معاملات آپشن در بورس تهران از هفته آینده آغاز می شود

معاملات آپشن یا قراردادهای اختیار معامله خرید از هفته آینده در بورس آغاز می شود.
معاملات آپشن یا قراردادهای اختیار معامله خرید از هفته آینده در بورس آغاز می شود.

بنا به گزارش از بورس تهران، معاملات آپشن قرار است بر روی سهام پایه شرکت های ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو در روز یکشنبه (28 آذرماه) آغاز به کار کند.
قراردادهای آپشن در کنار معاملات نقدی بازار سهام و با هدف تنوع بخشیدن به ابزارهای معاملاتی و کاهش ریسک معاملات انجام می شود.
قراردادهای تعریف شده از نوع 'اختیار خرید' هستند و سرمایه گذاران می توانند فقط نسبت به اخذ موقعیت خرید در نمادهای ایجاد شده اقدام کنند و اخذ موقعیت فروش تنها به منظور بستن موقعیت های خرید قبلی اخذ شده، امکانپذیر خواهد بود.
قراردادهای فوق از نوع اروپایی بوده، به این معنا که فقط در سررسید قابلیت اعمال خواهند داشت.
نحوه اعمال قراردادها بصورت غیرخودکار است، به این ترتیب که دارندگان موقعیت باز خرید در صورت تمایل به اعمال باید درخواست اعمال خود را از طریق کارگزار مربوطه و مطابق با قرارداد مشتری-کارگزار، به اتاق پایاپای اعلام کنند.
تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به سه صورت فقط نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و صرف فیزیکی امکانپذیر است.
لازم به ذکر است در دوره سه ماهه اول آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله و در راستای کمک به توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله سهام، کارمزد همه ارکان بجز کارگزار، صفر در نظر گرفته شده است.
به گزارش ایرنا، نزدیک به 50 سال از تاسیس بازار سرمایه ایران می گذرد و زمان توسعه ابزارهای مالی جدید به منظور پوشش نیاز فعالان اقتصادی حاضر در بازار سرمایه بیش از هر زمانی احساس می شود.
معاملات آپشن از ابزارهای جدید بازار سرمایه است که با هدف پوشش ریسک و کاهش نوسانات بازار انجام می شود.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۶:۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: