سایه تصمیم اخیر اوپک بر بازار طلا، بورس و قیمت نفت

در بازار معاملات آتی روز جمعه، قیمت جهانی نفت با کمی کاهش روبر شد، اما همچنان بیشترین بهای ۱۶ ماه اخیر خود را تجربه می کند.
در بازار معاملات آتی روز جمعه، قیمت جهانی نفت با کمی کاهش روبر شد، اما همچنان بیشترین بهای ۱۶ ماه اخیر خود را تجربه می کند.

به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز جمعه به دنبال تصمیم خرید غیرنقدی برخی سرمایه‌گذاران و البته به دلیل رسیدن بهای طلای سیاه به بیشترین رقم خود در ۱۶ ماه اخیر، با کاهش جزئی روبرو شد، اما همچنان تحت تاثیر تصمیم اوپک قرار گرفته و روزهای نویدبخشی را در آخرین ماه سال جاری میلادی پشت سر می‌گذارد.  

در همین حال، قیمت نفت دریای برنت با ۵۸سنت کاهش به ۵۳ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید؛ ضمن اینکه قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۳۶ سنت روند نزولی در برابر ۵۰ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.  

در همین حال، به دنبال تصمیم تاریخی اوپک مبنی بر کاهش سقف تولید به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز،  بهای طلای سیاه از روز چهارشنبه به بعد با بیش از ۱۰ درصد افزایش روبرو شده است.

همچنین با اعمال سیاست کاهش تولید از سوی اوپک مبنی بر تقویت قیمت نفت، قرار شد روسیه هم که به عنوان یک کشور غیر اوپکی محسوب می‌شود،  تولید خود را ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

اما به دنبال کاهش نسبی بهای نفت، شاخص بورس‌های اصلی آسیایی مانند، «کاسپی» کره جنوبی، «شانگهای» چین، بورس استرالیا و سایر بورس‌ها با روند نزولی آغاز به کار کردند؛   این در حالی است که قیمت جهانی طلا در ساعات اولیه بازار معاملات روز جمعه با افزایش روبرو شد و با ۷ دلار و ۲۰ سنت رشد در هر اونس به رقم یکهزار و ۱۷۶ دلار و ۶۰ سنت رسید. 

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۱:۱۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: