افزایش سرعت توسعه بانکداری مجازی و اجتماعی

مدیرعامل بانک انصار تاکید کرد : چرخش شبکه بانکی به سوی بانکداری مجازی و بانکداری اجتماعی هرروز پرشتاب تر می شود.
مدیرعامل بانک انصار تاکید کرد : چرخش شبکه بانکی به سوی بانکداری مجازی و بانکداری اجتماعی هرروز پرشتاب تر می شود.

دکتر ابراهیمی در دومین همایش علمی و آموزشی امنیت اطلاعات بانک انصار بر استفاده هوشمندانه، دقیق و مبتنی برتأمین 100درصدی امنیت اطلاعات درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات درچارچوب منافع ملی و سازمانی تأکید کرد.

وی گفت : استفاده از شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز اجتناب‌ناپذیر شده و تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی به جزیی از زندگی روزمره و تجاری مردم تبدیل شده‌ است.

مدیر عامل بانک انصار پس از آن، به نفوذ روزافزون این شبکه ها در عرصه های گوناگون و به ویژه شبکه بانکی اشاره کرده و گفت: چرخش شبکه بانکی به سوی بانکداری مجازی و بانکداری اجتماعی هرروز پرشتاب تر می‌شود و موضوعاتی مانند بانکداری اجتماعی، پول مجازی و بانکداری مجازی به کلیدواژه های این عرصه تبدیل شده اند.

ابراهیمی به تهدیدهای امنیتی این حوزه اشاره کرد و افزود: با وجود همه این پیشرفت‌ها و دگرگونی‌ها و صرف هزینه‌های بسیارزیاد در ایجاد زیرساخت‌های فناوری‌اطلاعات، تهدیدها، مخاطرات و آسیب‌های موجود در بانکداری الکترونیک و این شبکه‌ها از موضوع مهم «احرازهویت» بسیار جدی است و ما باید برای امنیت خود در شبکه‌های اجتماعی و بسترهای مالی و پولی اولویت قائل شویم.
وی اضافه کرد : هر روز صدها و هزاران میلیارد تومان تراکنش در شبکه ها انجام می شود و این زمینه سوءاستفاده را برای مجرمان و قانون گریزان فراهم می کند.
هرچه بانک ها درعرصه بانکداری الکترونیک و اجتماعی به صورت گسترده تر وعمیق تر وارد می شوند و میزان داده ها و اطلاعات آن ها افزون‌تر می‌شود، مخاطرات و تهدیدها و احساس ناامنی بیشتر شده و لزوم سرمایه گذاری در حوزه امنیت را مبرم‌تر می‌کند.

بنابر این گزارش غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافندغیرعامل کشور دومین سخنران مدعو همایش هم بااشاره به عناصر ومفاهیم کلیدی در نظام پدافند غیرعامل
کشور ، حفاظت، مصون سازی و پایداری در برابر تهاجم را به عنوان مراحل مهم در پدافند غیرعامل دانست.

وی همچنین با اشاره به مقوله پول و تغییرماهیت آن، پول‌سایبری و بیت‌کویین را حوزه جدیدی در پدافندغیرعامل نامید و از تغییرماهیت تهدیدها سخن به میان آورد وگفت: در گذشته تکنولوژی نظامی مهم‌ترین تهدید برای کشورها بود و امروز تکنولوژی اطلاعات مهم‌ترین برگ برنده کشورها و بزرگترین تهدید برای آن‌ها به شمارمی‌آید.

جلالی ؛ اقتدار، عزت و پرستیژملی را سرمایه معنوی کشور خواند که برای حفظ و ارتقای آن نیازمند روش‌ها وابزارهای خاصی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هستیم، اما فضای سایبری آنچنان در حوزه‌های مختلف جامعه نفوذ کرده است که حتی امور مادی، فیزیکی، دفاعی و امنیتی کشور را نیز بدون تدبیر درچارچوب نظام‌های امنیت اطلاعات و اقتضائات فضای مجازی نمی‌توان موردحفاظت قرارداد.

سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای‌عالی‌مجازی و رییس مرکزملی فضای‌مجازی دیگر سخنران این همایش نیز از اصلاح نظام احرازهویت در فضای مجازی کشور خبر داد که در شورای عالی فضای مجازی در دستور کار قرار دارد.

وی به پدیده شبکه‌ای‌شدن عرصه‌های مختلف جامعه و ظهور شبکه‌های‌اجتماعی اشاره کرد که باعث تحولات اساسی در رفتار شهروندان و سازمان‌ها شده‌اند و بانکداری‌مجازی و شبکه‌ای را به عنوان بانکداری عصرجدید از نظر شکل وعملکرد متحول کرده‌اند.
دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور، اظهار داشت: در سند پیشنهادی تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مواردی همچون اصلاح نظام احراز هویت در فضای مجازی کشور، تقسیم کار ملی و طرح نظارت بر شرکت های خارجی ارائه دهنده سخت افزارها و نرم افزارها درج شده است که به تدریج در شورای عالی فضای مجازی بررسی و تصویب خواهند شد.
وی افزود: شورای عالی فضای مجازی به اتفاق آرا مصوب کرد که تمامی مشترکین ارتباطات ثابت و موبایلی کشور در همه حوزه های فضای مجازی، ظرف یک ماه آینده به طورکامل احراز هویت شوند، درغیر این صورت ارتباط آنها قطع می‌ شود.
رئیس مرکزملی فضای مجازی کشور در پایان تأکید کرد که سازوکار طراحی و اجرای نظام احرازهویت در تمام کشورهای دنیا مطرح است و با توجه به اینکه امنیت فضای مجازی به زیرساخت‌های حیاتی آن وابسته است، باید هرچه زودتر در زمینه ایجاد امنیت پایدار در این حوزه اقدام کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکترحمیدشهریاری معاون آمار و فناوری قوه‌قضاییه یکی دیگر از سخنرانان همایش بود که ضمن اشاره به ظهور نسل‌های گوناگون وب، سرعت بالای شبکه‌ای‌شدن و اهمیت احرازهویت در شبکه‌های مجازی به تشریح تهدیدها وآسیب‌های جدی در این شبکه‌ پرداخت .
وی گفت : دشمنان ما مدام درحال توطئه و رصدجریان اطلاعات مربوط به افراد و سازمان‌های موجود در استان‌های مختلف کشور در شبکه مجازی و تصمیم‌گیری برعلیه ما براساس ربایش این اطلاعات هستند.
دبیرشورای عالی اطلاع‌رسانی کشور به عادات و شیوه‌های غیرحرفه‌ای کاربران ایرانی در شبکه مجازی پرداخت و از سوءاستفاده از این عادات نادرست توسط متخلفان ومجرمان سخن گفت.
وی افزود : احراز نشدن هویت کاربران در این شبکه و نیز سیستم‌های بانکی باعث افزایش تهدیدها و سوء استفاده متخلفان شده است که به عنوان یک راه حل اساسی باید سازوکارهای احرازهویت تدوین و اجرا شود.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸:۲۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: