113 هزار میلیارد تومان تراکنش شاپرک

مدیرعامل بانک شهر گفت: پرداخت الکترونیک تا کمتر از یک دهه قبل در ایران مقوله‌ای فانتزی به حساب می‌آمد که جایی در فضای کسب‌و‌کار کشور و بازار پولی و مالی نداشت، اما امروز اعداد و ارقام نشان می‌دهد تصور گردش پول در اقتصاد ایران بدون استفاده از خدمات این صنعت تقریبا محال است.
مدیرعامل بانک شهر گفت: پرداخت الکترونیک تا کمتر از یک دهه قبل در ایران مقوله‌ای فانتزی به حساب می‌آمد که جایی در فضای کسب‌و‌کار کشور و بازار پولی و مالی نداشت، اما امروز اعداد و ارقام نشان می‌دهد تصور گردش پول در اقتصاد ایران بدون استفاده از خدمات این صنعت تقریبا محال است.

پورزرندی با اعلام این مطلب افزود: ارزش تراکنش‌های شاپرکی طبق تازه‌ترین آمارها به حدود 10 درصد نقدینگی و سهم ارزش پرداخت‌ها به تولید ناخالص داخلی به حدود 90 رسیده است. مدیرعامل بانک شهر افزود: تعداد تراکنش‌های عبور کرده از سوئیچ شاپرک در حال حاضر بالغ‌بر یک میلیارد در ماه است و رقمی در حدود 113 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

وی با بیان اینکه این اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد صنعت پرداخت در ایران به جایگاهی راهبردی ارتقا یافته است، ادامه داد: نکته بسیار مهم در مورد صنعت پرداخت ایران این است که تقریبا تمام آنچه اکنون در اختیار داریم و اکثریت قریب به اتفاق دستاوردها و ظرفیت‌های این صنعت در دوران تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی حاصل شده ‌است. وی یادآورشد: مرور قابلیت‌هایی که اکنون در حوزه بانکداری الکترونیک ایران در اختیار داریم به‌خوبی نشان می‌دهد تقریبا در تمامی لایه‌ها اعم از نرم‌افزاری و حتی ایجاد زیرساخت‌ها کمترین وابستگی کلیدی به خارج از کشور وجود ندارد و این ظرفیت و دستاورد ارزشمندی است که به هیچ‌وجه نباید آن را نادیده گرفت.

مدیرعامل بانک شهر گفت: اهمیت چنین ساختار و شبکه‌ای زمانی بیشتر مشخص می‌شود که نگاهی به مناسبات بین‌المللی در این حوزه داشته باشیم؛ اندازه و نقش صنعت پرداخت در جهان امروز به حدی است که کشورهای مختلف به این حوزه به عنوان یکی از مقولات امنیت ملی نگاه می‌کنند. به گفته پورزرندی حضور شبکه‌های پرداخت بین‌المللی مانند ویزا و مستر در کشورها و وابستگی تبادلات پولی به آنها اکنون به یکی از ابزارهای اعمال فشار سیاسی بر دولت‌ها تبدیل شده‌است و همین مساله کشورها را به فکر ایجاد شبکه‌های بومی ناوابسته به خارج انداخته است؛ شبکه‌ای که در ایران سال‌هاست ایجاد شده و از منافع آن برخورداریم. وی یادآور شد: این مزیت‌ها و ظرفیت‌ها بی‌گمان مایه مباهات و تقدیر است، اما نباید از ضرورت‌ها و بایسته‌های رشد صنعت پرداخت در کشورمان غافل شویم؛ درست است که پرداخت الکترونیک در ایران با استفاده از ظرفیت‌های بومی و با اتکا به دانش و تلاش متخصصان داخلی ایجاد شده، اما بالندگی و تقویت آن بدون شک نیازمند تعامل با جهان بیرون است.

او تاکید کرد: این تعامل برای صنعت پرداخت مانند هر صنعت دیگری در مقولات مختلف تعریف می‌شود؛ تعاملات مالی که می‌تواند به جذب سرمایه‌های خارجی منجر شود، تعاملات از جنس دانش و تجربه که می‌تواند به ترکیب ظرفیت‌های تخصصی داخلی با پیشرفت‌های فناوری در خارج منتج شود و از همه مهم‌تر تعاملات حاکمیتی میان رگولاتورهای ایران با دیگر کشورها است. پورزرندی گفت: تاکید بر اهمیت بیشتر تعاملات حاکمیتی از آن رو است که به‌نظر می‌رسد در مختصات زمانی و مکانی فعلی صنعت پرداخت ایران، چیزی برای پیشرفت و رشد این صنعت ضروری‌تر از به‌روزرسانی روال‌های نظارتی نباشد، باید باور کنیم که صنعت پرداخت در کشور مانند تمام حوزه‌های دیگر با مشکلات عام حاکم بر فضای کسب‌و‌کار ایران درگیر است. وی در خاتمه گفت: حضور بیش از اندازه نهاد دولت در این حوزه و تعریف مغشوش مرز نظارت و دخالت در حوزه پرداخت هم گریبانگیر فعالان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و به‌هم ریختگی نهادهای‌های عمومی و خصوصی اینجا هم مشکل‌آفرین است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۰:۱۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: