رشد 6 درصدی حجم و کاهش 19 درصدی ارزش معاملات فرابورس

بررسی معاملات فرابورس در هفته چهارم آبان ماه نشان می دهد که حجم معاملات نسبت به هفته قبل6 درصد افزایش اما ارزش معاملات 19 درصد کاهش داشته است.
بررسی معاملات فرابورس در هفته چهارم آبان ماه نشان می دهد که حجم معاملات نسبت به هفته قبل6 درصد افزایش اما ارزش معاملات 19 درصد کاهش داشته است.

به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران؛ شاخص فرابورس در آخرین روز کاری هفته ای که سپری شد (26 آبان) با 1.5 درصد رشد به 832 واحد و ارزش بازار نیز با افت 0.5 درصدی به 962 هزار و 680 میلیارد ریال رسید.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز که دادوستد 56 میلیون ورقه بهادار به ارزش 6 هزار و 815 میلیارد ریال را تجربه کرد در حالی حجم معاملات اوراق افزایش 105 درصدی را تجربه کرد که ارزش آن با افت 23 درصدی روبه‌رو شد.
در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با رونق قابل ملاحظه‌ای همراه شد به طوری که 50 میلیون ورقه به ارزش 631 میلیارد ریال در این بخش، دست به دست شد که نسبت به هفته ماقبل افزایش 170 درصدی را تجربه کرد.
نقل و انتقال 6 میلیون ورقه بدهی به ارزش 6 هزار و 11 میلیارد ریال و 220 هزار میلیون ورقه تسه (اوراق تسهیلات مسکن) به ارزش 173 میلیارد ریال، نتیجه معاملات انجام شده در اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی بود.
در بازار سهام فرابورس، فلزات اساسی‌ها هفته پررونقی را تجربه کردند به‌طوری که ارزش معاملات این گروه به 524 میلیارد ریال رسید که با سهم 30 درصدی از ارزش معاملات سهام در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه، در صدر صنایع فرابورسی ایستاد.
گروه‌های انبوه‌سازی و حمل و نقل نیز به ترتیب با نقل و انتقال 137 و 120 میلیارد ریال ورقه، سهم 8 و 7 درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص داده و در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. گروه‌های پالایشی، پتروشیمی، محصولات غذایی به جز قند و شکر و بانک‌ها نیز در رده چهارم تا هفتم صنایعی ایستادند که بیشترین ارزش معاملات را تجربه کردند.
در این میان در آخرین روز معاملاتی هفته قبل گروه محصولات شیمیایی، اوراق تامین مالی و فلزات اساسی با سهم 21، 18 و 12 درصدی از ارزش کل بازار، سه گروهی بودند که بیشترین ارزش بازار را به نام خود ثبت کردند.
انتقال نماد شرکت همکاران سیستم از بازار اول فرابورس به تابلوی بازار دوم بورس تهران، دیگر رخداد هفته گذشته فرابورس ایران به‌شمار می‌رود.
این شرکت که در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن قرار دارد در آخرین روز معاملاتی خود در فرابورس به تاریخ 19 آبان ماه دارای سرمایه 3 هزار و 710 میلیارد ریال بود.
فرابورس ایران با ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس ولی با شرایط پذیرش و معامله ساده تر ایجاد شد تا حوزه شمول بازار سرمایه کشور را گسترش دهد.
مهم‌ترین وظیفه فرابورس ایران، ساماندهی و هدایت بخشی از بازار سرمایه می‌باشد که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را نداشته یا تمایل به ورود سریع‌تر به بازار را دارند، لذا رویه‌های پذیرش شرکت‌ها و تنوع شرایط پذیرش به گونه ای است که شرکت‌ها با احراز حداقل شرایط و در سریع ترین زمان ممکن، امکان ورود به بازار را داشته و از همه مزایای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار اوراق بهادار استفاده کنند.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۵:۲۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: