افزایش ۴ درصدی ارزش معاملات بورس در هفته نخست آبان

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته ۱۰,۶۷۷ میلیارد ریال، معادل ۴ درصد افزایش داشته است.
ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته ۱۰,۶۷۷ میلیارد ریال، معادل ۴ درصد افزایش داشته است.

بر اساس گزارش هفتگی بازارها که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده و به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، از ابتدای امسال تا پایان نخستین هفته آبان، شاخص کل هم وزن بورس اوراق بهادار تهران 18 درصد رشد کرده و شاخص کل ارزش وزنی این بورس نیز با افت یک درصدی مواجه بوده است.

همچنین شاخص قیمت(ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته 1.1 درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس 2.8 درصد افزایش داشت. شاخص فرابورس ایران هم در این مدت 0.5 درصد، قیمت سکه بهار آزادی 07درصد و قیمت دلار مبادله‌ای 0.3 درصد رشد و قیمت یورو مبادله‌ای 0.6 درصد افت کرد.

حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران نیز در هفته ای که گذشت 4,608 میلیون سهم و ارزش آن 10,677 میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات به ترتیب 11 درصد کاهش و 4 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش؛ صنعت «خودرو و ساخت قطعات» به مانند هفته‌های پیشین بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و 18 درصد از حجم معاملات هفتگی را از آن خود کرد. صنعت «شرکت های چندرشته ای صنعتی» و «استخراج کانه‌های فلزی» نیز به ترتیب با 9 و 8 درصد حجم معاملات هفتگی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

همچنین صنعت «لاستیک و پلاستیک» با بازدهی مثبت 18.7 درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت «ماشین آلات و دستگاه‌های برقی» با افت 7.7 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکتها نیز «آسان پرداخت پرشین»‌‌ با مثبت 27.6 درصد و «کابل‌ البرز» با منفی 17.6 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتند.

این گزارش می افزاید: در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی نیز در هفته گذشته، شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با رشد 6.6 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس لندن (FTSE100) با افت 0.9 درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.

قیمت انواع نفت نیز در این مدت با کاهش همراه بود و قیمت نفت وست‌تگزاس، برنت و اپک به ترتیب 4.7، 5.1 و 4.3 درصد افت کرد. در میان قیمت فلزات اساسی هم آلومینیوم با 3.1 درصد، بیشترین و نیکل با منفی 0.7 درصد، کمترین بازدهی را داشتند.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۶:۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: