توافق اوپک برای کاهش تولید نفت، قیمت گاز را افزایش داد

توافق هفته گذشته اوپک برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه ای تولید نفت (یعنی حذف حدود یک درصد از عرضه جهانی نفت از بازار) بر قیمت ال ان جی نیز تاثیر گذاشته است.
توافق هفته گذشته اوپک برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه ای تولید نفت (یعنی حذف حدود یک درصد از عرضه جهانی نفت از بازار) بر قیمت ال ان جی نیز تاثیر گذاشته است.

توافق هفته گذشته اوپک برای کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید نفت (یعنی حذف حدود یک درصد از عرضه جهانی نفت از بازار) بر قیمت ال ان جی نیز تاثیر گذاشته است.
قیمت ال ان جی در آسیا نسبت به هفته گذشته 50 سنت افزایش یافته و به حدود 8.1 دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی رسیده که بالاترین رقم از جولای 2015 تاکنون است.
قیمت ال ان جی در آسیا در فوریه 2014 از 20 دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی عبور کرد، اما بعدا در طی 2 سال بعدی به دلیل افزایش مازاد عرضه نفت شروع به کاهش کرد. اوایل امسال قیمت ال ان جی برای تحیول در ماه می تا 4.241 دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی کاهش یافت، که کاهشی 42.5 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد و پایین ترین قیمت متوسط ماهیانه از جولای 2009 را به ثبت رساند. اما قیمت ها پس از آن شروع به افزایش کرد و عمدتا در حدود 6 تا 7 دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی در نوسان بود.
تجار روز جمعه گفتند، 2 عامل بنیادین موجب شده تا قیمت ال ان جی در بازار آسیا در طی هفته گذشته افزایش یابد. اولی و مهمترین عامل توافق بین اوپک و روسیه برای کاهش تولید بوده است. عامل بعدی سرمای هوا در شمال آسیا و اروپا بوده است. منطقه آسیا پاسیفیک تقریبا دو سوم تقاضای جهانی برای ال ان جی را به خود اختصاص می دهد.
برودت هوا در آمریکا نیز در افزایش قیمت ال ان جی موثر بوده است.
اما به اعتقاد کارشناسان، هر گونه تاثیر دراز مدت توافق اوپک بر قیمت گاز جزئی خواهد بود.
مشکل بنیادین بازارهای ال ان حی تنها ارتباط تاریخی آن به قیمت نفت نیست، بلکه مشکل فعلی مازاد عرضه ال ان جی است که حداقل تا سال 2020 تداوم خواهد داشت. تقاضای کافی برای ال ان جی جهت به توازن رساندن مازاد عرضه وجود ندارد.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۰:۳۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: