سقوط قیمت جهانی نفت در واکنش به نتایج انتخابات آمریکا

قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه که شمارش آراء برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد و بازارهای جهان را در التهاب فرو برد، با کاهش روبرو شد.
قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه که شمارش آراء برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد و بازارهای جهان را در التهاب فرو برد، با کاهش روبرو شد.

قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه که شمارش آراء برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد و بازارهای جهان را در التهاب فرو برد، با کاهش روبرو شد. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تا رکورد پایین ۴۳.۰۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد که بیش از چهار درصد نسبت به قیمت نهایی معاملات سه‌شنبه کاهش داشت. با اینهمه در ادامه معاملات به ۴۳.۶۸ دلار بهبود پیدا کرد.

نفت برنت که قیمت پایه جهانی است، ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۴.۸۷ دلار رسید.

باب تاکی، رییس شرکت تحقیقاتی سومیتومو، با اشاره به رای غیرمنتظره انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا که در همه‌پرسی اواخر ژوئن برگزار شد و به التهاب و نوسان شدید بازارها منجر شد، اظهار کرد: این لحظه که تکرار لحظه برگزیت است، بسیار نگران‌کننده است.

نفت در حالی دچار کاهش قیمت شد که قیمت طلا به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی جهش پیدا کرد و دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ کاهش چشم‌گیری یافت.

به گفته جمیل احمد، نایب رییس تحقیقات بازار در شرکت FXTM، سرمایه‌گذاران کاملا در وضعیت ریسک‌گریزی قرار گرفته‌اند. پیروزی ترامپ پیامدهای منفی بر قیمت نفت خواهد داشت.

براساس گزارش رویترز، ترامپ در ایالت‌های بسیار رقابتی مانند اوهایو، فلوریدا، کارولینای شمالی و جورجیا اکثریت آراء را به دست آورد و در شماری از ایالت‌های دیگر جلوتر از هیلاری کلینتون قرار دارد.

از سوی دیگر گزارش موسسه امریکن پترولیوم که نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به چهارم نوامبر به میزان ۴.۴ میلیون بشکه افزایش یافته، عامل منفی دیگری بود که نفت را تحت فشار فروش قرار داد. آمار رسمی ذخایر نفت روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد. آمار هفته قبل از افزایش  بیش از ۱۴ میلیون بشکه ای ذخایر نفت آمریکا حکایت داشت که به دلیل واردات بالا بود.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۹:۲۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: