نگاه‌های افزایشی به آینده طلا

 طلا به گزینه محبوب سرمایه‌گذارانی تبدیل شده که با ابهامات پیرامون پاندمی ویروس کرونا در بازار سهام روبه‌رو هستند و در نتیجه قیمت این فلز ارزشمند هفته گذشته به بالاترین حد خود در حدود ۹ سال اخیر صعود کرد و راه برای رکوردشکنی بیشتر در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ هموار شد.
طلا به گزینه محبوب سرمایه‌گذارانی تبدیل شده که با ابهامات پیرامون پاندمی ویروس کرونا در بازار سهام روبه‌رو هستند و در نتیجه قیمت این فلز ارزشمند هفته گذشته به بالاترین حد خود در حدود ۹ سال اخیر صعود کرد و راه برای رکوردشکنی بیشتر در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ هموار شد.

طلا نه به دلار آمریکا نه به ویروس کرونا، بلکه به تاثیر اقتصادی رشد عظیم نقدینگی در سه ماه دوم واکنش نشان می‌دهد که نگرانی‌ها را نسبت به تورم آینده و بازده واقعی منفی اوراق خزانه آمریکا برانگیخته است. گزینه موردنظر سرمایه‌گذاران بدون شک صندوق‌های ETF طلا بوده که خرید در آنها از ابتدای امسال تاکنون از آمار کل سال ۲۰۱۹ فراتر رفته است. طبق گزارش شورای جهانی طلا، ورود سرمایه به صندوق‌های ETF طلا در سطح جهانی به ۵/ ۳۹ میلیارد دلار رسیده و رکورد سالانه ۲۳ میلیارد دلار که مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده را شکسته است. ۸۰ درصد از ورود سرمایه در ژوئن مربوط به صندوق‌های آمریکای شمالی بوده که ۶/ ۴ میلیارد دلار به دارایی‌های تحت‌مدیریت آنها افزوده شده است. «خوان کارلوس آرتیگاس»، مدیر تحقیقات شورای جهانی طلا در بیانیه‌ای اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در صندوق ETF طلا امسال تحت‌تاثیر تلاش سرمایه‌گذاران برای داشتن بیمه مطمئن در برابر آشفتگی اقتصادی ناشی از شیوع کووید-۱۹ چند بار رکورد شکسته است و تقاضا برای این نوع سرمایه‌گذاری احتمالا با روند پرقدرتی در نیمه دوم سال ادامه پیدا خواهد کرد؛ زیرا نگرانی‌ها نسبت به تبعات اقتصادی کووید-۱۹ و نرخ بالای ابتلا به ویروس کرونا تداوم خواهد داشت.

بهای معاملات هر اونس طلا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۱۹ درصد رشد داشته است. «اد موی» که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ در طول بحران مالی مدیر ضرابخانه آمریکا بود، در این باره گفت: بسیاری از عوامل مشابهی که طلا را از حدود ۶۰۰ دلار در سال ۲۰۰۶ به ۱۹۰۰ دلار در سال ۲۰۱۱ رساند، عامل رشد فعلی قیمت طلا هستند. وی که اکنون استراتژیست ارشد شرکت خرده فروشی طلای والاروم است، به مارکت واچ گفت: مقادیر عظیمی پول و اقدامات محرک مالی بدون مسیر واضحی به بازار سرازیر شده‌اند و مسیر احیای اقتصادی از بحران فعلی ناهموار و نامعلوم است. این مساله باعث فرار از تورم و حرکت به سوی دارایی‌های امن و به نفع طلا تمام شده است. با این حال تفاوت‌هایی میان دوره فعلی و دوره قبلی وجود دارد.

یکی از این تفاوت‌ها میزان عظیم تزریق نقدینگی و تدابیر محرک مالی است که در یک فاصله زمانی کوتاه‌تر انجام شده است. ناآرامی و اعتراضات داخلی و انتخابات ریاست‌جمهوری آینده در آمریکا هم این دیدگاه را که آمریکا در شرایط توفان اقتصادی یک جزیره ثبات است دچار تردید کرده است. در این بین، پاندمی باعث شده ضرابخانه‌های دولتی که سکه‌های طلا تولید می‌کنند، به‌صورت کامل یا مقطعی تعطیل شوند و در نتیجه تولید آنها مختل شده است. براساس گزارش مارکت واچ، این کارشناس در عین حال هشدار داد: طلا ممکن است با اقدام معامله‌گران در سودگیری از افزایش اخیر قیمت‌ها، با فشارهای کاهشی روبه‌رو شوند اما عوامل بنیادین نشان می‌دهند که روند فعلی طلا صعودی است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۳:۴۳ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه