رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران: تولید و مصرف طلا در 5 سال گذشته یک سوم شد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: تولید و مصرف طلا در کشور در پنج سال گذشته به یک سوم کاهش یافته که علت اساسی آن تغییر فرهنگ و نگرش مردم به این فلز قیمتی است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: تولید و مصرف طلا در کشور در پنج سال گذشته به یک سوم کاهش یافته که علت اساسی آن تغییر فرهنگ و نگرش مردم به این فلز قیمتی است.

محمد کشتی آرای عصر امروز- چهارشنبه- در پایان بازدید از مرکز تجارت جهانی فردوسی افزود: افزایش قیمت طلا در سال های اولیه از پنج سال یاد شده انگیزه خرید را کاهش داد اما پس از آن کاهش قیمت ها انگیزه سوددهی تولید ساخته شده از طلا را تنزل داد.
به گفته وی، رکود اقتصادی و مالیات بر ارزش افزوده که بار اضافی به دوش مردم در خرید تولیدات ساخته شده از طلا ایجاد کرگپ صی،د در کاهش هر چه بیشتر انگیزه های مردم موثر افتاد.
کشتی آرای اضافه کرد: اینک آمار مصرف طلا در سطح جامعه کاهش یافته است. به همان نسبت مصرف زیورآلات بدل افزایش یافته و این اتفاقی بد است.
وی ادامه داد: مصرف زیورآلات بدل که جز آهن، شیشه و... نیست، افزون بر دور ریختن پول مردم، به افزایش اشتغال برای خارجی ها و رونق اقتصادی آنها می انجامد؛ در حالی که رکود در این صنعت را برای ایران به همراه داشته است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: به همین دلایل دو سال گذشته در تهران بیش از 750 واحد صنفی طلا تعطیل شد که در سایر شهرستان ها این آمار به 3800 واحد صنفی رسیده است؛ البته اینها بجز صنف هایی است که تغییر رسته داده اند.
وی گفت: در زمینه حجم معاملات طلا در این دوره زمانی آمار ثبت شده ای وجود نداشته و ندارد اما آمارهای موجود بر اساس حدس و گمان جمع شده که البته به واقعیت بسیار نزدیک است.
کشتی آرای درباره آخرین وضعیت قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران اعلام کرد: قیمت جهانی طلا در یک هفته گذشته به ویژه پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ثبات نسبی را تجربه کرده و قیمت اونس جهانی طلا در محدوده 1225 دلار در نوسان اندک بوده است.
وی یادآوری کرد: در این روزها شاهد کاهش تقاضای طلا در بازار بودیم و ممکن است پس از تعطیلات اربعین حسینی تقاضا افزایش یابد، هر چند تغییر قیمت جهانی طلا نیز در این زمینه دخیل است.
این مسئول گفت: اعلام نهایی شاخص های اقتصادی آمریکا در بورس نیویورک، نرخ بیکاری این کشور، ارزش سهام در بازارهای مالی و احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) میزان نهایی تغییر قیمت طلا را تا فردا (پنجشنبه) مشخص می کند.
 صرافان ارز و سکه در معاملات ظهر امروز (چهارشنبه) بازار آزاد تهران، هر دلار آمریکا را با 31 ریال افزایش قیمت نسبت به دیروز، 36 هزار و 732 ریال و هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح جدید را با 31 هزار ریال کاهش 11 میلیون و 118 هزار ریال دادوستد کردند.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳:۴۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: