خوش‌بینی نسبت به افزایش قیمت طلای جهانی

با وجود اینکه انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در هفته جاری افزایش نرخ های بهره را تصویب کند، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز پیش بینی کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت.
با وجود اینکه انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در هفته جاری افزایش نرخ های بهره را تصویب کند، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز پیش بینی کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

در نظرسنجی طلای کیتکو برای هفته جاری، ۱۹ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۱ نفر یا ۵۸ درصد افزایش قیمت طلا و پنج نفر یا ۲۶ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و سه نفر یا ۱۶ درصد هم نسبت به جهت حرکت طلا نظری نداشتند.

در این بین، ۶۹۷ سرمایه گذار در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۳۸۶ نفر یا ۵۵ درصد به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند در حالیکه ۲۰۸ نفر یا ۳۰ درصد انتظار داشتند طلا با کاهش روبرو شود و ۹۶ نفر یا ۱۴ درصد نظری نداشتند.

برای هفته پیش ۶۰ درصد از کارشناسان وال استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند در حالیکه ۵۸ درصد از سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت بدبین بودند. طلا روز جمعه تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار و صعود بازارهای سهام که تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند را محدود کرد، به قیمت پایین‌تری نزول کرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۱۰.۵۰ دلار یا ۰.۹ درصد کاهش یافت و در ۱۱۶۱.۹۰ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود ۱.۱ درصد اُفت قیمت داشت که پنجمین کاهش هفتگی متوالی بود. به این ترتیب برای دومین هفته متوالی سرمایه گذاران به درستی کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند در حالیکه پیش بینی کارشناسان صحیح از آب درنیامد.

این فلز زرد به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که بازدهی ندارد لطمه می‌زند. با اینهمه قیمت طلا در هفته‌های اخیر با انتظار بازار برای تحکیم سیاست پولی آمریکا کاهش یافته است بنابراین اکنون سرمایه گذاران می گویند احتمال بهبود قیمت این فلز ارزشمند وجود دارد.

ابزار دیده بان فدرال شرکت CME Group نشان می دهد معامله گران احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در هفته آینده را ۹۷.۲ درصد ارزیابی می کنند.

طلا از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که صعود سهام، دلار و بازده اوراق قرضه را بدنبال داشت، تحت فشار فروش شدیدی قرار گرفته است. انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا در ماه جاری هم عامل منفی دیگری بوده که مانع بهبود قیمت این فلز شده است.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی در میان کارشناسانی است که بهبود قیمت طلا را پیش بینی می کند. به گفته وی، دوره تصحیح قیمت طلا به دلیل رشد ارزش دلار به پایان رسیده و این فلز آماده بهبود است.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در گروه پرایس فیوچرز هم افزایش قیمت طلا را پس از افزایش نرخهای بهره آمریکا پیش بینی می کند. وی به افزایش تقاضا برای خرید ارزان در بازارهای مصرفی بزرگ به عنوان عامل دیگری اشاره کرد که از بهبود قیمت طلا حمایت خواهد کرد.

اما تام کندال، مدیر استراتژی فلزات ارزشمند در بانک استاندارد ICBC معتقد است تقاضای خرید در بازارهای فیزیکی بسیار ضعیف است و افزایش بازده اوراق قرضه و سهام، خروج طلا از صندوقهای سرمایه گذاری و سیاستهای اقتصادی دولت آینده آمریکا باعث پایین رفتن قیمت طلا می‌شود.

به گفته بارناباس گان، اقتصاددان بانک OCBC سنگاپور که یکی از صحیح‌ترین پیش بینی‌ها را برای قیمت طلا داشته است، طلا در سه ماهه اول سال آینده ۱۱۷۵ دلار، در سه ماهه دوم ۱۱۵۰ دلار و در سه ماهه سوم ۱۱۲۵ دلار و در سه ماهه چهارم ۱۱۰۰ دلار خواهد بود.

منبع خبر: ایسنا
  ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۵:۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: