رولکس; بزرگ‌ترین برند ساعت‌

هانس ويلسدورف در مارس 1881 در شهر کولمباخ ايالت باوارياي آلمان متولد و در کودکي بدون پدر و مادر بزرگ شد.
هانس ويلسدورف در مارس 1881 در شهر کولمباخ ايالت باوارياي آلمان متولد و در کودکي بدون پدر و مادر بزرگ شد.
هانس ويلسدورف در مارس 1881 در شهر کولمباخ ايالت باوارياي آلمان متولد و در کودکي بدون پدر و مادر بزرگ شد.
هانس براي شرکت ساعت‌سازي سوئيس «لا شو دو فوند» کار مي‌کرد. او در سال 1905 به لندن نقل مکان کرد تا کسب‌وکار خود را با ارائه قطعات ساعت با کيفيت، اما با قيمت معقول، راه‌اندازي کند. در همان سال او به همراه برادر زن خود آلفرد ديويس شرکت «ويلسدورف و ديويس» را در لندن تاسيس کرد. ويلسدورف سپس با يک توليد‌کننده ساعت در بيين (در نزديکي برن در سوئيس) به نام هرمان آئگلر براي واردات ساعت مچي شريک شد.
کار اصلي آنها در آن زمان واردات قطعات دروني ساعت‌هاي هرمان آئگلر سوئيسي به انگلستان و قرار دادن آنها در قاب‌هاي ساعت با کيفيت ساخته شده توسط شرکت دنيسون و شرکت‌هاي ديگر بود. ساعت‌هاي مچي اوليه به جواهرفروشي‌ها که در آن زمان نام خود را روي ساعت مي‌نوشتند فروخته شد. در آن زمان در بخش دروني قاب‌هاي ساعت‌هاي اوليه‌اي که توسط شرکت ويلسدورف و ديويس ساخته مي‌شد آرم W&D (اختصار نام شرکت) حک مي‌شد.
ويلسدورف در سال 1908 برند رولکس را خلق کرد تا تحت آن نام، ساعت‌هاي شرکت را بفروشد. در زمان جنگ جهاني اول، چون ماليات بر واردات کالاهاي لوکس افزايش يافته بود، ويلسدورف لندن را ترک کرد و به سوئيس رفت و در لا شو دو فوند دفتري براي شرکت باز کرد.
نام رولکس در 15 نوامبر سال 1915 براي شرکت به ثبت رسيد. ويلسدورف خود اين نام را ابداع کرده و گفته بود مي‌خواهد در هر زباني به راحتي قابل‌تلفظ باشد. او همچنين بر اين باور بود که از لحاظ صوتي نام رولکس مانند صداي کوک کردن ساعت است و به علاوه به اندازه کافي کوتاه است که روي صفحه ساعت جا شود.
ويلسدورف در سال 1919 شرکت خود را به شهر ژنو سوئيس منتقل کرد و در آنجا شرکت را با نام شرکت ساعت رولکس، که بعدا به مونتر رولکس تغيير کرد، ثبت کرد، اما نام شرکت نهايتا به Rolex SA تغيير پيدا کرد. ويلسدورف به اين دليل شرکت را به سوئيس منتقل کرد که ماليات و عوارض گمرکی نقره و طلاي استفاده شده در بدنه ساعت، هزينه‌هاي توليد را به ميزان زيادي بالا برده بود.
هانس ويلسدورف پس از مرگ همسرش در سال 1944 بنياد هانس ويلسدورف را تاسيس کرد و تمام سهام خود از رولکس را به آن اختصاص داد تا صرف بخشي از درآمد شرکت را برای امور خيريه تضمين کند. اين بنياد تا به امروز پا برجا مانده است.
ويلسدورف در سال 1946 يک برند ساعت با کيفيت و ارزان‌قيمت به نام «تودر» (Tudor) را نيز به عنوان يکي از شرکت‌هاي زيرمجموعه رولکس تاسيس کرد. هانس ويلسدورف در 6 جولاي سال 1960 در شهر ژنو از دنيا رفت.
رولکس که در حال حاضر نامي پيشتاز در بازار ساعت‌هاي مچي لوکس است، براي بيش از يک قرن است سمبل کارکرد و پرستيژ به حساب مي‌آيد. ساعت‌های رولکس از اعتبار و شهرت زیادی نزد مردم جهان برخوردارند. شرکت رولکس که دفتر مرکزي آن در ژنو در سوئيس واقع شده با بيش از 28 شريک در سرتاسر دنيا و با اتکا بر 4000 توليد‌کننده ساعت رولكس در بيش از 100 کشور دنيا همچنان به گسترش خود بر پايه نوآوري و دستاوردهاي خود ادامه مي‌دهد. در حال حاضر، برونو مير مدير عامل و ميشائيل المز مدير مالي شرکت رولکس هستند. درآمد اين شرکت در سال 2005 با بيش از 5800 کارمند در حدود 7/2 ميليارد دلار بوده است.
رولکس با فاصله‌ای زیاد نسبت به دیگر شرکت‌ها، بزرگ‌ترین برند ساعت‌های تک لوکس به‌شمار می‌رود. میزان تولید این شرکت در حدود ۲۰۰۰ ساعت در روز می‌باشد. رولکس نوآوري‌هاي زيادي انجام داده است که از جمله آنها توليد اولين ساعت مچي با تغيير تاريخ اتوماتيک روي صفحه، اولين ساعت مچي با تغيير تاريخ و روز اتوماتيک روي صفحه، اولين ساعت مچي ضد آب تا عمق 100 متري،‌ اولين ساعت مچي که زمان دو منطقه را همزمان نشان مي‌دهد، است. به علاوه رولکس اولين توليد‌کننده ساعتي بود که مجوز نصب کرنومتر براي ساعت‌هاي مچي را دريافت کرد.
کوشان غلامی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۸:۴۶:۱۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: