طلا؛ نخستین محموله صندوق کالایی

پذیره نویسی صندوق طلا به زودی اغاز و نخستین صندوق کالایی متولد می شود.
پذیره نویسی صندوق طلا به زودی اغاز و نخستین صندوق کالایی متولد می شود.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان از پذیره نویسی صندوق تخصصی طلا در آینده ی نزدیک خبر داد و گفت: با توجه به صدور موافقت اصولی سازمان بورس با راه اندازی صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس کالای ایران، این صندوق به عنوان اولین صندوق کالایی به زودی پذیره نویسی می شود.

علی تیموری گفت: به تازگی موافقت اصولی با راه اندازی صندوق سرمایه گذاری طلا از سوی سازمان بورس صادر شد که با توجه به صدور این موافقت، اقدامات مربوط به برگزاری مجمع و ثبت صندوق در حال انجام است تا مجوز پذیره نویسی صادر شود.

مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان ادامه داد: صندوق تخصصی طلا مانند سایر صندوق های سرمایه گذاری است به صورتیکه هر واحد 10 هزار ریال بوده و سرمایه گذاران باید 10 یونیت خریداری کنند.

البته به دلیل اینکه این صندوق در بورس کالا پذیرفته می شود ممکن است دستوالعمل های خاصی مدنظر بورس باشد اما عملکرد این صندوق همانند سایر صندوق های سرمایه گذاری بوده و تفاوت چندانی با آنها ندارد.

راه اندازی آپشن، گام آخر راه اندازی صندوق

تیموری با بیان اینکه پرتفوی صندوق ترکیبی از گواهی سپرده و اوراق مشتقه است که شامل قراردادهای آتی و آپشن می شود، تصریح کرد: علت تاخیر راه اندازی صندوق طلا، نبود معاملات آپشن بود ، زیرا آپشن این امکان را می دهد که صندوق در دوران نزولی طلا بتواند خود را مدیریت کند و با افت چندانی مواجه نشود و در مواقعی که احساس می شود طلا روند صعودی دارد ، بتواند اهرم بگیرد که این موضوع باعث می شود تا سرمایه گذاران بازدهی بیشتری کسب کنند.

وی ادامه داد: بنابراین صندوق طلا با مکانیزم هایی که دارد به سرمایه گذاران غیر حرفه ای که دانش کافی ندارند و در بازار مشتقه وارد می شوند ، کمک می کند تا بتوانند بخشی از دارایی و ثروت خود را به طلا اختصاص دهند ضمن اینکه طلا با دلار هماهنگ است و هرگونه تغییرات نرخ دلار روی قیمت داخلی طلا هم اثر گذار است؛ بنابراین صندوق طلا به نوعی ابزار دریافت کننده غیر مستقیم تغییرات ارز هم در کشور هست و اگر قیمت طلا افزایش پیدا کند سود دو جانبه برای سرمایه گذاران ایجاد می شود.

مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان اظهار داشت: اگر تا قبل از اتمام کارهای دریافت مجوز و راه اندازی صندوق طلا، مجوز دیگری از سوی سازمان بورس صادر نشود، صندوق تخصصی طلا، نخستین صندوق کالایی کشور خواهد بود که در بورس کالا راه اندازی می شود.

بنابر گزارش بورس کالای ایران ، تیموری گفت : بعد از دریافت مجوز پذیره نویسی، اطلاع رسانی مطلوبی در خصوص صندوق تخصصی طلا ارائه می شود تا سرمایه گذاران به صورت دقیق تری با این صندوق آشنا شوند.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲:۷:۵۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه