کارشناسان صندوق های تامین مالی بزرگ جهان: ترامپ پیروز شود، بورس سقوط می کند

پایگاه خبری فورچون آمریکا اعلام کرد، کارشناسان و تحلیلگران صندوق های تامین مالی بزرگ جهان می گویند، اگر «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود باید با برنامه 401 کی(K) خداحافظی کنید.
پایگاه خبری فورچون آمریکا اعلام کرد، کارشناسان و تحلیلگران صندوق های تامین مالی بزرگ جهان می گویند، اگر «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود باید با برنامه 401 کی(K) خداحافظی کنید.

برنامه 401 کی، یک برنامه پس انداز بازنشستگی در آمریکا است که توسط کارفرماها حمایت می شود و اجازه می دهد کارگران قبل از آنکه مالیات از دستمزدشان کسر شود، بخشی از آن را پس انداز و سرمایه گذاری کنند.
به گزارش روز چهارشنبه از پایگاه خبری فورچون (Fortune) ، شرکت مدیریت سرمایه گذاری «بریجواتر آسوسیئیشنز»* برای مشتریان خود یادداشتی ارسال کرد که در آن پیش بینی کرده است، چنانچه «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، میانگین شاخص صنعتی داوجونز ممکن است تقریبا ظرف یک روز 2 هزار واحد کاهش یابد.
این بیشترین کاهش یک روزه بورس آمریکا در طول تاریخ این بازار خواهد بود. بیشترین کاهش یک روزه این شاخص تاکنون 777 واحد بوده است که در تاریخ 29 اکتبر 2008 (اواسط آبان 1387) زمانی که به دلیل بحران مالی جهانی، بی اطمینانی به اوج رسید، اتفاق افتاد.
این کاهش شاخص بورس، از ارزش پورتفلیوی بورس اوراق بهادار آمریکا تقریبا به میزان 1.9 هزار میلیارد دلار خواهد کاست.
بر اساس این پیش بینی، تنها بورس آمریکا نیست که سقوط می کند، بلکه سرمایه گذاری ها در سراسر جهان به خطر می افتد.
این صندوق تامین مالی پیش بینی کرده است، بورس چین و اروپا ممکن است تقریبا با 11 درصد کاهش شاخص مواجه شوند.
بر اساس پیش بینی بریجواتر، چنانچه «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات پیروز شود، شاخص بورس آمریکا 2.3 درصد یا تقریبا 400 واحد افزایش را تجربه خواهد کرد.
تحلیلگران این صندوق اشاره نکردند که چرا فکر می کنند با پیروزی ترامپ بورس آمریکا با چنین سقوط شاخص روبرو می شود. ترامپ گفته است، مالیات ها را کاهش می دهد و این اقدام به نفع بازار بورس است.
برخی (در توضیح این چرایی) می گویند پیش بینی سیاست هایی که ترامپ اجرا می کند، سخت تر است و سرمایه گذاران از عدم اطمینان خوششان نمی آید.
بانک سیتی گروپ آمریکا نیز پیش بینی کرده است که اگر ترامپ پیروز شود، بورس آمریکا با کاهش شدیدی مواجه می شود.
«مارک زندی» اقتصاددان موسسه رتبه سنجی مودیز نیز پیش بینی کرد، سیاست های اقتصادی ترامپ منجر به رکود اقتصاد این کشور شود.
در ساعت 08:11 بعد از ظهر به وقت آمریکا، شاخص داوجونز با اندکی تغییر نسبت به روز گذشته به 18332.74، شاخص اس اند پی 500 با 4.7 درصد کاهش به 203500 و شاخص نزدک با 4.98 درصد کاهش به 4562.00 رسید.
شاخص نیکی ژاپن نیز با 5.25 درصد کاهش نسبت به روز گذشته به 16270.50رسید.
شاخص دلار که نرخ برابری دلار امریکا را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی اندازه گیری می کند با 1.83 درصد کاهش نسبت به روز گذشته به 96.10 رسید.
خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد قیمت اونس طلا در ساعت 03:21 بامداد روز چهارشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن با 2.9 درصد افزایش نسبت به دیروز به یک هزار و 312 دلار و چهار سنت رسید. قیمت طلا در این بازار، بامداد امروز تا یک هزار و 316 دلار و 10 سنت نیز افزایش یافت که بالاترین قیمت از سوم اکتبر (12 مهر) است.
در ساعت یاد شده، هر اونس طلا در معاملات آتی بازار کامکس نیویورک با 3.1 درصد افزایش نسبت به دیروز به قیمت یک هزار و 313 دلار و 70 سنت معامله شد. قیمت هر اونس طلای زرد امروز در این بازار به یک هزار و 317 دلار نیز رسید.

منبع خبر: ایرنا
  ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۵:۵۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: