آینده قیمت طلا پس از پیروزی دونالد ترامپ

قیمت طلا احتمالا در کوتاه‌مدت با افت بیشتری روبه‌رو خواهد شد؛ ولی در سال 2017 میلادی زمینه لازم برای افزایش بیشتر قیمت طلا فراهم است. سیاست‌های ترامپ در بلندمدت به شدت تورمی خواهد بود؛ ولی فدرال رزرو آمریکا نمی‌تواند هماهنگ با افزایش نرخ تورم در اقتصاد، نرخ بهره را افزایش دهد.
قیمت طلا احتمالا در کوتاه‌مدت با افت بیشتری روبه‌رو خواهد شد؛ ولی در سال 2017 میلادی زمینه لازم برای افزایش بیشتر قیمت طلا فراهم است. سیاست‌های ترامپ در بلندمدت به شدت تورمی خواهد بود؛ ولی فدرال رزرو آمریکا نمی‌تواند هماهنگ با افزایش نرخ تورم در اقتصاد، نرخ بهره را افزایش دهد.

ترامپ قول داده که مالیات بر شرکت‌های آمریکایی را از 35 به 15 درصد کاهش دهد و هزینه‌های دولتی برای اجرای پروژه‌های زیربنایی را افزایش دهد و چنین سیاست‌هایی امید به ادامه احیای اقتصاد آمریکا را دوچندان کرده است. تازه‌ترین نظرسنجی موسسه «سی‌ام‌ئی» هم نشان می‌دهد احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر به بیش از 81 درصد رسیده است. اما تحلیلگران موسسه سرمایه‌گذاری «متال بولتن» می‌گویند: «انتظارات سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا در کوتاه‌مدت و تقویت ارزش دلار مانع بزرگی برای قیمت طلا خواهد بود. البته سیاست‌های مالی و اقتصادی ترامپ در نهایت تورم‌زا خواهد بود و این مساله در ماه‌های آینده موجب افزایش بیشتر قیمت طلا خواهد شد.» مساله این است که برخی تحلیلگران بر این باورند که در پیش بودن انتخابات مختلف در اروپا طی ماه‌های آینده موجب افزایش ریسک سیاسی خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع تقاضا و قیمت طلا خواهد بود.
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که روند نزولی قیمت طلا که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آغاز شده، موقت و زودگذر خواهد بود. به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، موسسه «کاپیتال‌اکونومیکس» اعلام کرده است که بازارهای بین‌المللی بر این باورند که پیروزی ترامپ منجر به افزایش هزینه‌ها در پروژه‌های ساختاری و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا خواهد شد و در نتیجه قیمت جهانی طلا با افت شدیدی روبه‌رو شده است؛ ولی برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سرمایه‌گذاران در شرایط کنونی توجهی به تاثیرات کلی سیاست‌های اقتصادی و مالی ترامپ ندارند، سیاست‌های اقتصاد و تجاری ترامپ در نهایت تورم زا بوده و به شدت به ضرر رشد اقتصادی جهان خواهد بود. این مساله در نهایت به نفع تقاضا و قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها خواهد بود. به‌نظر می‌رسد اجرای سیاست‌های اقتصادی و تجاری ترامپ طی ماه‌های آینده موجب افزایش کسری بودجه و بدهی‌های آمریکا خواهد شد و این مساله در نهایت به ضرر ارزش دلار نیز خواهد بود.
در واقع،‌ تحلیلگران اقتصادی به سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای بین‌المللی توصیه می‌کنند که به جای تمرکز روی سیاست‌های مالی و اقتصادی دونالد ترامپ طی ماه‌های آینده، بر سیاست‌های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تمرکز داشته باشند. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سرمایه‌گذاران باید تمرکز خود را روی روندهای بلندمدت قیمت طلا و سیاست‌های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا قرار دهند و به هیچ وجه به نوسانات شدید در کوتاه‌مدت که تحت‌تاثیر سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت ترامپ است، توجهی نکنند.
بارت ملک، تحلیلگر ارشد موسسه «تی‌دی‌اس» در این باره می‌گوید: «قیمت طلا احتمالا در کوتاه‌مدت با افت بیشتری روبه‌رو خواهد شد؛ ولی در سال 2017 میلادی زمینه لازم برای افزایش بیشتر قیمت طلا فراهم است. سیاست‌های ترامپ در بلندمدت به شدت تورمی خواهد بود؛ ولی فدرال رزرو آمریکا نمی‌تواند هماهنگ با افزایش نرخ تورم در اقتصاد، نرخ بهره را افزایش دهد و این مساله در نهایت موجب کاهش نرخ بهره واقعی خواهد شد و افزایش چشمگیر قیمت طلا را در پی خواهد داشت.»ماکسول گلد، مدیر بخش سرمایه‌گذاری موسسه «ئی‌تی‌‌اف» هم می‌گوید: «قیمت طلا طی ماه‌های آینده روندی صعودی خواهد داشت و به‌نظر من قیمت این فلز زرد تا پایان سال آینده به بیش از 1440 دلار خواهد رسید. به‌نظر من نیروهای ساختاری و کلان اقتصادی تغییر نکرده است و بازارهای بین‌المللی تحت‌تاثیر آثار روانی انتخاب ترامپ قرار گرفته است.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲:۱۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: