روزهای خاص بازار بورس

در پایان معاملات هفته سوم آذر شاخص کل با هزارو ٣٢٣ واحد افزایش (رشد ٢,٥ درصدی) نسبت به هفته قبل، به رقم ٨١ هزارو ٣٤١ واحد رسید.
در پایان معاملات هفته سوم آذر شاخص کل با هزارو ٣٢٣ واحد افزایش (رشد ٢,٥ درصدی) نسبت به هفته قبل، به رقم ٨١ هزارو ٣٤١ واحد رسید.

شاخص فرابورس نیز با رشد ٣.٨درصدی به ٨٦٢ واحد رسید.  در پنج روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ١٤هزار و ٤٧٧میلیارد ریال بالغ شد که میانگین بالای ٣٠٠‌ میلیارد تومان نسبت به هفته‌های اخیر رشد خوبی داشته است و امید به بهبود حجم معاملات بازار را میان فعالان بازار برانگیخته و این مهم با وجود بسته‌بودن بسیاری از نمادهای بزرگ بازار رخ داده است. براین‌اساس تعداد یک ‌میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ‌هزارو ٢٠٥‌ میلیارد ریال معامله شد که به‌ترتیب ٤٠ درصد و ٤١ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می‌دهد. بیشترین حجم معاملات شامل گروه شیمیایی با ٢٥ درصد، فلزات اساسی با ١٤ درصد، صندوق سرمایه‌گذاری با هفت درصد و گروه فراورده‌های نفتی با پنج درصد بوده است. بیشترین رشد نیز در گروه‌های استخراج نفت و گاز به‌جز اکتشاف با ٨.٧ درصد، استخراج کانه‌های فلزی با ٨.٢ درصد، چندرشته‌ای صنعتی با ٦.٣١ درصد، کاشی و سرامیک با ٤.٧٧ درصد و فلزات اساسی با ٤.١٢ درصد بوده است. بیشترین کاهش نیز در گروه‌های قند و شکر با ٥.٧ درصد، انبوه‌سازی و استخراج کانه‌های غیرفلزی با دو درصد بوده است. هفته گذشته در بورس اوراق بهادار تهران پذیره‌نویسی واحدهای‌ «صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت امین یکم فردا» با استقبال سرمایه‌گذاران پایان پذیرفت. معاملات ثانویه واحدهای این صندوق نیز پس از دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس در بازار صندوق‌‌های قابل معامله انجام خواهد شد. هفته گذشته سرانجام بودجه سال ٩٦ تقدیم مجلس و بازار از کم‌و‌کیف برنامه بودجه مطلع شد. ارقام بودجه دولت در همان ابتدا منجر به رشد قیمت شدید دلار شد و قیمت این ارز در محدوده سه‌هزارو ٩٠٠ آرام گرفت. قیمت نفت نیز کماکان بالای ٥٠دلار معامله شد که سیگنال خوبی برای اطمینان از تثبیت این نرخ دارد که این با درنظرگرفتن نفت ٥٥دلاری در بودجه باعث رفع نگرانی از کسری بودجه دولت می‌شود. همگام با رشد ادامه‌دار قیمت‌های جهانی به‌ویژه سنگ‌آهن و مس در داخل نیز شاهد افزایش قیمت شمش در بورس کالا نیز بودیم. از جمله اتفاقات مهم هفته قبل برگزاری مجمع بانک صادرات بود که با اعتراضات شدید و گاهی عجیب سهام‌داران این بانک در مجمع برگزار شد. وضعیت این روزهای بازار بسیار خاص است. ابهامات و ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بسیار زیاد شده که این مهم موجب ایجاد نوسانات شدید شده است. در کنار همه ریسک‌های همیشگی بازار، ریسک بسته‌شدن طولانی‌مدت نمادها نیز به‌شدت سنگینی می‌کند که خود موجب سردرگمی فعالان بازار شده است. امید است با برگزاری مجامع نمادهای اصلی همچون مپنا و بانک صادرات و سایر نمادهای بانکی، شاهد بازگشایی هرچه سریع‌تر نمادهای بسته بازار باشیم تا بلکه بازار از این وضعیت سردرگمی خارج شود.

منبع خبر: روزنامه شرق
  ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۹:۳۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: