طلای جهانی آرام گرفت

طلای جهانی پس از روندی صعودی که در دو روز گذشته داشت، در معاملات روز جاری بدون تغییر ماند و نزدیک به بالاترین قیمت سه ماه گذشته قرار گرفت.
طلای جهانی پس از روندی صعودی که در دو روز گذشته داشت، در معاملات روز جاری بدون تغییر ماند و نزدیک به بالاترین قیمت سه ماه گذشته قرار گرفت.
طلای جهانی پس از روندی صعودی که در دو روز گذشته داشت، در معاملات روز جاری بدون تغییر ماند و نزدیک به بالاترین قیمت سه ماه گذشته قرار گرفت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در ابتدای معاملات روز جاری بازار سنگاپور 1128 دلار بود که فاصله چندانی با قیمت 1130 دلار در روز سه شنبه نداشت.
در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل 0.2 درصد افزایش یافت و 1128 دلار معامله شد. بهای معاملات این بازار تا پایان روز سه شنبه از رکورد 1131 دلار عقب نشینی کرد و با 80 سنت یا 0.1 درصد کاهش به 1127 دلار رسید.
قیمت طلا روز دوشنبه که سرمایه گذاران از دارایی‌های پرریسکی مانند سهام فاصله گرفتند، به بالاترین سطح در سه ماه گذشته صعود کرده بود.
در این بین ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا روز سه شنبه کاهش یافت و روند صعودی 11 روز گذشته این صندوقها که طولانی‌ترین روند صعود از دسامبر سال 2012 بود، متوقف شد. ذخایر این صندوقها 0.3 درصد کاهش یافت و به 1528.8 تن رسید با اینهمه همچنان نزدیک به بالاترین میزان سه ماه گذشته قرار دارد.
در میان دارایی‌هایی که امسال بهترین عملکرد را داشته اند طلا تاکنون بیش از شش درصد افزایش قیمت داشته در حالیکه سال 2015 را با 10.4 درصد کاهش به پایان رساند.
برایان لان، مدیرکل شرکت تجارت طلای گولدسیلور سنترال به رویترز گفت: خرید طلا از سوی چین که بزرگترین مصرف کننده این فلز زرد در جهان است، در آستانه سال نوی چینی افزایش یافته و از قیمت طلا پشتیبانی کرده است. در حال حاضر هیچ گزینه دیگری برای چین وجود ندارد و سرمایه‌ها به سوی طلا حرکت کرده اند.
به گفته وی، زمینه برای صعود طلا به سطح بالای 1160 دلار و حتی صعود به مرز 1200 دلار وجود دارد. طلا در ژوئن سال گذشته به 1200 دلار رسیده بود.
جیمز استیل، تحلیلگر بانک اچ اس بی سی هم در یادداشتی به مشتریان نوشت: کاهش قیمت نفت به پایین‌ترین سطح چند سال گذشته، کاهش ارزش دلار و بازارهای سهام شکننده در مجموع به نفع طلا شده اند از این رو این خوش بینی وجود دارد که عوامل اقتصادی از قیمت این فلز زرد پشتیبانی خواهند کرد.
به گفته تحلیلگران و اقتصاددانان، نرخهای بهره جهانی به دلیل نوسان بازارهای مالی و شبح تورم منفی که خطر بالقوه ای برای اقتصاد جهانی محسوب می‌شود، احتمالا کمتر خواهند شد. نرخهای بهره پایین از قیمت طلا که دارایی بدون بازده بوده و در شرایط آشفتگی سیاسی و اقتصادی به پناهگاه مطمئن سرمایه تبدیل می‌شود پشتیبانی خواهد کرد.
بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته در بیانیه ای اعلام کرد به دقت تحولات اقتصاد جهانی و بازارهای مالی را تحت نظر دارد.نوسانات بازارهای مالی باعث شده سرمایه گذاران احتمال کمتری دهند که نرخهای بهره آمریکا در ماه مارس افزایش خواهد یافت. تقویت احتمال به وقفه افتادن تصویب دور بعدی افزایش نرخها در ماه ژانویه به جذابیت طلا افزود.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ثابت بود و در 14.30 دلار قرار داشت. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری 489 دلار بود و هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.7 درصد افزایش، 856 دلار معامله شد. 
منبع خبر: ایسنا
  ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۹:۰:۲۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: