افت ۶ درصدی شاخص فرابورس در اولین هفته معاملات زمستان

 شاخص فرابورس(آیفکس) در اولین هفته معاملاتی زمستان امسال با افت ۶ درصدی مواجه شد و در ارتفاع ۸۶۵ واحد قرار گرفت.
شاخص فرابورس(آیفکس) در اولین هفته معاملاتی زمستان امسال با افت ۶ درصدی مواجه شد و در ارتفاع ۸۶۵ واحد قرار گرفت.

در هفته ای که گذشت تعداد یک میلیون و 942 هزار ورقه به ارزش 7900 میلیارد ریال در 70 هزار نوبت دادوستد دست به دست شد. همچنین حجم معاملات مجموع بازارها در مقایسه با هفته معاملاتی قبل‌تر 26 درصد و تعداد معاملات 39 درصد افزایش یافت.
بر اساس این گزارش؛ در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس 915 میلیون ورقه به ارزش 1955 میلیارد ریال معامله شد و معاملات بازار پایه نیز نشان می‌دهد در این مدت بالغ بر 597 میلیون ورقه به ارزش 893 میلیارد ریال در این بازار دادوستد شده که حجم و ارزش معاملاتی آن به ترتیب 40 و 26 درصد رشد را تجربه کرده است.
شاخص فرابورس(آیفکس) نیز در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته 865 واحد بود که افت 6 واحدی را در هفته معاملاتی گذشته نشان می‌داد.
همچنین در نخستین هفته معاملاتی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط که دوشنبه ششم دی ماه به طور رسمی گشایش یافت، شش میلیون ورقه به ارزش 180 میلیارد ریال دست به شد.
افزون بر این؛ نگاهی به آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می دهد که این بازار در هفته گذشته میزبان نقل و انتقال 31 میلیون ورقه به ارزش 4432 میلیارد میلیارد ریال بوده ‌است، به طوری که این معاملات در 23 هزار نوبت دادوستد انجام شد که تعداد معاملات رشد 96 درصدی را نشان می‌دهد.
در این بازار، اوراق بدهی نیز با معامله چهار میلیون ورقه به ارزش 3879 میلیارد ریال با بالاترین ارزش معاملاتی در هفته گذشته همراه شد و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نقل و انتقال 26 میلیون ورقه به ارزش 332 میلیارد ریال بالاترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
همچنین در بازار اوراق تسهیلات مسکن 3000 ورقه تسه به ارزش 221 میلیارد ریال در 19 هزار دفعه معامله شد که حجم، ارزش و تعداد معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب 97، 93 و 126 درصد افزایش یافت.
این گزارش می افزاید: در میان معاملات خرد بازار سهام در هفته گذشته به تفکیک گروه‌های صنعت، ارزش معاملات محصولات شیمیایی 445 میلیارد ریال بود که با 32 درصد از ارزش کل معاملات، رتبه نخست را به خود اختصاص داد و در ادامه فلزات اساسی با 17 درصد، انبوه‌سازی، املاک ومستغلات با 9 درصد، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با 6 درصد و پیمانکاری صنعتی با 5 درصد از سهم کل، رتبه‌های دوم تا پنجم را در اختیار گرفتند.
گفتنی است در هفته‌ای که گذشت پذیره‌نویسی واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس 30 درصد تادیه و همچنین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه آرمان آتی 20 درصد تادیه در بازار سوم به مدت سه روز کاری انجام شد.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۰:۴۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: