شش عامل موثر بر قیمت جهانی طلا تا پایان سال

تازه ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی سیتی بانک نشان می دهد که قیمت جهانی طلا تا پایان سال جاری میلادی تحت تاثیر عوامل مختلفی می گیرد که نوساناتی برای این فلز گرانبها را به دنبال خواهد داشت.
تازه ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی سیتی بانک نشان می دهد که قیمت جهانی طلا تا پایان سال جاری میلادی تحت تاثیر عوامل مختلفی می گیرد که نوساناتی برای این فلز گرانبها را به دنبال خواهد داشت.

انتشار آمارهای ناامید کننده اخیر در آمریکا نشان می دهد که رشد و رونق اقتصادی این کشور هنوز به وضعیت باثباتی نرسیده است.
رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال به کمتر از نیم درصد رسیده و اقتصاداین کشور طی ماه گذشته نیز کمتر از 160 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
قیمت جهانی طلا که از ابتدای امسال تاکنون 19درصد رشد داشته بار دیگر تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا قرار گرفته است. 
به اعتقاد تحلیلگران سیتی بانک یکی از مهمترین عوامل موثر بر تعیین مسیر قیمت طلادر ماه های آینده روند نوسانات ارزش دلار خواهد بود.
دیگر عامل موثر بر قیمت جهانی طلا نیز روند قیمت نفت خواهد بود. 
به نظر می رسد افزایش احتمالی قیمت نفت طی ماه های آینده می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.
گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده نیز می تواند عامل موثری بر قیمت جهانی طلا باشد. افزایش نرخ بهره می تواند موجب رشد ارزش دلار و در نتیجه کاهش قیمت طلا شود.
البته با توجه به وضعیت رشد اقتصادی و بازار کار آمریکا بعید به نظر می رسد که فدرال رزرو بخواهد حداقل در نشست ژوئن نرخ بهره را افزایش دهد.
دیگر عامل موثر بر قیمت طلا از دیدگاه کارشناساناقتصادی سیتی بانک، برگزاری همه پرسی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا است که قرار است 23 ژوئن یعنی 3 تیرماه برگزار شود.
تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری والش تریدینگ نیز ضمن اشاره به کاهش مجدد قیمت طلا به سرمایه گذاران بین المللی توصیه کرده اند که اکنون بهترین فرصت برای خرید و سرمایه گذاری است. به نظر می رسد روند نزولی ارزش دلار تحت تاثیر آمارهای ناامید کننده اقتصادی در آمریکا ادامه خواهد یافت و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.
تحلیلگران موسسه اف سی استون نیز تاکید کردند که نوسانات موجود در بازار بین المللی سهام و ارز تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا نوسانات اخیر آن داشته است. 
به نظر می رسد نوسانات شاخص سهام و مسیر ارزش دلار در روزهای آینده بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد داشت.

منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما
  ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۷:۶:۵۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: