واردات خودرو شفاف می‌شود

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد که واردات خودرو توسط نمایندگان رسمی، وضعیت خدمات پس از فروش، گارانتی و پراداخت مالیات خودروهای وارداتی را شفاف می‌کند.
رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد که واردات خودرو توسط نمایندگان رسمی، وضعیت خدمات پس از فروش، گارانتی و پراداخت مالیات خودروهای وارداتی را شفاف می‌کند.

محمدرضا نجفی منش درباره دستور العمل جدید معاون اول رئیس جمهور در مورد ساماندهی بازار ارز، حمایت از تولید داخلی و همچنین شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام که در این دستور العمل اعلام شده که باید توسط نمایندگی‌های مجاز و با خدمات پس از فروش انجام شود، گفت: شرایط واردات خودرو تا پیش از این دستور العمل اینگونه بود که هر کسی مجاز به واردات بود اما پس از واردات کسی نسبت به خدمات پس از فروش آن متعهد نبود.

وی ادامه داد: در این شرایط مردم نسبت به چگونگی دریافت خدمات پس از فروش دچار مشکل می‌شدند و نمی‌دانستند که این خدمات در نهایت باید توسط چه کسانی انجام شود. به هر حال برخی قطعات مثل لنت و فیلتر هوا باید بعد از مدتی تعویض شود و به طور کلی نیاز به بازدید دوره‌ای از خودرو وجود دارد که در وضعیت قبل، انجام این تعهدات مشخص نبود اما اکنون دولت با این دستورالعلمل تکلیف را مشخص کرده است که فقط نمایندگان رسمی می‌توانند خودرو وارد کنند.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: واردات خودرو توسط نمایندگان رسمی چند ویژگی دارد. اولین نتیجه آن این است که همه چیز به شرکت اصلی وابسته است، چراکه شرکت اصلی حداقل تا ۱۰ سال ضمانت تامین قطعات لوازم یدکی را دارد و یا دو - سه سال بستگی به نوع ماشین دوره گارانتی دارد یعنی اگر ماشین به هر علتی اشکالی پیدا کند، نمایندگی رسمی باید به صورت رایگان سرویس مورد نیاز را انجام دهند اما اگر نمایندگی رسمی وجود نداشته باشد وضعیت این تعهدات مشخص نیست.

انحصار ایجاد نمی‌شود

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان تهران ادامه داد: ضمن آنکه وقتی خودرو توسط نمایندگان رسمی وارد می‌شود وضعیت پرداخت مالیات آن‌ها مشخص می‌شود. در مجموع در این دستور العمل تصمیم درست و به جایی برای واردات خودرو گرفته شده است و از طرفی هم وزارتخانه می‌تواند با هماهنگی لازم به گونه‌ای عمل کند که خودروهایی که مشابه آن در داخل وجود دارد وارد نشود و سعی شود خودروهایی که در داخل تولید نمی‌شوند وارد شوند.

نجفی منش با بیان اینکه واردات خودروها توسط نمایندگان رسمی منجر به ایجاد انحصار واردات نمی‌شود، گفت: نمایندگی‌های مختلفی برای واردات خودرو وجود خواهد داشت و نمی تواند باعث انحصار شود، چون خودروهای مختلف وارد می شوند و مردم هم مختار هستند. به هر حال نمایندگان فرعی هم اگر بخواهند واردات خودرو انجام دهند باید از طریق نمایندگان رسمی اقدام کنند. انحصار زمانی اتفاق می افتد که گفته شود فقط یک خودرو خاص می‌تواند وارد شود و به غیر از آن خودروی دیگری امکان واردات ندارد.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۸:۵۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: