ولادیمیر یوتوشنکوف، میلیاردری از صنعت ارتباطات دوربرد و مخابرات

ولادیمیر یوتوشنکوف میلیاردر دیگری است که با ثروت 5/7 میلیارد دلار در جایگاه نود و سوم میلیاردرهای دنیا قرار دارد. او ثروت خود را از صنعت ارتباطات دوربرد و مخابرات به‌دست آورده است.
ولادیمیر یوتوشنکوف میلیاردر دیگری است که با ثروت 5/7 میلیارد دلار در جایگاه نود و سوم میلیاردرهای دنیا قرار دارد. او ثروت خود را از صنعت ارتباطات دوربرد و مخابرات به‌دست آورده است.
ولادیمیر یوتوشنکوف میلیاردر دیگری است که با ثروت 5/7 میلیارد دلار در جایگاه نود و سوم میلیاردرهای دنیا قرار دارد. او ثروت خود را از صنعت ارتباطات دوربرد و مخابرات به‌دست آورده است.
یوتوشنکوف که مالک 62 درصد سهام شرکت سیستما است، یکی از ثروتمندترین افراد روسیه به شمار می‌رود. یوتوشنکوف موسس و ريیس این شرکت است. این شرکت در زمینه ارتباطات دور برد، بیمه، مدیریت مالی، رسانه، فروشگاه‌های زنجیره ای و صنعت نفت فعالیت دارد. سیستما در حوزه‌های دیگری چون تکنولوژی برتر، توریسم، تجارت، بیو تکنولوژی، بانکداری، ‌تکنولوژی رادیویی و فضایی، خدمات پزشکی، ساخت‌وساز و املاک و مستغلات فعالیت دارد.
ولادیمیر پتروویچ یوتوشنکوف در 25 سپتامبر سال 1948 در شهر کامینشینا در منطقه اسمولنسک در روسیه متولد شد. او به موسسه تکنولوژی شیمیایی مندلیف مسکو رفت و در سال 1973 و در سال 1980 نیز از مدرسه اقتصاد دانشگاه ایالتی مسکو فارغ‌التحصیل شد. او از این دانشگاه مدرک دکترا دریافت کرد.
ولادیمیر یوتوشنکوف بین سال‌‌های 1975 تا 1982 به عنوان نماینده مدیر و مهندس ارشد در شرکت کاراچاروو پلاستیکز ورکز کار می‌کرد. او از سال 1982 تا 1987 به انجمن علمی و تولیدی پولیمربیت پیوست و در پست‌های مهندس ارشد و پس از آن معاون اول مدیر کل مشغول به کار شد. یوتوشنکوف در سال 1987 به عنوان مسوول فنی ارشد انتخاب شد و یک سال بعد نیز به ریاست کمیته اجرایی علوم و مهندسی شهر مسکو برگزیده شد. او تا قبل از تاسیس شرکت سیستما، ریاست کمیته شهر مسکو در بخش علوم و مهندسی را بر عهده داشت.
ولادیمیر یوتوشنکوف به همراه شرکایش در سال 1993 شرکت سیستما را راه‌اندازی کرد. این شرکت یک گروه صنعتی-‌مالی
در روسیه است. شرکت سیستما در ابتدا با شبکه تلفن شهر مسکو (MTS) ادغام شد و کمی بعد با خرید سهام این شبکه کنترل آن را به دست گرفت. MTS در حال حاضر جزء سه شرکت برتر ارائه‌کننده خدمات تلفن همراه در روسیه است. یوتوشنکوف تا سال 1995 مدیر شرکت و از سال 1994 تا 2005 نیز ريیس هيات‌مدیره شرکت بود. شرکت موبایل تله‌سیستمز، MTS، اسکای‌لینک، سیستما شیام تله‌سرویس از شرکت‌های اصلی زیرمجموعه سیستما در زمینه مخابرات و تکنولوژی اطلاعات هستند.
سود خالص شرکت سیستما که دفتر مرکزی آن در مسکو است، در سال 2009 در حدود 64/1 میلیارد دلار و گردش سرمایه آن در حدود 8/18 میلیارد دلار برآورد شده است. این گروه صنعتی بیش از 200 شرکت زیرمجموعه در حوزه‌های مختلف از تولید ریزتراشه‌ها تا فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی دارد و تعداد کارمندان آن به بیش از 100 هزار نفر می‌رسد. شرکت سیستما در سال 2005 وارد بازار مبادلات سهام لندن (LSE) شد که باعث تزریق مبلغ 3/1 میلیارد دلار به شرکت شد.
ولادیمیر یوتوشنکوف در سال 2009 با پرداخت مبلغ 5/2 میلیارد دلار به میلیاردر دیگر روسی، اورال رحیموف، کنترل پالایشگاه باشکورتوستان را به‌دست گرفت. او از سال 2000 از اعضای هيات‌مدیره صنعتگران و کارآفرینان روسیه، از سال 2001 رييس کمیته سیاست صنعتی روسیه و از سال 2002 عضو هيات‌مدیره اتاق بازرگانی و صنعت روسیه و از سال 2003 ريیس شورای کسب‌وکار روسیه و دنیای عرب شده است. وی همچنین از اعضای کمیسیون دولتی سیاست‌های تحقیقات و نوآوری، شورای علوم و تکنولوژی‌های برتر دولت روسیه و شورای ملی حکمرانی شرکتی در روسیه است. یوتوشنکوف از سال 2004 نیز ريیس هيات امنای صندوق توسعه موزه‌های دولتی روسیه شده است.
یوتوشنکوف با خواهر همسر شهردار مسکو ، یوری لوژکوف،‌ ازدواج کرده و دو فرزند به نام‌های فلیکس، ريیس بخش توسعه شرکت سیستما-هالز (بخش مبادلات املاک شرکت سیستما) و تاتیانا، از اعضای هيات‌مدیره اپراتور تلفن همراه MTS و مشاور ريیس اسبر بانک روسیه، دارد.
الهام جوادی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۳:۴۴:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: