شاخص کل در مدار ٧٩ هزار واحدی

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته به‌طور کم‌سابقه‌ای در مدت اخیر، به میزان ٥٣٧واحد افزایش یافته و توانست کانال ٧٨‌ هزارواحدی را با صلابت پشت‌سر گذاشته و به ایستگاه ٧٩‌ هزارو ٢٩٩واحدی برسد.
شاخص بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته به‌طور کم‌سابقه‌ای در مدت اخیر، به میزان ٥٣٧واحد افزایش یافته و توانست کانال ٧٨‌ هزارواحدی را با صلابت پشت‌سر گذاشته و به ایستگاه ٧٩‌ هزارو ٢٩٩واحدی برسد.

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته به‌طور کم‌سابقه‌ای در مدت اخیر، به میزان ٥٣٧واحد افزایش یافته و توانست کانال ٧٨‌ هزارواحدی را با صلابت پشت‌سر گذاشته و به ایستگاه ٧٩‌ هزارو ٢٩٩واحدی برسد. بازار بورس با دادوستد تعداد یک‌میلیاردو ٨٠‌ میلیون سهم و حق تقدم به ‌ارزش تقریبی ٢٨٤‌ میلیارد تومان در ٩٥‌ هزار نوبت و بازار فرابورس با دادوستد تعداد ٣٢٥‌ میلیون سهم و حق تقدم به ‌ارزش ١٤٦‌ میلیارد تومان در ٣٥‌ هزار نوبت کار خود را به پایان رساندند. شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ثبت ٩٤ واحد افزایش بیشترین ثأثیر مثبت و شرکت ایران‌ترانسفو با ثبت ١٩ واحد کاهش، بیشترین تأثیرمنفی را روی شاخص از خود به‌جای گذاشتند. در معاملات روز قبل فعالان بازار پس از مدت‌ها در صنایع مادر به‌طور چشمگیری اقدام به خرید و فروش کردند که ماحصل آن برای بازار و شاخص بورس جوی مثبت و امیدوار‌کننده بود. با عبور قیمت دلار از سه‌هزارو ٦٠٠ تومان در بازار آزاد و همچنین رشد قیمت جهانی محصولات فلزی و سنگ‌آهنی، وضعیت سهام‌های این گروه‌ها در حداکثر دامنه قیمتی روزانه قرار گرفت و درنتیجه حجم معاملات نسبت به روزهای گذشته به‌طور محسوس افزایش یافت. چناچه قیمت‌های جهانی محصولات پایه نظیر فولاد، روی، مس، نفت، پتروشیمی و... افزایش یابد، کنشگران بازار نیز می‌توانند از این افزایش قیمت‌ها نهایت استفاده را برده و در نیمه دوم سال می‌توانند زیان شش‌ماهه اول سال ١٣٩٥ را جبران کنند. بنابراین در صورت تداوم افزایش قیمت جهانی محصولات مزبور و همچنین تحقق وعده رئیس کل بانک مرکزی درباره یکسان‌سازی نرخ ارز، حجم معاملات بورس اوراق بهادار نیز به‌طور فزاینده‌ای در صنایعی که از این اقدام منتفع می‌شوند، افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، اخبار سیاسی نسبت به گذشته تغییر چندانی به جز یک مورد نسبتا مهم (تصویب قطع‌نامه عادی‌سازی روابط اتحادیه اروپا با ایران از سوی پارلمان اروپا) رخ نداده است و بسیاری از فعالان بازار منتظر نتیجه انتخابات آمریکا در ١٨ آبان‌ هستند. 

منبع خبر: روزنامه شرق
  ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۵:۲۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: