عقب‌نشینی شاخص

پس از شروع توفانی ابتدای هفته و جهش بیش از هزارواحدی شاخص کل، یکشنبه و دوشنبه بازاری متعادل و اندکی منفی را تجربه کردیم، ولی روز گذشته گویا بازار به این نتیجه رسید که رشد آغازین هفته جاری چندان هم به جا نبوده.
پس از شروع توفانی ابتدای هفته و جهش بیش از هزارواحدی شاخص کل، یکشنبه و دوشنبه بازاری متعادل و اندکی منفی را تجربه کردیم، ولی روز گذشته گویا بازار به این نتیجه رسید که رشد آغازین هفته جاری چندان هم به جا نبوده.

پس از شروع توفانی ابتدای هفته و جهش بیش از هزارواحدی شاخص بورس کل، یکشنبه و دوشنبه بازاری متعادل و اندکی منفی را تجربه کردیم، ولی روز گذشته گویا بازار به این نتیجه رسید که رشد آغازین هفته جاری چندان هم به جا نبوده؛ بنابراین با عقب‌نشینی خریداران و فشار فروش، سه‌شنبه شاخص کل بورس نیز که از همان ابتدای معاملات میلی به صعود نداشت، در نهایت ٦٠٤ واحد عقب‌نشینی کرد و این نماگر تا عدد٧٩‌‌هزارو ٦٥٩ واحد پایین آمد. علاوه بر بزرگان بازار و سهم‌های شاخص‌ساز، کلیت بازار نیز با افت قیمت مواجه بود؛ به‌طوری‌که شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از ٩٢ واحد کاهش را ثبت کرد. همان گروه‌هایی که جهش شاخص را رقم زده بودند، اکنون بیشترین نقش را در کاهش آن ایفا کردند؛ به‌طوری‌که در فهرست بیشترین تأثیرات منفی، دوقلوهای سنگ آهنی، نمادهای اصلی در گروه پالایشی و همچنین شرکت‌های ملی مس و پتروشیمی خلیج فارس به چشم می‌خورند. دیگر صنایع نیز حال و روز خوبی نداشتند و عمدتا منفی و متعادل معامله شدند. مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز بالغ بر سه‌هزارو ١٢٨ میلیارد ریال بود. سهم تازه‌وارد «آپ» نیز پس از عرضه صف خرید در روز دوشنبه و ثبت حداکثر بازدهی ٦١‌درصدی، روز گذشته برای اولین‌بار در محدوده قرمز معامله شد، در این سهم صحبت‌هایی از تغییرات بااهمیت در سود شنیده می‌شد. سومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی و هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری ایران از روز دوشنبه در جزیره کیش شروع به کار کرد و رئیس سازمان بورس نیز از راهکار سرمایه‌گذاران خارجی بدون انتقال ارز و راه‌اندازی اوراق جدید صحبت و آن را اولین نتایج اصلاحات بازارسرمایه اعلام کرد. در سال گذشته و سال جاری بازارهای سرمایه و پول و همچنین بودجه دولتی، با محوریت توسعه بازار بدهی بوده و این روند ادامه دارد تا بخش خصوصی نقش بیشتری در تأمین مالی در اقتصاد کشور ایفا کند. البته اگر بخواهیم بازار بدهی در توسعه اقتصاد کشور نقش اهرمی داشته باشد، با توجه به اینکه درحال‌حاضر ارزش بازار بدهی حدود ٣٥ هزار میلیارد تومان است که نسبت به کشورهای دیگر، همچنین نسبت به ارزش بازار سهام اندک است، به نظر می‌رسد توسعه این بازار باید در اولویت باشد؛ چراکه تأمین مالی از طریق بازار بدهی با تنوع نرخ و سهولت در تخصیص، به رشد اقتصادی کشور کمک بسزایی خواهد کرد. 

منبع خبر: روزنامه شرق
  ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۶:۳۸ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: