پرسش و پاسخ هایی در مورد بورس

سهم به معنای بخشی از دارایی های یك شركت یا كارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی كه سهام در اختیار دارد در مالكیت شركت و یا بنگاه تولیدی شریك است.
سهم به معنای بخشی از دارایی های یك شركت یا كارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی كه سهام در اختیار دارد در مالكیت شركت و یا بنگاه تولیدی شریك است.
● سهم چیست؟
سهم به معنای بخشی از دارایی های یك شركت یا كارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی كه سهام در اختیار دارد در مالكیت شركت و یا بنگاه تولیدی شریك است.
● خرید سهام چه نفعی دارد؟
وقتی شخصی سهام شركتی را خریداری كند، سهامدار آن شركت محسوب می شود و دارای حقوقی در آن شركت خواهد بود كه مهمترین آن دادن رأی برای انتخاب اعضای هیات مدیره به منظور اداره شركت و دریافت سود سهام و مزایای سالانه و حق خرید سهام جدید در مواقع افزایش سرمایه است. افزون بر این معمولاً خرید سهام از نظر حفظ ارزش سرمایه در جهت عكس تورم عمل می كند ، یعنی هر چه ارزش پول كمتر می شود، ارزش سهام افزایش می یابد.
● سهامداران شركت های پذیرفته شده در بورس از چه مزایایی استفاده می كنند؟
با توجه به امكاناتی كه بورس در اختیار دارد می تواند با اعزام نمایندگان خود به مجامع عمومی شركت ها و از طریق مؤسسات حسابرسی معتمد بورس از تضییع حقوق سهامداران جزء كه از طریق بورس سهامدار شده اند ، در شركت جلوگیری نماید.
در ضمن اگر سهامداران احتیاج به پول نقد داشته باشند می توانند سهام خود را از طریق این بازار به سهم تبدیل كنند.
● با چه بودجه ای می توان سهام خرید؟
در خرید سهام محدودیتی وجود ندارد و هركس می تواند از یك سهم تا هر تعدادی كه مایل باشد، سهم خریداری نماید.
● آیا می توان برای فرزندان صغیر یا افراد تحت تكفل سهام خرید؟
بله، در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.
● قیمت یك سهم تحت تأثیر چه عواملی است؟
قیمت سهم غالباً تحت تأثیر دو گروه از عوامل است :
- عوامل درونی یعنی وضعیت شركت هایی كه سهام آن ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد.
- عوامل بیرونی كه غالباً شركت ها بر آن كنترلی ندارند، مانند عوامل اقتصادی و سیاسی.
● چگونه می توان سهام خرید و آیا خرید سهام مستلزم پرداخت حق الزحمه می باشد؟
عموم مردم می توانند با مراجعه به كارگزاران بورس اوراق بهادار سهام شركت های پذیرفته شده را خریداری نمایند. طبق مقررات جاری بورس چه برای خریدار و چه برای فروشنده سهام ، حق الزحمه كارگزاری پنج در هزار كل ارزش سهام است. در ضمن این رقم در هر معامله ، حداقل ۵.۰۰۰ و حداكثر ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است.
● آیا سهام تمام شركت ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد؟
خیر، اولاً شركت ها باید به صورت سهامی عام باشند و دوم این كه قیمت آن ها در فهرست نرخ های بورس اوراق بهادار درج شده باشد.
● خدمات سهام پس از فروش چه خواهد بود؟
سهامداران پس از خرید سهم نیازمند پارهای اطلاعات از جمله تاریخ تشكیل مجامع و چگونگی پرداخت سود سهام می باشند. سهامداران می توانند این گونه اطلاعات را از كارگزار خود و یا از رسانه های گروهی و روابط عمومی بورس كسب كنند.
● سهامدار در مجامع عمومی عادی و فوق العاده شركت ها از چه حقوقی برخوردار است؟
الف) در مجامع عمومی عادی، سهامدار می تواند در زمینه تصویب صورت هایی مالی سالیانه اظهار نظر و اعلام رأی نماید.
ب) در مجامع عمومی فوق العاده، سهامدار می تواند نسبت به چگونگی افزایش سرمایه، مقدار آن و منابع تأمین آن از طریق آورده نقدی ، سهام جایزه و تبدیل مطالبات سهامداران اظهار نماید.
● سهامداران چگونه سود سهام خود را دریافت می كنند؟
پس از پایان سال مالی و تشكیل مجمع عمومی، طبق قانون تجارت، شركت ها موظف به پرداخت سود سهم مصوب مجمع ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب هستند حتی در صورتی كه صاحب سهم اقدام به فروش سهم بعد از برگزاری مجمع كند، مستحق دریافت سود سهام فروش رفته خواهد بود.
● چگونه سهامداران می توانند در افزایش سرمایه شركت ها مشاركت نمایند؟
سهامدارانی كه قبل از تاریخ تشكیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام به خرید سهام نمایند ، مستحق دریافت سهم ناشی از افزایش سرمایه شركت خواهند بود.
لازم به یادآوری است كه مزایایی ناشی از افزایش سرمایه می تواند به صورت دریافت سهام به قیمت اسمی و یا رایگان باشد كه این خود در بر گیرنده سود قابل ملاحظه ای برای سهامداران است.
منبع خبر: نشریه موج
  ۲۰ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۳:۳۹ بعد از ظهر
نظرات (1)

محمد گلي  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۷:۳۷:۵۴ بعد از ظهر

سلام واقعا ممنونم خيلي سايت خوبي داريد همه مطالبش كامل بود مرسي

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: