خوش‌بینی تحلیل‌گران برای افزایش قیمت طلا

کارشناسان وال استریت برای دومین هفته متوالی در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نسبت به بهبود قیمت طلا در هفته پیش رو ابراز خوش بینی کردند در حالیکه سرمایه گذاران همچنان بدبین ماندند.
کارشناسان وال استریت برای دومین هفته متوالی در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نسبت به بهبود قیمت طلا در هفته پیش رو ابراز خوش بینی کردند در حالیکه سرمایه گذاران همچنان بدبین ماندند.

طلا روز جمعه با وجود انتشار آمار مثبت از اشتغال ماهانه در آمریکا که احتمال افزایش نرخهای بهره این کشور در ماه دسامبر را تحکیم کرد، افزایش یافت اما برای چهارمین هفته متوالی کاهش داشت.

برای هفته گذشته ۵۶ درصد از سرمایه گذارانی که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند، کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند. برای نخستین بار از ماه مه است که این گروه بدبینی بالایی نسبت به روند حرکت قیمت طلا پیدا کرده اند و تا حدودی پیش بینی درستی داشتند. طلا روز جمعه برای نخستین بار در چهار روز گذشته تحت تاثیر عقب نشینی دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه دولتی، صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۱۷۴.۰۳ دلار ایستاد در حالیکه بهای هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک، ۸.۴۰ دلار یا ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۱۷۷.۸۰ دلار بسته شد اما بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۰.۱ درصد کاهش ثبت کرد. اونس طلا در نوامبر حدود هشت درصد کاهش قیمت داشت که بزرگترین کاهش ماهانه از ژوئن سال ۲۰۱۳ بود.

در نظرسنجی طلای کیتکو برای هفته جاری، ۲۰ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا و پنج نفر یا ۲۵ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و سه نفر یا ۱۵ درصد هم نسبت به جهت حرکت طلا نظری نداشتند.

در این بین، ۱۰۷۰ سرمایه گذار در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۶۲۲ نفر یا ۵۸ درصد انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری کاهش پیدا کند در حالیکه ۳۵۴ نفر یا ۳۳ درصد به افزایش طلا خوش بین بودند و ۹۴ نفر یا ۹ درصد نظری نداشتند.

به گفته جورجت بوئل، استراتژیست کالا در بانک ABN Amro، از نقطه نظر سرمایه گذار، دلیل چندانی برای نگهداری طلا وجود ندارد. انتظارات برای رشد تورم با رشد بازده اوراق خزانه آمریکا و انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا خنثی شده است. تا زمانی که بازده اوراق قرضه افزایش پیدا می‌کند و هیچ نگرانی عمده ای نسبت به تورم وجود ندارد، قیمتهای طلا پایین‌تر خواهد رفت.

کارشناسان وال استریت در نظرسنجی‌های هفتگی که از اواسط ماه مه انجام گرفته است، ۲۱ بار پیش بینی صحیح و هفت بار پیش بینی نادرست داشتند که امتیاز آنها را به ۷۵ درصد می‌رساند در حالیکه سرمایه گذاران با ۱۷ بار پیش بینی صحیح در برابر ۱۱ پیش بینی نادرست، در مدت مذکور ۶۱ درصد امتیاز داشتند.

مهمترین دلیلی که تحلیلگران وال استریت برای پیش بینی افزایش قیمت طلا دارند این حقیقت است که این فلز ارزشمند ریزش قیمت شدیدی داشته و از ۹ نوامبر، بیش از ۱۶۰ دلار کاهش قیمت پیدا کرد. به همین دلیل انتظار می رود در معاملات هفته جاری بهبود پیدا کند.

به گفته جورج جرو، مدیرکل شرکت "آر بی سی ولث منیجمنت"، طلا از هفته جاری شروع به بهبود می‌کند زیرا بازار احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا را در قیمتها لحاظ کرده است.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز که بازدهی ندارد لطمه می‌زند. احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در دسامبر از ۶۹ درصد در ماه گذشته و پیش از انتخابات، به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

شماری از ناظران بازار هم با اشاره به برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا در روز یکشنبه، نسبت به روند حرکت طلا نظری ندارند و معتقدند طلا تا زمان برگزاری نشست کمیته بازار آزاد بانک مرکزی در روز چهارشنبه، حرکت ثابت یا رو به کاهش خواهد داشت.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۹:۱۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: