اروپا از بازار ایران محروم مانده است

مدیرعامل فولاد مبارکه در اجلاسی که با حضور فعالان اقتصادی اروپا و ایران در برلین برگزارشد، گزارشی جامع از جایگاه صنعت فولاد ایران در منطقه و سطح جهان به برنامه‌های توسعه آتی این صنعت خصوصا فولاد مبارکه ارائه کرد.
مدیرعامل فولاد مبارکه در اجلاسی که با حضور فعالان اقتصادی اروپا و ایران در برلین برگزارشد، گزارشی جامع از جایگاه صنعت فولاد ایران در منطقه و سطح جهان به برنامه‌های توسعه آتی این صنعت خصوصا فولاد مبارکه ارائه کرد.

بهرام سبحانی با اشاره به روند توسعه فولاد ایران در طول سال‌های گذشته تاثیر تحریم بر این روند را بی‌اثر توصیف کرد و افزود: به دلیل اینکه صنعت فولاد ما وابسته به تکنولوژی خارجی نیست روند توسعه در طول سال‌های تحریم از گزند مصون مانده است، البته رفع تحریم‌ها باعث شد که دسترسی به فاینانس خارجی برای ما تسهیل شود.مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به سوالی درخصوص احتیاط شرکت‌ها برای حضور در بازار ایران گفت: ما در طول 10 سال گذشته بالغ بر چند میلیارد دلار قرارداد خارجی با شرکت‌های غیر اروپایی امضا کرده ایم که این نشان از محروم ماندن اروپاییان از حضور در بازار ایران دارد. وی افزود: در گذشته و قبل از تحریم‌ها اغلب صنایع فولادی در ایران از سوی شرکت‌های اروپایی تامین و راه‌اندازی می‌شدند اما امروز به دلیل تحریم‌ها این تقاضا از اروپا به سمت سایر بازارها هدایت شده و در این میان شرکت‌های اروپایی بازار خود را از دست داده‌اند.

پیشرفت ٩٥ درصدی توسعه مجتمع فولاد سبا

همچنین در خبر دیگری از این مجموعه مدیر تکنولوژی و اجرای پروژه‌های مجتمع فولاد سبا اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان راه‌اندازی خطوط طرح توسعه و تکمیل ظرفیت مجتمع فولاد سبا توقف کلی خط تولید سبا با موافقت مدیریت شرکت در دستور کار قرار گرفت. بهمن خلیلی با بیان اینکه این توقف با هدف اجرای پیش نیازهای راه‌اندازی واحدهای ذوب و ریخته‌گری پیوسته شماره ۲ همچنین انجام فصول مشترک با خط تولید فعلی سبا برنامه‌ریزی شد، گفت: با اجرای این طرح می‌توان کوره قوس و پاتیلی شماره ۲ و همچنین ریخته‌گری اسلب نازک شماره ۲ را به خط تولید موجود اضافه کرد.مدیر تکنولوژی و اجرای پروژه‌های مجتمع فولاد سبا با تاکید بر اینکه این فعالیت‌ها در مدت زمان توقف ۲۲۴ ساعته و از تاریخ بیستم آذرماه آغاز شده است، اهم فعالیت‌های در حال انجام در واحد فولادسازی را به این شرح اعلام کرد: تعویض شین‌های طرح قدیم جرثقیل مذاب بر ۲۷۰ تن فعلی با نوع جدید، آماده‌سازی مسیر برای حرکت جرثقیل ۲۷۰ تن جدید توسعه، انجام اصلاحات جوشکاری ساپورت شین‌های جرثقیل ۳۱۰ تن و ۲۶۰ تن.همچنین در خبر دیگری اعلام شد که با راه‌اندازی خط تولید ورق آجدار در مجتمع فولاد سبا، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه، بازاریابی این محصول به منظور توسعه سبد محصولات صادراتی در دستور کار واحد صادرات شرکت قرار گرفت و پس از انجام مذاکرات و معرفی محصول در آبان ماه، نخستین سفارش برای بازار عراق ثبت شد که نخستین قسمت آن نیز در ماه جاری به کشور مقصد حمل شد.

در حال حاضر این محصول که در سال جاری به‌عنوان برترین محصول تحقیق و توسعه در صنعت معرفی شد، با آج بادامی شکل و با گریدهای (ST۳۷-۲ S۳۵۱,R,S۱۷۵,R ,ST۴۴-۲T,) در مجتمع فولاد سبا تولید می‌شود. در بازاریابی اولیه انجام شده از سوی واحد صادرات امکان فروش ماهانه بیش از 3 هزار تن از این محصول در بازار عراق برآورد شد، که با توجه به ارزش افزوده آن ضمن توسعه سبد محصولات صادراتی، امکان سودآوری بیشتر نیز فراهم شد. در عین حال با نگاه ویژه به توسعه و نوع تولید ورق‌های آجدار و همچنین رفع مشکلات و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای افزایش فروش و صادرات این محصول و سایر محصولات با ارزش افزوده بالا سودآوری بیشتری با فروش محصولات گروه فولاد مبارکه ایجاد خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۳۰:۳۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: