افت بورس در روز پرحاشیه

معاملات روز گذشته بازار بورس نسبت به روزهای قبل حواشی بیشتری داشت و در نهایت با افت ۱۷۴ واحدی شاخص و تثبیت در محدوده ۸۰ هزار و ۷۴۱ واحد پایان یافت‌‌.
معاملات روز گذشته بازار بورس نسبت به روزهای قبل حواشی بیشتری داشت و در نهایت با افت ۱۷۴ واحدی شاخص و تثبیت در محدوده ۸۰ هزار و ۷۴۱ واحد پایان یافت‌‌.

روز گذشته یکی از پرحاشیه‌ترین روزهای بازار سهام طی چند ماه اخیر بود و رویدادهای متعددی بر روند داد و ستدها تاثیر گذاشت به‌طوری که در نهایت نماگر بازار برای چهارمین روز متوالی دچار افت شد‌‌. بنا بر این گزارش روند معاملات در ابتدای بازار با اختلال در سیستم معاملات و تاخیر 70 دقیقه‌ای آغاز شد و بدبینی‌ها را نسبت به بورس افزایش داد به‌طوری‌که حجم و ارزش معاملات نیز افت چشمگیری داشت‌‌. از سویی دیگر در عرصه بین‌المللی شاهد تحولات متعددی بودیم که از مهم‌ترین آنها می‌توان به آزادسازی حلب اشاره کرد‌‌. در همین حال دونالد ترامپ صبح روز گذشته به‌طور رسمی رکس تیلرسون را به عنوان گزینه خود برای وزارت خارجه معرفی کرد‌‌. این فرد مدیر شرکت عظیم نفتی اِکسون موبیل، روابطی نزدیک با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دارد‌‌. روز گذشته بازار سهام روز پرعرضه‌ای را پشت سر گذاشت به‌طوری ‌که از میان 409 نماد فعال در دو بازار معاملاتی بورس و فرابورس 242 نماد در قیمت‌های منفی، 150 نماد در قیمت‌های مثبت و 17 نماد بدون تغییر نسبت به روز قبل به کار خود خاتمه دادند‌‌. به این ترتیب در پایان معاملات روز گذشته در حالی که نمادهای «فملی، شتران و کگل» با افت 60، 21 و 17 واحدی بیشترین تاثیر منفی و «خودرو، شخارک و شفن» با رشد 27، 19 و 18 واحدی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، این متغیر با افت 174 واحدی مواجه شد و به 80 هزار و 741 واحد رسید‌‌. شاخص کل هم‌وزن نیز با افت 41 واحدی در 16 هزار و 21 واحد به کار خود خاتمه داد‌‌. به نوشته جهان اقتصاد،در همین حال ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی با افت 708 میلیارد تومانی به 339 هزار و 696 میلیارد تومان رسید‌‌. بنا بر این گزارش در پایان معاملات دیروز 431 میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش 140 میلیارد تومان در 33 هزار و 959 دفعه میان سهامداران داد و ستد شد که «فاسمین» با صف فروش 5/2 میلیونی بیشترین حجم عرضه و «شخارک» با صف خرید یک میلیونی بیشترین میزان تقاضا را از آن خود کرد‌‌. همچنین دو نماد «وساپا» با داد و ستد 39 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «خودرو» با ارزش 2/8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند‌‌. در جریان معاملات روز گذشته اکثر صنایع بازار روند نزولی گرفته و دچار افت شدند‌‌. در دقایق ابتدایی روند معاملات نمادهای گروه خودرویی‌ها روند رو به رشدی به خود گرفته و با افزایش تقاضا مواجه شدند به‌طوری‌که برای دقایقی تمام نمادهای این گروه سبز پوش شدند اما متاثر از جو حاکم بر بازار شاهد افزایش عرضه‌ها در میان نمادهای این گروه بودیم‌‌. به‌طوری که تنها نمادهای «خچرخش، خگستر، خودرو، خدیزل، خزر، ختور، خشرق» موفق به حفظ روند رو به رشد خود شدند‌‌. در گروه مخابرات روند داد و ستدها مانند سایر صنایع بازار با افت قیمت همراه شد، اما از مهم‌ترین رویدادهای این گروه می‌توان به اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر فسخ قرارداد واگذاری بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران به دلیل عدم ایفای تعهدات خریدار اشاره کرد که آبان 88 به ارزش 8/7 هزار میلیارد تومان توسط توسعه اعتماد مبین خریداری شده بود‌‌. در گروه پالایشی با وجود رشد قیمت جهانی نفت و همچنین تعدیل مثبت لیدر این گروه شاهد افزایش نسبی عرضه‌ها بودیم و تمامی نمادهای این صنعت با افت قیمت مواجه شدند‌‌.

منبع خبر: 
  ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۴:۴۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: