تقویت همکاری ایران با سازمان ملل در حوزه مسکن

وزیر راه وشهرسازی و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در یک دیدار مشترک در حاشیه برگزاری سومین اجلاس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات 3)، بر ضرورت تقویت همکاری ایران با سازمان ملل در حوزه مسکن تاکید کردند.
وزیر راه وشهرسازی و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در یک دیدار مشترک در حاشیه برگزاری سومین اجلاس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات 3)، بر ضرورت تقویت همکاری ایران با سازمان ملل در حوزه مسکن تاکید کردند.

وزیر راه وشهرسازی و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در یک دیدار مشترک در حاشیه برگزاری سومین اجلاس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات 3)، بر ضرورت تقویت همکاری ایران با سازمان ملل در حوزه مسکن تاکید کردند. عباس آخوندی در گفت‌وگو با جوآن کلوس، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌های اسکان بشر، توجه بیشتر به وجوه اجتماعی توسعه شهری نسبت به توسعه کالبدی در ایران را از نکات حائز اهمیت در سیاست‌گذاری کلان مسکن عنوان کرد.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه سفر خود به سومین کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات۳) که از ۲۶ تا ۲۹ مهرماه در کیتو پایتخت اکوادور در حال برگزاری است و به موضوع اسکان بشر و وضعیت کلی مسکن اختصاص دارد با جوآن کلوس معاون دبیرکل سازمان ملل و مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر (هبیتات) دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این دیدار، وزیر راه و شهرسازی با پرثمر ارزیابی‌کردن همکاری ایران با هبیتات بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌های اسکان بشر (هبیتات) در زمینه توسعه پایدار شهری به‌ویژه از طریق دفتر اسکان بشر تهران تاکید کرد و گفت: برگزاری کنفرانس هبیتات ۳ و تصویب دستور کار نوین شهری، اقدامی پراهمیت و مثمرثمر است و مدنظر قرار دادن سند آن در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری توسط کشورها در سطوح ملی و محلی ضروری است. آخوندی توجه بیشتر به وجوه اجتماعی توسعه شهری نسبت به توسعه کالبدی در ایران را از نکات حائز اهمیت در سیاست‌گذاری کلان مسکن عنوان کرد و افزود: ما در امر توسعه پایدار شهری در ایران بر دو موضوع زیست‌پذیری و جابه‌جایی شهری متمرکز هستیم، چراکه تحقق زیست‌پذیری، مقوله‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز به دنبال دارد که در این فرآیند نقش آموزش نیز بسیار مهم است. معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار، ضمن اشاره به نقش بسیار مهم برنامه‌ریزی در توسعه شهری گفت: هبیتات می‌تواند از طریق دفتر خود در تهران همکاری بیشتری در زمینه‌های ظرفیت‌سازی و آموزش با دولت ایران داشته باشد.

همچنین وزیر راه و شهرسازی در حاشیه سومین کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات۳) با وزیر مسکن افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد. آخوندی در این دیدار ضمن اشاره به تجربیات ایران به‌ویژه در دهه ۷۰ شمسی در حوزه‌های برنامه‌ریزی شهری، تدوین مقررات ملی ساختمان، ایجاد شهرهای جدید و تامین مالی مسکن گفت: ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در چارچوب برگزاری دوره‌های آموزشی در اختیار متخصصان کشور افغانستان قرار دهد.

در این دیدار، سید سعادت منصور نادری، وزیر مسکن افغانستان از علاقه‌مندی کشور و دولت افغانستان برای توسعه همکاری‌ها با ایران خبر داد. نادری با اشاره به همکاری وزارت مسکن افغانستان با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: ما علاقه‌مند به همکاری و استفاده از تجارب ارزشمند ایران در زمینه برنامه‌ریزی شهری و فناوری‌های پیشرفته ساخت و ساز هستیم. وزیر مسکن افغانستان با اشاره به اینکه ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور ایران و افغانستان زیاد است، افزود: باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و شرکت‌های توانمند ایرانی می‌توانند در رقابت آزاد در پروژه‌های شهری و ساخت و ساز شرکت کنند. نادری ادامه داد: در سال‌های اخیر، یک وام به ارزش یک میلیارد دلار از بانک آسیایی دریافت کرده‌ایم تا صرف آبادانی افغانستان شود. همچنین در کنفرانس اخیر، 2 میلیارد دلار کمک در اختیار افغانستان قرار گرفته است که شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این پروژه‌ها مشارکت داشته باشند. بنا بر این گزارش، وزرای ایران و افغانستان جهت انجام و ادامه همکاری توافق کردند تا نمایندگانی را در سطوح معاونت‌های خود برای پیگیری همکاری معرفی کنند.

سومین کنفرانس اسکان بشر (هبیتات۳) با حضور وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه وی به عنوان نماینده ایران و کشورهای عضو در کیتو پایتخت اکوادور از ۲۶ تا ۲۹ ادامه دارد. قرار است در این سفر، تمامی کشورها، گزارش ملی خود را در زمینه مسکن و اسکان بشر ارائه دهند و در نهایت با تصویب یک سند، راهبردها و استراتژی‌های کلان کشورهای متعهد برای ۲۰ سال آتی مسکن و اسکان بشر در سراسر دنیا را تصویب و اجرا کنند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۱:۱۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه