حمایت فنی-بنیادی از طلا

روند هفته‌های گذشته بهای اونس فلز زرد باعث خوش‌بینی فعالان بازار طلا به روند دومین هفته فوریه شده است.
روند هفته‌های گذشته بهای اونس فلز زرد باعث خوش‌بینی فعالان بازار طلا به روند دومین هفته فوریه شده است.

اونس طلا در ماه ژانویه حدود 5 درصد و هفته گذشته حدود 2 درصد رشد کرد تا روز جمعه به قیمت 1233 دلار برسد. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران خرد و کارشناسان حرفه‌ای انتظار دارند در روزهای پیش رو نیز به ارزش طلا افزوده شود.در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 18 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 10 نفر معادل 56 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 3نفر معادل 17 درصد، کاهش قیمت طلا را در هفته جدید بازارهای جهانی که از امروز دوشنبه آغاز می‌شود، پیش‌بینی کرده‌اند. 5 نفر معادل 27 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. همزمان، در نظرسنجی کیتکو از مخاطبان نیز که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، 1187 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان، 657نفر معادل 55 درصد، افزایش و 372 نفر معادل 31 درصد، کاهش قیمت‌ را در کوتاه مدت پیش‌بینی کرده‌اند. 158 نفر معادل 14درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

جفری نیکولز، مدیر اجرایی موسسه «مشاوران فلزات گرانبهای آمریکا» و مشاور ارشد اقتصادی در موسسه «روزلند کپیتال» انتظار دارد که طلا مرز مقاومتی 1250 دلار را بشکند و معامله‌گران بیشتری را به بازار بکشاند: «اعتماد به دولت ترامپ و احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا کمتر و کمتر می‌شود و این به نفع طلاست.» آدریان دی، رئیس موسسه «آدریان دی است منجمنت» هم انتظار افزایش قیمت‌ها را دارد: «بازار سهام آمریکا تا حدی‌شکننده شده و از این رو سرمایه‌گذاران به طلا رو آورده‌اند، علاوه‌بر این گرداگرد جهان هم مملو از نااطمینانی است.» جیم وایکوف، تحلیلگر فنی کیتکو هم می‌گوید که نمودارها، افزایش قیمت را نشان می‌دهند. آدام باتن، تحلیلگر ارز در «فارکس لایو» هم معتقد است: «دولت جدید تمام تلاشش را خواهد کرد که دلار تضعیف شود و این می‌تواند به شدت به نفع طلا تمام شود.» ریچارد بیکر، دبیر «اورکا ماینر ریپورت» می‌گوید وضعیت سیاسی اروپا ممکن است باعث رشد بیشتر طلا شود.

اما همه کارشناسان افزایشی نیستند. فیل فلین، تحلیلگر ارشد بازار در «پرایس فیوچرز گروپ» می‌گوید: «طلا روند بسیار خوبی را تجربه کرده، اما توجه معامله‌گران به تلاش دولت آمریکا برای کاهش مالیات‌ها می‌تواند به ضرر طلا باشد؛ چراکه کاهش مالیات‌ها دلار را تقویت خواهد کرد.» کن موریسون، دبیر خبرنامه «موریسون درباره بازارها»‌ هم انتظار عقب‌نشینی قیمت‌ها را دارد: «با ادامه تقویت دلار و ملایم شدن لحن ترامپ درباره مکزیک و چین، موانعی بر سر راه رشد طلا وجود دارد. من انتظار دارم طلا در هفته جدید به‌سوی مرز 1220 دلار حرکت کند. سقوط قیمت ممکن است اتفاق نیفتد، ولی پیشران‌های جهش هم وجود ندارند.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۴:۴۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه