد. در این میان بیشترین خرید حقیقی‌ها در نماد «پترول» بود که با خالص خرید 184میلیارد تومانی به پایان رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲:۱۲:۱۹ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: