واگذاری بلوکی بانک پارسیان بهانه تکراری ایران خودرو برای گرفتن وام

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، ایران خودرو و سایپا برای حفظ سقف تسهیلات دریافتی از بانک‌ها، باید ظرف 6 ماه بخشی از دارایی‌های خود را واگذار و گزارش آن را به بانک مرکزی ارایه کنند.
براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، ایران خودرو و سایپا برای حفظ سقف تسهیلات دریافتی از بانک‌ها، باید ظرف 6 ماه بخشی از دارایی‌های خود را واگذار و گزارش آن را به بانک مرکزی ارایه کنند.

مطابق با برنامه‌های اعلامی از سوی گروه ایران خودرو ، طی چهار روز متوالی در هفته جاری آگهی فروش بلوک سهام بانک پارسیان تحت تملک این شرکت از طریق جراید در دستور کار قرار گرفته است. اقدامی که در راستای عمل به بخشنامه بانک مرکزی در مورد اعطای تسهیلات صورت می گیرد.

بانک مرکزی در تیر ماه امسال در بخشنامه‌ای تحت عنوان « آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان مصوبه تسهیلات شورای پول و اعتبار برای اعطای تسهیلات بانکی به خودروسازها » موضوع واگذاری سهام بانک پارسیان از سوی ایران خودرو را پیش شرط اعطای تسهیلات اعلام کرده است.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، « به درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تمدید مستثنی شدن دو شرکت ایران خودرو و سایپا از محدودیت‌های ذی نفع واحد، مطرح و شورای پول و اعتبار با حفظ سقف تسهیلات استفاده شده و تعهدات فعلی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا نزد بانک‌ها موافقت نموده است.»

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار ، ایران خودرو و سایپا باید ظرف شش ماه بخشی از دارایی‌ها خود را واگذار کنند و در این راستا عنوان شده که ایران خودرو باید سهام بانک پارسیان خود را به فروش برساند.

یادآور می شود، در بخشنامه بانک مرکزی نیز با استناد به مصوبه شورای پول و اعتبار عنوان شده که  شرکت ایران خودرو باید سهام بانک پارسیان خود را به فروش برساند.

در ادامه این بخشنامه آمده است: « این شرکت‌ها باید در ظرف یک ماه نسبت به ارایه برنامه زمان‌بندی اصلاح ساختار مالی خود به بانک مرکزی اقدام کنند. در صورتی که این اقدامات صورت نگیرد، حفظ سقف تسهیلات دریافتی این دو خودروساز کان لم یکن اعلام خواهد شد.»

تلاش برای دریافت تسهیلات بانکی به منظور تامین سرمایه در گردش و پوشش هزینه‌ها در حالی همواره در دستور کار خودرویی‌ها قرار گرفته که همواره در همه دولت‌ها هر چند وقت یکبار بهانه‌ای برای نجات آنها از طریق تخصیص تسهیلات بانکی مورد توجه قرار می گیرد.

دستکم طی 10 سال اخیر ، فروش بلوک 33.7 درصدی سهام بانک پارسیان از سوی مجموعه گروه ایران خودرو همواره بهانه‌ای تکراری برای نوسانی شدن هر چند وقت یکبار سهام "خودرو" در تالار شیشه‌ای بوده در حالی که هیچ وقت این واگذاری محقق نشده است.

بر اساس این گزارش ، یا توجه به هزینه‌های سنگین مالی و سربار ایران خودرو دست کشیدن از بانک پارسیان به عنوان سودآورترین منبع درآمدی و تسهیلاتی این شرکت موضوعی بعید به نظر می‌رسد.

نکته قابل تامل اینکه ایران خودرو پیش از این نیز در زمان تخصیص تسهیلات 1000میلیارد تومانی بانک مرکزی باز هم وعده واگذاری بلوک بانک پارسیان را داد، اما هیچ وقت این وعده محقق نشد.

در آن دوره دولت وقت هنگامی که نیمی از این تسهیلات را که برای تسویه مطالبات قطعه سازان به خودرو سازان می داد، با آنها شرط کرد که پرداخت قسط دولت این تسهیلات منوط به اقدام خودرو سازان به واگذاری دارایی‌ها و اقلام مازاد آنها است.

بر این اساس ایران‌خودرو اقدام به آگهی بدون تاریخ  برای فروش بلوک بانک پارسیان کرد، تا ضمن کاهش بهانه جویی‌های دولت از بابت واگذاری داراییها؛ در موعد دریاقت قسط دوم تسهیلات بانکی فوق، نبود مشتری به رغم آگهی دارایی‌ها را روبروی متولیان دولتی بگذارد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۶:۲۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: