سیاست‌ دولت تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی است

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: سیاست‌ دولت تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی است تا اهداف دولت در تامین نیاز خانه اولی ها و افراد نیازمند مرتفع و سرمایه گذاران از این بازار خارج شوند.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: سیاست‌ دولت تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی است تا اهداف دولت در تامین نیاز خانه اولی ها و افراد نیازمند مرتفع و سرمایه گذاران از این بازار خارج شوند.

حامد مظاهریان روز دوشنبه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در جمع خبرنگاران افزود: با تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی، سوداگران بازار مسکن خارج شده و اکنون سعی داریم این عرصه را برای تولیدکنندگان و خریداران واقعی آماده نمائیم.
وی با اشاره به رشد 5 درصدی صدور پروانه ساخت وساز در کشور افزود: طبق آمار رسمی در 6 ماهه نخست سال جاری، رشد 5 درصدی در تعداد صدور پروانه ساختمان سازی در کل کشور را شاهد بودیم و این نتیجه تلاش برای خروج از رکود است.
معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: خوشبختانه نرخ تسهیلات برای ساخت هر واحد مسکونی به یک میلیارد و 200 میلیون ریال رسیده که می‌تواند بخش گسترده‌ای از ساختمان سازی را پوشش دهد.
مظاهریان با اشاره به پرونده مسکن مهر افزود: پروژه مسکن مهر به سرعت در حال اتمام است و پرونده آن هر روز در یک شهر از کشور در حال بسته شدن بوده و ساخت واحدها به پایان می‌رسد.
وی ادامه داد: در این میان فقط واحدهای مشکل‌دار و دارای معارض باقی مانده است و در صورت فیصله یافتن مشکلات، به کار آن‌ها هم رسیدگی خواهیم کرد.
مظاهریان اضافه کرد: امروزه خانه‌های خالی یکی از معضلات بخش مسکن در کشور است و با وجود متقاضیان مسکن، هنوز واگذاری آنها با مشکل روبرو است و براساس آمار سال 1390 در حوزه مسکن شهری، بیش از یک میلیون واحد خالی در کشور وجود داشته است.
وی با اشاره به واحدهای مسکونی خالی در شهر قزوین افزود: طبق این آمار، استان تهران و البرز حدود 450 هزار و شهر قزوین حدود 5 هزار خانه خالی وجود دارد اما باید منتظر آمار دقیق سازمان آمار تا پایان سال جاری باشیم.
مظاهریان ادامه داد: سیاست‌های غلط اقتصادی در سال‌های 89 تا 91 موجب شده تا سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن و مسکن لوکس که خریدار ندارد، سوق یابند و باید منتظر بود تا این سرمایه ها به تدریج وارد بازار شوند.
وی با بیان اینکه 5 هزار خانوار متقاضی مسکن در کشور وجود دارد، افزود: هر سال حدود 780 هزار خانوار جدید احداث می‌شود و درحال حاضر حدود 5 هزار خانوار متقاضی مسکن در کشور وجود داشته و سال گذشته 400 هزار خانه ساخته شده است.
مظاهریان در پایان افزود: اگر تلاطم‌های شدید اقتصادی وجود نداشته باشد به راحتی می‌توان براساس طرح جامع مسکن به یک توسعه پایدار در 10 سال آینده دست یافت.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۱:۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه