ضرورت تقویت رقابت و مدیریت حرفه ای در نظام بانکداری

رئیس بانک مرکزی تاکید کرد : تقویت روحیه رقابت و حرفه گرایی مدیریت به ویژه در بخش منابع و مصارف بانک ها ضروری است.
رئیس بانک مرکزی تاکید کرد : تقویت روحیه رقابت و حرفه گرایی مدیریت به ویژه در بخش منابع و مصارف بانک ها ضروری است.

ولی اله سیف در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت : برغم مشکلات، بخش گسترده‌ای از دستاوردهای دولت در این دوره، مرهون تلاش و جهت گیری های مثبت بانک‌هاست.

در این جلسه ، مدیران عامل بانک‌های دولتی در خصوص مسایل و مشکلات عمده نظام بانکی از جمله توازن میان مصارف و منابع بانک‌ها، تسهیلات تکلیفی، نرخ سود بانکی و نحوه بازنمایی عملکرد شبکه بانکی در رسانه‌ها با رئیس‌کل بانک مرکزی و اعضای هیات عامل این بانک به همفکری و تبادل نظر پرداختند.
ولی اله سیف ضمن تقدیر از عملکرد و تاثیر مثبت بانک‌ها بر بهبود شرایط اقتصادی کشور گفت: نظام بانکی علیرغم مشکلات عدیده‌ای که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، در سال‌های اخیر همواره در کنار دولت رشد و ارتقاء اوضاع اقتصادی کشور را هدف خود قرار داده‌است که نتیجه آن را می‌توان در موفقیت طرح‌های بزرگی همچون طرح حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط مشاهده کرد.
وی افزود: با هماهنگی و انسجامی که نظام بانکی در اجرای طرح تامین مالی واحد‌های کوچک و متوسط از خود نشان داد، جایگاه نظام بانکی تقویت شد و با تداوم این انسجام و همکاری، مسایل پیش روی قطعاً با سهولت بیشتری برطرف خواهد شد.
رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اهمیت تمرکز بر فعالیت حرفه ای در نظم بانکی و تاکید بر باورهای کارشناسی برای رفع مشکلات بانک‌ها، تصریح کرد: وظیفه بانک مرکزی، حمایت از حرفه‌ بانکداری است و در این مسیر یاریگر مدیرانی هستیم که بر رعایت اصول حرفه ای پافشاری می کنند.
البته بانک‌ها با مشکلات بسیاری روبرو هستند و دولت نیز به آن وقوف دارد اما بخش گسترده‌ای از دستاوردهای دولت در این دوره، مرهون تلاش بانک‌هاست.
وی افزود: بانک یک بنگاه اقتصادی است که مسایل آن تنها با مدیریت حرفه‌ای و بهینه منابع و مصارف حل خواهد شد و مدیران بانک‌ها مسئول خروجی بانک خود هستند و باید با اتکاء به حرفه‌ای گرایی و مقابله خردمندانه با توقعات نابجا، فعالیت کنند.
سیف افزود : باید در نظر داشته باشیم که وظیفه بانک، تامین تکالیف دیگران مغایر با ضوابط بانکی نیست.
سیف نقش بانک مرکزی و بانک‌ها را در دستیابی به اهداف کلان اقتصاد مقاومتی، کلیدی خواند و افزود: بانک مرکزی باید عواملی را که به اقتصاد کشور شوک وارد می‌آورد،‌ شناسایی کرده و با برنامه ریزی منسجم مانع گسترش آنها شود.
برای مثال باید رشد نقدینگی را کنترل کرد چرا که موجب تورم و مانع رشد اقتصادی می‌شود و یا اگر نوسانات قیمت ارز بر اقتصاد کشور صدمه وارد می‌کند، این بانک‌ها هستند که با گسترش فعالیت‌های ارزی خود می‌توانند ثبات را به این بازار بازگردانند. رئیس کل بانک مرکزی خواستار تقویت روحیه رقابت مثبت میان بازیگران عرصه بانکداری شد و پیشنهاد کرد: تقویت روحیه رقابت در نظام بانکداری، یک راه حل مناسب برای برون رفت از وضعیت کنونی به شمار می‌آید.
وی اظهار داشت : بدنه بین‌الملل بانک‌ها ، پویایی و نوآوری دوران گذشته را بازیابند و ارائه خدمات به بخش تجارت خارجی کشور را در دست گیرند ف در همین زمینه سیف تاکید کرد نباید روحیه رقابت مثبت با جنگ قیمتی بر سر نرخ سود اشتباه شود.
وی افزود: تجربه نشان می‌دهد افزایش نرخ سود سپرده، لزوماً به رشد سپرده‌گیری نمی‌انجامد و ارایه نرخ سود سپرده بالا و غیر منطقی، به معنای دادن حقوق سهامدار به سپرده گذار است.
مدیران بانک‌ها باید در شرایط کنونی که در ثبات و پایداری بانک‌ها تردید وجود دارد با احتیاط مضاعف عمل و انضباط مالی ایجاد شده را حفظ کنند. از آنجا که تعادل حاصل شده را تنها با نظارت عالی می‌توان حفظ کرد، بانک مرکزی نیز منصفانه ولی قاطعانه با بانک‌های متخلف برخورد خواهد کرد.
رئیس کل بانک مرکزی مدیران عامل بانک‌ها را به گسترش تعامل موثر و هدفمند با رسانه‌ها فراخواند و تاکید کرد: حضور مدیران و اعضای هیئت مدیره بانک ها در صحنه رسانه‌ها و گفت وگو با افکار عمومی، نه تنها جلوی شکل‌گیری بسیاری از شبهات و زیر سوال رفتن نظام بانکی را می‌گیرد، بلکه از جنبه ایجابی و فرهنگ سازی نیز مهم است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۹:۳۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: