آتی دوباره به کانال نزولی بازگشت

بهای جهانی طلا روز گذشته به روند افزایشی که از ابتدای هفته کاری بازارهای بین‌المللی آغاز کرده بود ادامه داد.
بهای جهانی طلا روز گذشته به روند افزایشی که از ابتدای هفته کاری بازارهای بین‌المللی آغاز کرده بود ادامه داد.
بهای جهانی طلا روز گذشته به روند افزایشی که از ابتدای هفته کاری بازارهای بین‌المللی آغاز کرده بود ادامه داد.
در این روز در ابتدای معاملات، قیمت هر اونس طلا به 1264 دلار رسید. هر چند که نمودار قیمتی طلا نتوانست بخش قابل توجهی از 25 درصد افت ارزشی خود را در شش ماه گذشته جبران کند، اما اعلام افزایش نرخ بیکاری در اروپا، کاهش تولید چین، کاهش قدرت برابری ین در برابر دلار آمریکا و افزایش اندک تقاضا برای این فلز گرانبها، همه دست به دست یکدیگر دادند تا در بازار بین‌المللی موقعیت قیمتی طلا بهبود یابد.
بازار طلا و سکه تهران نیز روز گذشته در پی نوسانات اونس طلا دچار تغییراتی شد که در نهایت به افزایش قیمت‌ها انجامید. البته در کنار افزایش بهای جهانی طلا، رشد نرخ تورم،‌ ‌گمانه‌زنی‌ها از حذف ارز مرجع و آغاز اجرای تحریم فروش طلا به ایران، از جمله عوامل مهم در تقویت قدرت ارزشی این فلز در بازار داخلی محسوب می‌شوند.
در این میان تحریم‌هایی که طی لایحه‌ای در ماه ژانویه توسط اوباما امضا شده بود و ماه گذشته در فرمانی حکم اجرای آن صادر شد، از 10 تیرماه اجرایی شد که در یکی از بندهای این تحریم‌ها مقرراتی وضع شده که بر اساس آن هر شخص یا گروهی که با یک نهاد دولتی یا شهروندان ایرانی معامله یا تهاتر طلا داشته باشد، تحت تحریم قرار می‌گیرد و معامله گران طلا در کشورهای دیگر که این ممنوعیت را نادیده بگیرند، با خطر اخراج از بازار فلزات آمریکا روبه‌رو خواهند شد. روز سه‌شنبه، اما بهای دلار در بازار آزاد تغییر چندانی نداشت. بازار معاملات آتی سکه روز گذشته تا میانه معاملات به تبع تغییرات اونس طلا و سکه نقدی، دارای نوسان اندکی بود و با افزایش کمتر از 1 درصد روبه رو شد. عمده صعود در این بازار نیز به دلیل افزایش بهای اونس بود که البته در ادامه معاملات در پی روند کند کاهش اونس طلا در بازارهای جهانی، از بهای سکه‌های آتی نیز کاسته شد. این در حالی است که به گفته کارگزاران بازار آتی سکه، بهای سکه نقدی در حدی است که از سکه‌های آتی انتظار صعودی بیش از اینها می‌رود، همچنین اختلاف سررسیدها نیز از دید معامله گران این بازار، باید بیشتر از حد فعلی باشد. به این ترتیب به نظر می‌رسد بازار آتی، انتظار ریزش اونس طلا یا دلار در بازار آزاد را برای روزهای آینده دارد.
از سوی دیگر دلیل خاصی برای کاهش بهای سکه نقدی در روزهای پیش رو به نظر نمی رسد؛ تنها از آنجا که سکه هنوز دارای حباب است، بالا رفتن اونس طلا، به کوچک شدن حباب سکه کمک خواهد کرد. (البته این به معنی کاهش قیمت نیست بلکه کاهش حباب مدنظر است) سکه در حال حاضر از قیمت طلای به کار رفته در آن، در حدود 130 تا 140 هزار تومان (بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده) بالاتر است.
روز گذشته در میانه معاملات بازار آتی سکه، نوسانات فراوانی به وجود آمد (البته باز هم در دامنه محدود) که گاهی منجر به منفی شدن دامنه تغییرات هر سه سررسید می‌شد که موجب شد پایین‌ترین قیمت‌ها در دو سررسید مرداد و شهریور، کمتر از قیمت تسویه روز دوشنبه باشد. از سوی دیگر حجم قراردادها در مجموع سه سررسید باز هم نتوانست به ارقام قابل توجه هفته گذشته برسد و در حدود 5000 معامله بود.
البته یکی از دلایل این امر، ریزش‌های اندک اونس طلا در این روز بود. از سوی دیگر کاهش اندک دلار آزاد نیز به این کاهش قیمت‌ها کمک کرد. به نظر می‌رسد یکی از دلایل کاهش بهای دلار روز گذشته این بود که عده‌ای بعد از اجرا شدن تحریم‌ها که به بالا رفتن قیمت این ارز انجامید، در حال شناسایی حاشیه سود هستند.  از طرفی روز جمعه آینده، آمار اشتغال آمریکا اعلام خواهد شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران در انتظار شنیدن آن هستند تا پس از آن روند قیمتی بازار طلا را محک بزنند؛ بنابراین تغییرات اونس در هفته آینده نیز بر بازار معاملات آتی سکه بی‌تاثیر نخواهد بود.
از سوی دیگر به پیش‌بینی برخی کارشناسان بازار ارز و سکه، این بازارها پس از جابه جایی دولت و تحویل آن به رییس جمهور جدید، در انتظار یک ریزش دوباره خواهند بود.
از طرفی بورس اوراق بهادار که روز دوشنبه رکورد جدیدی را ثبت کرده بود و کارشناسان این بازار یکی از دلایل آن را ورود سرمایه‌های خارج شده از بازارهای سکه و دلار به این بازار می‌دانستند، دیروز با کمی ریزش به اصلاح روند صعودی دور از انتظار خود پرداخت؛ چراکه اگر شرکت‌ها نتوانند به اندازه‌ای که افزایش قیمت داشته اند، درآمد داشته باشند، با کاهش قیمت مواجه می‌شوند.  
روز گذشته در نهایت در بازار قراردادهای آتی سکه، سررسید تیر با کاهش 02/0 درصد، سررسید مرداد با افت 33/0 درصد و سکه سررسید شهریورماه با 41/0 درصد کاهش به ترتیب در محدوده قیمتی (پایین‌ترین و بالاترین قیمت) یک میلیون و 133 هزار تا یک میلیون و 146 هزار تومان، سررسید مرداد در محدوده یک میلیون و 161 هزار تا یک میلیون و 173 هزار تومان و سکه سررسید شهریورماه در محدوده یک میلیون و 191 هزار تا یک میلیون و 205 هزار تومان معامله شد.
بر اساس اطلاعیه جدید بورس کالای ایران، ﻗﺮارداد آتی ﺳﻜﻪ ﻃﻼ، ﺗﺤﻮﻳﻞ ﻣﻬﺮ ﻣﺎه 1392 از روز ﺷﻨﺒﻪ ﻣـﻮرخ 15/04/1392 راه‌اﻧﺪازی ﺷﺪه و ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد. ﻗﺮاردادﻫﺎی آتی در اوﻟﻴﻦ روز ﻣﻌﺎﻣﻼتی، ﺑﺪون ﺣﺪ ﻧﻮﺳﺎن ﻗﻴﻤتی، ﺑﺎ دوره ﮔﺸﺎﻳﺶ ﺑﻪ ﻣﺪت 30 دﻗﻴﻘﻪ در اﺑﺘـﺪای ﺟﻠﺴـﻪ ﻣﻌﺎﻣﻼتی آﻏﺎز و ﺑﺎ دوره ﻋﺎدی ﻣﻌﺎﻣﻼتی و اﻋﻤﺎل ﺣﺪ ﻧﻮﺳﺎن ﻗﻴﻤﺖ روزاﻧﻪ اداﻣﻪ می‌ﻳﺎﺑﺪ. ﻗﻴﻤﺖ ﭘﺎﻳﻪ ﻗﺮارداد آتی، ﻫﻤﺎن ﻗﻴﻤﺖ ﻛﺸـﻒ ﺷـﺪه در ﺣﺮاج ﺗﻚ ﻗﻴﻤتی ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد، ﻛﻪ ﻣﺒﻨﺎی ﺣﺪ ﻧﻮﺳﺎن ﻗﻴﻤﺖ روزاﻧﻪ ﺑﺮای اداﻣﻪ ﻣﻌﺎﻣﻼت در ﺣﺮاج ﭘﻴﻮﺳﺘﻪ ﻗﺮار ﺧﻮاﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ. ﺑﺪیهی اﺳـﺖ در ﺻﻮرت ﻋﺪم اﻧﺠﺎم ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ در ﺣﺮاج ﺗﻚ‌ﻗیمتی، ﻗﺮارداد آتی ﻣﺘﻮﻗﻒ و ﻣﺠﺪدا ﻫﻤﻴﻦ ﻓﺮآﻳﻨﺪ، روز ﻛﺎری ﺑﻌﺪ ﺗﻜﺮار ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ. 
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۲ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۵:۵۰:۵۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: