آرامش زرد در بازار فلزات

در آخرین روزهای کاری سال 2016، حجم معاملات بازارهای مختلف تحت تاثیر فضای نیمه تعطیل و انتظاری قرار گرفته است. چهارشنبه که همیشه سومین روز کاری هفته میلادی است، در آخرین هفته سال، دومین روز کاری بود و در این روز هم انتظار برای سال جدید و رسیدن داده‌های بنیادین تازه‌تر، مشهود بود.
در آخرین روزهای کاری سال 2016، حجم معاملات بازارهای مختلف تحت تاثیر فضای نیمه تعطیل و انتظاری قرار گرفته است. چهارشنبه که همیشه سومین روز کاری هفته میلادی است، در آخرین هفته سال، دومین روز کاری بود و در این روز هم انتظار برای سال جدید و رسیدن داده‌های بنیادین تازه‌تر، مشهود بود.

در آخرین روزهای کاری سال 2016، حجم معاملات بازارهای مختلف تحت تاثیر فضای نیمه تعطیل و انتظاری قرار گرفته است. چهارشنبه که همیشه سومین روز کاری هفته میلادی است، در آخرین هفته سال، دومین روز کاری بود و در این روز هم انتظار برای سال جدید و رسیدن داده‌های بنیادین تازه‌تر، مشهود بود. اونس طلا که سه‌شنبه روی بهای 1138 ایستاده بود، چهارشنبه را با بهای 1141 دلار آغاز کرد و بعد به نوسان پیرامون مرز 1140 دلار رو آورد. بهایی که تا ساعت 7 عصر روز گذشته برای اونس طلا ثبت شد، 1138 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی چهارشنبه رقم خورده باشد.

قیمت طلا که جمعه هفته گذشته روی بهای 1133 دلار ایستاده بود، سه‌شنبه که اولین روز کاری هفته جدید بود را با 8 دلار رشد به پایان برد. تعطیلات یکشنبه کریسمس تا دوشنبه نیز ادامه داشت تا سه‌شنبه هم روز خلوتی در بازار باشد. در این روز خلوت آنچه به کمک طلا آمد تعدیل فنی روند بود. افت هفته‌های گذشته، باعث پایان موقعیت فروش دسته‌ای از معامله‌گران در روز سه‌شنبه شد و روند اونس را با وجود اثرگذاری عوامل کاهشی، افزایشی کرد. روز سه‌شنبه، تقویت بازارهای سهام و همچنین رشد اندک شاخص دلار به ضرر طلا کار کردند. با این همه، نفت با رشد خود، حامی فلز زرد شد. روز چهارشنبه رشد بازارهای سهام ادامه داشت تا بخشی دیگر از سرمایه‌ها از بازار فلزهای گرانبها خارج شود. همزمان شاخص دلار باز هم تقویت شد تا طلا بیش از پیش تحت فشار قرار بگیرد. با این همه، افت طلا در صبح چهارشنبه قابل توجه نبود؛ چراکه تعدیل فنی سه‌شنبه از کف 10 ماهه هفته گذشته، همچنان اثرگذار ماند. این در حالی بود که حتی نفت هم با افت خود به ضرر طلا کار می‌کرد.

به نقل از رویترز، جیانگ‌شو، تحلیلگر ارشد «گروه شاندونگ گولد» می‌گوید: «در حال حاضر دلایل چندانی برای کاهش بیشتر قیمت طلا وجود ندارد. با این همه پس از نشست دسامبر بانک مرکزی آمریکا، قیمت طلا اندکی بهبود فنی پیدا کرده است. تا پایان سال چند روز بیشتر نمانده و تصور نمی‌رود بهبود قیمت این فلز ادامه پیدا کند.»

تازه‌ترین تحلیل فنی «اف ایکس استریت» که صبح چهارشنبه گذشته منتشر شد، نشان می‌داد که قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت بین 1135 تا 1170 دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، چهارشنبه در حالی که مبادلات در بازارهای بین‌المللی پس از تعطیلات کریسمس از سرگرفته شد، فعالیت بازارها به حالت عادی خود بازنگشت. با این همه در این شرایط هم، قیمت طلا بار دیگر با افزایش روبه‌رو شد و به بیش از 1140 دلار در هر اونس رسید.

تحلیل تکنیکال این پایگاه نشان می‌داد که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت 1135 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1130 و 1128 دلار کاهش خواهد یافت. در صورت شکسته شدن این قیمت نیز سطح حمایتی بعدی برای طلا 1110 دلار بود. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در آن شرایط 1150 دلار بود که اگر شکسته می‌شد، قیمت طلا تا 1160 و 1170 دلار افزایش می‌یافت.

در حالی که به پایان سال 2016 نزدیک می‌شویم، به نظر می‌رسد قیمت جهانی طلا در سال 2017 میلادی نیز به شدت تحت تاثیر سیاست‌های مالی و اقتصادی ترامپ، سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا، وضعیت سیاسی و انتخابات مهم اروپا و تقاضای فیزیکی در بازارهای در حال توسعه قرار خواهد داشت. تحلیلگران بر این باورند که 2016 سال مهمی برای طلا بوده است. در واقع بازار طلا در شش ماه نخست و دوم 2016 با دو روی متفاوت سکه روبه‌رو شده و اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی در این دو بخش زمانی کاملا تفاوت داشته است. قیمت طلا از سال 2012 تا پایان 2015 به‌طور متوالی با کاهش روبه‌رو شده بود. قیمت طلا در آگوست 2011 میلادی به رکورد 1920 دلار در هر اونس رسید، ولی تا پایان 2015 میلادی قیمت طلا کمتر از 1050 دلار ثبت شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۴:۱۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: