آغاز به کار روش جدید عرضه سهام در بازار سرمایه

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه از فردا روش جدید عرضه اولیه سهام (ثبت سفارش) به کار گرفته می شود، گفت: با روش جدید، از رفتارهای هیجانی خریداران در عرضه های اولیه سهام جدید، جلوگیری می شود.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه از فردا روش جدید عرضه اولیه سهام (ثبت سفارش) به کار گرفته می شود، گفت: با روش جدید، از رفتارهای هیجانی خریداران در عرضه های اولیه سهام جدید، جلوگیری می شود.

بهنام محسنی روز شنبه در نشست خبری با تشریح روش «ثبت سفارش» (بوک بیلدینگ) که قرار است از روز یکشنبه به کار گرفته شود، افزود: عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ، یک روش استاندارد در همه بورس‌ها به شمار می رود و سبب نزدیکی قیمت‌های عرضه اولیه به قیمت‌های واقعی سهام می شود.
وی به جزئیات روش جدید اشاره کرد و ادامه داد: در دوره ثبت سفارش سهام برای اعمال تعهد، یک کف سفارش یا کف دامنه برای هر متعهد وجود دارد که نباید بیش از پنج درصد باشد، همچنین در دوره ثبت سفارش مواردی از قبیل حجم، قیمت سفارش و اسامی متقاضیان خرید برای هیچکس قابل دسترسی نیست.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس یادآور شد: در این روش از عرضه‌ اولیه، امکان یک بار بازنگری داده شده ‌است و می‌توان دامنه قیمت تعیین‌شده را اصلاح کرد.
محسنی ادامه داد: افزود: چنان‌چه عرضه اولیه انجام نشود باید آن را به زمان دیگری موکول کرد و کارگزاران موظف هستند در دوره زمانی تعیین‌شده، نسبت به ثبت سفارش‌ ها اقدام کنند.
وی اضافه کرد: در روش ثبت سفارش، یک زمان دو ساعته در نظر گرفته شده است در حالی که در روش کنونی، همه سفارش ها در یک لحظه (حدود یک ثانیه) ثبت می شد که مشکلاتی را ایجاد می کرد.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس گفت: در روش ثبت سفارش، اولویت زمانی ورود سفارش وجود ندارد و اولویت‌ها براساس قیمت تعیین می شود، اما در روش کنونی یا حراج، براساس اولویت زمانی و اولویت قیمتی، خرید انجام می شود.
وی بیان داشت: در روش ثبت سفارش برای هر عرضه، یک مدیر عرضه تعیین خواهد شد که براساس وضعیت شرکت، مدیر عرضه باید پیش از آن که ثبت سفارش آغاز شود، آنها را مشخص کند.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه بزرگ‌ترین مزیت روش ثبت سفارش، فراهم شدن امکان ارزیابی سهام است، افزود: از مزیت های این روش این است که سفارش متقاضیان نمایش داده نمی‌شود که این موضوع کمک می‌کند تا افراد به سمت ارزیابی سهام بروند.
وی با بیان اینکه فردا 10 درصد شرکت «پاکدیس» به این روش، عرضه می شود، گفت: در روش جدید، همه فعالان بازار از معامله‌گران آنلاین که در سمت تقاضای عرضه اولیه قرار دارند هم‌ زمان ورود سفارش را انجام می‌دهند و مانند روش پیشین، محدودیتی برای افراد نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، در دوره های پیشین عرضه اولیه، سهامداران انتقادات جدی را مطرح می کردند. عدم اختصاص سهام به همه خریداران و ناکامی در ثبت سفارش از جمله ایرادات روش قبلی عرضه اولیه بوده است.
هچنین امروز، نشست معرفی مربوط به عرضه یک شرکت جدید در بازار سرمایه کشور برگزار شد؛ بر این اساس قرار است شرکت «مبین وان کیش» (فعال در زمینه فناوری اطلاعات) بزودی در فرابورس عرضه شود.
این شرکت در 13 شهریورماه امسال در بازار دوم فرابورس پذیرش و پس از کسب همه شرایط لازم به‌عنوان یکصد و چهل و ششمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شده است.

منبع خبر: ایرنا
  ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۸:۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: