سود بالاتر از نرخ مصوب تخلف است

دبیرکل کانون بانکها اقدام خودروسازان برای پرداخت سود بالاتر را تخلف خواند و گفت: پرداخت سود بالاتر از نرخ مصوب، نشان می دهد که جذب سرمایه به دلایل نامعلومی صوررت می گیرد.
دبیرکل کانون بانکها اقدام خودروسازان برای پرداخت سود بالاتر را تخلف خواند و گفت: پرداخت سود بالاتر از نرخ مصوب، نشان می دهد که جذب سرمایه به دلایل نامعلومی صوررت می گیرد.

محمدرضا جمشیدی، دبیرکل کانون بانکها در برنامه تیتر امشب گفت: حجم سرمایه در گردش موجب شده تا شرکت های خودروسازی به دنبال کسب منابع از مردم باشند. وی افزود: سپرده گذاران ماهانه ۱۵ درصد از سرمایه خود، سود می گیرند؛ حال اگر میزان سود کسب شده بیش از ۱۵ درصد باشد، مابه التفاوت آن به سرمایه گذاران پرداخت می شود و اگر کمتر بود بانک تضمین کرده است تا اصل ۱۵ درصد را به سرمایه گذار بپردازد، ساپپا و ایران خودرو میزان سود پیشنهادیشان را بیش از ۱۵ درصد اعلام کرده اند تا سرمایه گذاران به سوی خود جذب کنند، این در حالی است که خودروسازان اجازه ای برای پرداخت این میزان سود ندارند.

وی تصریح کرد: پرداخت یک چنین سودهایی توسط واحدهای تولید نشان می دهد که این جذب سرمایه به دلایلی نامعلوم صورت می گیرد زیرا پرداخت آن توجیه اقتصادی ندارد و بنابراین مردم باید با دقت نسبت به سرمایه گذاری در این واحدها اقدام کنند.

دبیرکل کانون بانک ها گفت: این حجم جذب منابع با میزان تولید هماهنگ نیست و از سوی دیگر برای این میزان خودروی تولید شده هم مشتری وجود ندارد، پیش بینی من این است که این واحدهای تولید قادر نیستند سپرده مردم را در زمان مقرر پس دهند و یا ممکن است این تعداد خودرو در دست تولید کننده بماند و عملا متضرر شود.

او افزود: نرخ سود سپرده ۱۵ و نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است که این میزان اختلاف، بانک ها را متضرر می کند زیرا سود واقعی و ناخالص ۱۴.۹۴ است در حالی که سرمایه پذیران به سپرده گذار وعده ۱۵ درصد را به صورت علل الحساب می دهند.

منبع خبر: اقتصاد آنلاین
  ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۲۶:۱۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه