درآمد 10 ماهه عرضه‌کنندگان خودرو

از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه مجموع عرضه‌کنندگان خودرو کشور شامل ایران‌خودرو، سایپا، وارد‌کنندگان و خصوصی‌ها درآمدی بالغ‌‌بر 44 هزار و 426 میلیارد تومان داشته‌اند.
از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه مجموع عرضه‌کنندگان خودرو کشور شامل ایران‌خودرو، سایپا، وارد‌کنندگان و خصوصی‌ها درآمدی بالغ‌‌بر 44 هزار و 426 میلیارد تومان داشته‌اند.

بر این اساس درآمد دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی (ایران‌خودرو و سایپا) طی این مدت 29 هزار و 593 میلیارد تومان بوده است. این موضوع در حالی است که دو شرکت بیش از 87 درصد سهم بازار خودرو کشور را در دست دارند. در این بین ایران‌خودروی با تولید 515 هزار و 508 دستگاه رتبه اول پرفروش‌ترین خودروساز کشور را به خود اختصاص داده است و این در شرایطی است که شرکت مذکور با سهم 39 درصدی از کل ارزش بازار خودرو، از ابتدای سال‌جاری تا دی‌ماه 17 هزار و 436 میلیارد تومان درآمد را ثبت کرده است. شرکت سایپا نیز با 27 درصد سهم ارزشی بازار توانسته در جایگاه دوم بنشیند. این شرکت طی 10ماه گذشته، 257 هزار و 473 دستگاه خودرو تولید کرده است که درآمد حاصل از فروش محصولات این شرکت نیز طی این مدت 12 هزار و 157 میلیارد تومان بوده است.

رتبه سوم این جدول را اما واردکنندگان خودروهای سواری از آن خود کرده‌اند؛ به‌طوری‌که آنها با 22 درصد سهم توانسته‌اند از فروش محصولات خود، درآمد 9 هزار و 637 میلیارد تومانی داشته باشند. در حالی واردکنندگان چنین درآمدی را ثبت کرده‌اند که بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در 10 ماه سال‌جاری در مجموع 55 هزار و142 دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این خودروها طی این مدت یک میلیارد و 452 میلیون دلار بوده است.در این بین، تولیدکنندگان بخش خصوصی با سهم 12‌درصدی توانسته‌اند رتبه چهارم و آخر جدول سهم بازار ارزشی خودروهای سواری از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه امسال را از آن خود کنند. درآمد خصوصی‌ها که بیشتر به تولید خودروهای چینی می‌پردازند، طی مدت زمان مذکور 5 هزار و 196 میلیارد تومان بوده است. این موضوع در حالی است که این خودروسازان توانسته‌اند 79 هزار و 937 دستگاه خودرو طی این مدت تولید کنند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۹:۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه