پیشنهاد تشکیل شورای عالی سیاست گذاری گوهرسنگ‌ها

نماینده قطب گوهرسنگ‌ها : به منظور دستیابی به اهداف توسعه‌ای در حوزه گوهرسنگ ها، تشکیل شورای عالی سیاست گذاری این صنعت با راهبری ایمیدرو ضروری است.
نماینده قطب گوهرسنگ‌ها : به منظور دستیابی به اهداف توسعه‌ای در حوزه گوهرسنگ ها، تشکیل شورای عالی سیاست گذاری این صنعت با راهبری ایمیدرو ضروری است.

به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، آقای منصور قربانی افزود: در گام نخست، شورای عالی سیاست گذاری باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا یک جریان دایمی در این صنعت باشد.
وی اضافه کرد: اعضای این شورا را می‌تواند نمایندگان ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخش خصوصی، اداره استانداردها، گمرک و صنایع دستی تشکیل دهد.
 
برنامه تهیه راهبرد (استراتژی) گوهرسنگ‌ها
نماینده قطب گوهرسنگ‌ها در دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات "کارگروه بهینه سازی گوهرسنگ‌ها در ایمیدرو" گفت: در گام نخست یک راهبرد ۱۰ ساله در دست تهیه است تا اهداف این حوزه، با استناد به این نسخه توسعه‌ای دنبال شود.
وی با بیان اینکه در این راهبرد افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گوهرسنگ‌ها دیده شده است، افزود: موضوع آسیب شناسی گوهرسنگ‌ها چند سالی بود که به دست فراموشی سپرده شده بود، اما اواخر سال ۹۸، ایمیدرو با مدیریت این حوزه، برنامه پایش کل زنجیره را آغاز کرد.
قربانی ادامه داد: با اقداماتی که در این کارگروه در حال انجام است، به زودی وارد مرحله اجرای برنامه‌ها خواهیم شد.
 
تامین مواد اولیه از کشور‌های همسایه
نماینده قطب گوهرسنگ‌ها در دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد: با توجه به ویژگی‌های مشترک فرهنگی و همجواری ایران با کشور‌های پاکستان، تاجیکستان و افغانستان، می‌توان همکاری‌های بین کشور‌ها در این صنعت را گسترش داد.
قربانی ادامه داد: برخی مواد اولیه این صنعت در داخل کشور یافت نمی‌شود و در صورت تقویت همکاری‌ها با کشور‌های منطقه، می‌توان این مشکل را حل کرد.
 
بیشترین ذخایر در گوهر سنگ‌ها
وی گفت: فیروزه (معادن فعال در نیشابور، شهربابک و ...)، انواع عقیق‌ها در نقاط مختلف کشور (به ویژه استان‌های خراسان رضوی و جنوبی) و گارنت‌ها (استان‌های کرمان و شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی و ...) بیشترین ذخایر ایران در گوهرسنگ‌ها را تشکیل می‌دهند.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱۹:۲۱ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: