گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری بانک سپه

مدیرعامل بانک سپه از اغاز بزرگترین طرح سندیکایی نظام بانکی کشور با گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری در این بانک خبر داد.
مدیرعامل بانک سپه از اغاز بزرگترین طرح سندیکایی نظام بانکی کشور با گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری در این بانک خبر داد.

محمدکاظم چقازردی در دیدار مدیر عامل شرکت پالایش گاز بیدبلند که به مناسبت گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری این پروژه صورت گرفت با بیان اینکه امروز روز خوبی برای اقتصاد کشور به شمار می رود، گفت: با توجه به سپری شدن چند ماه از اجرای برجام زمینه برای انجام فعالیت های بزرگ ارزی در کشور فراهم شده است.

وی افزود : وجود ذخایر عظیم نفت و گاز، عضویت در اوپک، امکان تولید نفت با هزینه کمتر نسبت به بسیاری از رقبا از یک سو و دارا بودن تجربه و توان فنی داخلی که در سال ها تلاش برای خودکفایی در این صنعت به دست آمده از طرف دیگر سبب ایجاد مزیت نسبی برای کشور در این زمینه شده است.
مدیر عامل بانک سپه اظهار داشت: به عنوان بانک پیشرو در جهت ایفای رسالت خود و کمک به توسعه اقتصادی کشور و در جهت سیاست های دولت مبنی بر توسعه صنایع مادر، همچنین منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت اقتصاد ملی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی با استفاده از ظرفیت های موجود داخلی، در برخی از پروژه های عظیم و ملی حضور اثرگذار داریم.

مدیرعامل بانک سپه در ادامه به تشریح تاریخچه طرح عظیم و مهم پالایشگاه گاز بیدبلند پرداخت و اظهار داشت: پس از تصویب طرح استراتژیک پالایشگاه دوم بیدبلند در شورای اقتصاد، احداث آن در استان خوزستان و در شهرستان بهبهان به دلیل داشتن توجیه فنی و اقتصادی موضوعیت پیدا کرد.

وی افزود: پس از مشخص شدن مجری پروژه یعنی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، این شرکت برای احداث این پالایشگاه ، درخواست خود برای تامین بخش از هزینه های سرمایه گذاری به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون دلار را به بانک سپه ارائه دارد.

چقازردی گفت : این بانک نیز به پشتوانه نیروی انسانی توانمند و متخصص و متعهد خود عاملیت تامین مالی بزرگترین کنسرسیوم بانکی کشور با حضور 5 بانک بزرگ کشور را برعهده گرفت.

چقازردی گفت: پس از توافق بانک های عضو کنسرسیوم (بانک های تجارت، ملت، پارسیان، صنعت و معدن با عاملیت بانک سپه) و طی فرآیند بررسی طرح و احراز توجیه پذیری، با اعطای تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون دلار موافقت و متعاقب آن گشایش اعتبار اسنادی عملیاتی شد. رئیس هیئت مدیره بانک سپه گفت: با طی شدن این مراحل امکان اجرای یکی از اثرگذارترین طرح های ملی که موجب رونق اقتصادی، سرمایه گذاری و اشتغال زایی در مناطق محروم، کم برخودار و کمتر توسعه یافته می شود، فراهم شد.
وی اظهار داشت : اجرای این طرح علاوه بر این آثار باعث جلوگیری از هدررفت گازهای غنی چاه های نفت و گاز، جذب فن آوری به روز در صنعت نفت و گاز کشور، ارزش آفرینی، کسب درآمد ارزی (افزایش صادرات) و جلوگیری از افزایش آلایندگی زیست محیطی نیز خواهد شد.
مدیر عامل بانک سپه اشتغالزایی طرح را 8 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در یکی از مناطق استراتژیک کشور بیان کرد و افزود : اجرایی شدن این طرح در چارچوب سیاست های کلان اقتصادی دولت تدبیر و امید و تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، با بهره گیری از دانش و توانمندی حدود 110 شرکت سازنده داخلی و استحصال 5.5 میلیون متر مکعب گاز و میعانات گازی فراهم شده است.

وی گفت: این پروژه علاوه بر تامین گاز خانگی و صادرات محصولات نفتی، خوراک صنایع پتروشیمی (مرسوم به پتروشیمی خط اتیلن دنا) را تامین خواهد کرد.
چقازردی از دیگر نتایج اجرایی شدن پروژه مهم فوق را شکوفایی اقتصادی، اشتغال پایدار، محرومیت زدایی، جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، در استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد.

مدیرعامل بانک سپه ادامه داد: همکاری بین بانک سپه و شرکت پالایش گاز بیدبلند در این پروژه مهم و ملی بسیار ارزشمند است به همین دلیل موفقیت حاصل شده در گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن را به نظام بانکی و هم چنین حوزه نفت و گاز کشور تبریک می گویم.
رئیس هیئت مدیره با اشاره به اینکه بانک سپه قدیمی ترین و نخستین بانک در تاریخ بانکداری کشور به شمار می رود ، افزود: بانک سپه بیش از 92 سال سابقه کار حرفه ای در حوزه بانکداری کشور دارد و آثار این قدمت در درون آن نهفته است.

چقازردی به شرکت سرمایه گذاری امید و زیر مجموعه آن اشاره کرد و افزود: هلدینگ شرکت سرمایه گذاری امید در حال حاضر یکی از بزرگ ترین شرکت های بازار سرمایه است که هر سال پرتفوی آن در حوزه های مختلف متنوع می شود.

چقازردی با تاکید بر اینکه بانک سپه در حوزه های استراتژیک و زیربنایی کشور همچون نفت، سیمان و ... و ورود پیدا کرده است ، اظهار داشت: با کمک بانک سپه امکان ذخیره سازی 10 میلیون بشکه نفت در کشور با ایجاد مخازن لازم فراهم می شود.

رئیس هیئت مدیره بانک سپه ادامه داد : حضور بانک سپه در حوزه های نیروگاهی ، شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری و هلدینگ ها و ... بخشی از آثار و فعالیت های ارزی و اعتباری نخستین بانک ایرانی است.

چقازردی درباره انعقاد قرارداد با صندوق توسعه ملی یادآور شد: در دو سه سال اخیر از نظر حجم قرارداد با صندوق توسعه ملی، بانک سپه بانک اول کشور بود و بیش از 10 میلیارد دلار قرارداد با این صندوق منعقد کرده است.

وی گفت: بانک سپه بانک خوشنام و حرفه ای است که با قدرت کارش را انجام می دهد.
رئیس هیئت مدیره در ارتباط با فعالیت شعب خارج از کشور بانک سپه نیز خاطرنشان کرد: بانک بین المللی لندن نیز به تارگت 2 متصل شده و در فاز عملیاتی است.
همچنین شعبه فرانکفورت وارد فاز اجرایی شده و همه فعالیت های ارزی را انجام می دهد، فعالیت شعبه رم و پاریس نیز در عرصه بین المللی به خوبی در حال فعالیت است. وی اظهار امیدواری کرد که پروژه گاز بیدبلند طبق برنامه زمان بندی منظم به اتمام برسد و همه حوزه های بالا دستی و پایین دستی از این پروژه عظیم منتفع شوند.
 
مدیرعامل بانک سپه در پایان ضمن قدردانی از همراهی بانک مرکزی و تسهیل امور توسط آن همچنین تلاش های وزارتخانه های مربوطه اظهار داشت: این اقدام مبارک برگ زرینی از افتخارات بانک سپه با همراهی بانک تجارت، ملت، پارسیان و صنعت و معدن و مساعدت صندوق توسعه ملی است و حاکی از تلاش و توان انجام کارهای بزرگ به وسیله مدیران، کارشناسان و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می رود.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۳:۳۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: