آرامش توفانی بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته، با اندکی افزایش کار خود را خاتمه داد؛ به‌طوری‌که در نهایت با رشد ١١‌واحدی به رقم ٧٩‌هزارو٦٧٠ واحد رسید.
شاخص بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته، با اندکی افزایش کار خود را خاتمه داد؛ به‌طوری‌که در نهایت با رشد ١١‌واحدی به رقم ٧٩‌هزارو٦٧٠ واحد رسید.

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته، با اندکی افزایش کار خود را خاتمه داد؛ به‌طوری‌که در نهایت با رشد ١١‌واحدی به رقم ٧٩‌هزارو٦٧٠ واحد رسید. در پایان معاملات، شرکت‌های ملی صنایع مس ایران با ثبت ٤٧ واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ثبت ٣٢ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را  روی شاخص از خود به جا گذاشتند. بازار سرمایه پس از شروع نسبتا طوفانی در روز شنبه با آرامش و کاهش حجم معاملات در روز چهارشنبه مواجه شد. از مهم‌ترین خبرهای بازار سرمایه پس‌گرفتن قیمت‌های ابلاغی جدید وزارت نفت به شرکت‌های فعال در حوزه‌های مربوطه بوده که همچنان نشان می‌دهد دولت روی قیمت‌ها و نرخ‌گذاری به جهت کنترل تورم حساسیت زیادی دارد؛ بنابراین با این نگاه شرکت‌ها نباید به قیمت‌گذاری محصولات براساس مکانیسم بازار دل ببندند و باید در محاسباتشان معیار کنترل تورم را به‌ عنوان اصلی‌ترین شعار دولت محترم در نظر بگیرند. اگرچه بازار‌های جهانی در صنایع معدنی، فولادی، روی، مس و... مثبت بود، اما قیمت نفت اندکی از ٥٠ دلار پایین‌تر آمد و چنانچه کشورهای تولید‌کننده نفت عضو اوپک، تولید خود را از ٣٣‌میلیون‌و ٧٠٠‌ هزار بشکه در روز به ٣٢‌میلیون‌و ٥٠٠‌ هزار بشکه در روز کاهش ندهند و همچنین در تعامل با کشورهای تولید‌کننده نفت خارج اوپک به توافقی برای کاهش تولید نفت نرسند، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت به مرز ٤٠ دلار نیز برسد. از طرفی دیگر، مهم‌ترین خبر در حوزه سیاست، مربوط به رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزیران پیشنهادی دولت بود که می‌تواند حاوی این پیام و نکته باشد: دولت در لوایح و برنامه‌های جدید پیشنهادی می‌تواند به همکاری بیشتر نمایندگان به منظور پیشبرد اهداف خود امیدوار باشد. در آمریکا نیز یکی از جنجالی‌ترین انتخابات در هفته آتی برگزار خواهد شد و انتخاب هریک از کانداید‌ها روی بازار‌های جهانی تأثیرات مهمی خواهد داشت. 

منبع خبر: روزنامه شرق
  ۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۷:۵۱ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه