مرواریدهای طلایی فیلیپینی

شما چگونه به دنیای صنعت مروارید راه‌ یافتید؟ آیا در این راه موفق بودید؟ این سئوالی است که اغلب به دلیل کنجکاوی معمولا و پس ...
شما چگونه به دنیای صنعت مروارید راه‌ یافتید؟ آیا در این راه موفق بودید؟ این سئوالی است که اغلب به دلیل کنجکاوی معمولا و پس ...

شما چگونه به دنیای صنعت مروارید راه‌ یافتید؟ آیا در این راه موفق بودید؟ این سئوالی است که اغلب به دلیل کنجکاوی معمولا و پس از خاموش کردن ضبط‌ مصاحبه‌ها از پیشروان صنعت مروارید پرسیده می‌شود. ما این سئوال را از مانوئل سوجو آنگ سو پیشرو در صنعت مروارید فیلیپین پرسیدیم.

- فعالیت خود را در دنیای مروارید چگونه آغاز نمودید؟

- فعالیتم را از ۱۹۶۹ آغاز کردم. در آن سال برای اولین بار آقای برانلیس را ملاقات کردم. او درصدد مسافرت به سراسر دنیا و در جستجوی مکانی مناسب برای پرورش مروارید بود. من در حال کار بر روی پروژه پرورش نارگیل در مزرعه‌ام بودم. تجارت خانوادگی من فقط به زمینه‌ای کاملا متفاوت تعلق دارد. ۶ ماه پس از ملاقات با او بود که مطالعات یکی از دوستانم در رابطه با کاشت و پرورش مروارید در اختیارم قرار گرفت. شاید تقدیر من چنین رقم خورده بود. که به دنیای اسرارآمیز صنعت مروارید راه یابم.

من به بررسی امکانات موجود برای پرورش مروارید در جزایر Bugsuk دست زدم و برای اطمینان خاطر بیشتر به شنا و شیرجه در بستر دریا و بررسی شرایط آب آن نواحی پرداختم. پس از مطالعات ابتدایی برای اجرای پروژه‌مان، تصمیم گرفتیم که با وجود خطرات و ریسک‌های احتمالی پروژه مروارید را در ماه آبان به اجرا درآوردیم.

در سال ۱۹۷۰ در جزیره مرجانی Arutua تاهیتی Tahiti جزایر پلی‌‌‌تری فرانسوی و دومین مزرعه خود را در ۱۹۷۲ درMarutea جنوبی تهیه کردم. در آنزمان در جزایر تاهیتی خلبان بودم. در جزایر پلی‌تری فرانسه فعالیت‌های اقتصادی چندانی در جریان نبود و قشر جوان نیز به این مسأله اهمیت زیادی نمی دادند.

 من با خود فکر کردم که کسی باید راه‌حلی برای این مشکل بیاندیشد و ممکن است پرورش مروارید روح مردم منطقه را جلا بخشد و کمک شایانی در ارتقاء سطح اقتصادی ناحیه باشد. خوشبختانه راه‌حل‌ ما عملی شد و مروارید‌های سیاه مهمترین منبع درآمد مردم پلی‌تریا شد.

از اولین برداشت من در ۱۹۷۵ حدود هزار مروارید به دست آمد. یکسال بعد این شرکت را فروختم. تور دور دنیای خود را به منظور بررسی جزایر اقیانوس آرام برای یافتن مناسب‌ترین مکان ممکن برای پرورش مروارید‏، آغاز کردم. جستجوی طولانی مدت من در فیلیپین خاتمه یافت. ما شرکت را با سرمایه‌گذاری مشترک در سال ۱۹۷۹ تأسیس و سفرهای خارق‌العاده و شگفت‌انگیز خود را در دنیای مروارید‌های دریایی جنوب فیلیپین آغاز کردیم.

- مهمترین چالشی که تا کنون با آن مواجه شده‌اید، چه بود؟

- مهمترین چالش مربوط به کمبود تهیه صدف برای اجرای پروژه‌مان طی دهه اول فعالیتمان بود. در آنزمان ما فقط دارای دو مزرعه کوچک مروارید در فیلیپین بودیم.

ما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودیم که هزار غواص به طور تنگاتنگ از ۲۰۰ قایق به شیرجه و جستجو بپردازند و پس از جمع‌آوری صدفها ۶ ماه صبر می‌کردیم و سپس آنها را به مزرعه انتقال می‌دادیم.

منبع خبر: نشریه طلا جواهر
  ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۱:۲۳:۲۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه