اسکناس‌ها کوچک می‌شوند

سرپرست اداره کل نشر و ریالی بانک مرکزی از کوچک شدن اسکناس‌های جدید خبر داد. اسکناس جدید 10هزار ریالی که در هفته گذشته رونمایی شد نیز در ابعاد کوچک‌تر از اسکناس‌های قدیمی چاپ خواهد شد.
سرپرست اداره کل نشر و ریالی بانک مرکزی از کوچک شدن اسکناس‌های جدید خبر داد. اسکناس جدید 10هزار ریالی که در هفته گذشته رونمایی شد نیز در ابعاد کوچک‌تر از اسکناس‌های قدیمی چاپ خواهد شد.

این مقام مسوول همچنین تاکید کرد با اقدامات نوین صورت گرفته هزینه انتشار اسکناس در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 50 درصد کاهش یافته است. مسعود رحیمی در مورد واحد پولی اسکناس‌های جدید نیز گفت: چاپ اسکناس‌ها تا ابلاغ رسمی دولت و مجلس به روال قبلی خواهد بود.

رحیمی درخصوص عرضه سکه‌ها به‌صورت بسته‌بندی گفت: «بانک مرکزی در حال برنامه‌ریزی برای عرضه سکه‌های بسته‌بندی به صورت سکه‌های یادبودی و مناسبتی به صورت نیکل، نقره و طلا است.»او افزود: «این موارد در کمیته‌های مربوطه در حال بررسی است و به محض نهایی شدن اجرایی خواهد شد، اما زمان مشخصی را برای آن نمی‌توان اعلام کرد.»سرپرست اداره کل نشر و ریالی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که انتشار و عرضه اسکناس در قطعات کوچک‌تر به کجا رسید، گفت: «استانداردسازی اسکناس‌ها در قطعات کوچک در دستور کار است و در همین راستا اسکناس 10هزار ریالی که چند روز پیش رونمایی شد در قطع کوچک‌تر از قطع فعلی بود.» به گفته او در آینده قرار است اسکناس‌ها در قطعات کوچک‌تر منتشر شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا طراحی‌های جدیدی برای اسکناس‌ها دارید یا خیر، گفت: «طراحی کار ذوق و سلیقه است و طراحان سازمان تولید اسکناس و مسکوک همواره در حال طراحی جدید هستند.»رحیمی ادامه داد: «در مقاطع زمانی که قرار است اسکناس‌ به بازار توزیع کنیم، این طراحی‌های جدید عرضه می‌شوند. هم‌اکنون طرح‌هایی جدید برای اسکناس‌های 50 هزار ریالی و 100 هزار ریالی در حال انجام است.»سرپرست اداره‌ کل نشر و ریالی بانک مرکزی با بیان اینکه به‌دنبال این هستیم که مردم را به استفاده از بانکداری الکترونیک سوق دهیم تا سهم پول کمتر شود، افزود: «قطعا نمی‌توان اسکناس و مسکوک را به‌طور کامل حذف کرد؛ با اقداماتی که صورت گرفته هزینه انتشار اسکناس در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 50 درصد کاهش یافته است.»

او تصریح کرد: «بانک مرکزی به صورت مستمر کیفیت اسکناس‌های در دست مردم را رصد و اسکناس‌های فرسوده را از گردش خارج می‌کند.»رحیمی درباره وضعیت جعل اسکناس در کشور گفت: «خوشبختانه به لحاظ جعل اسکناس وضعیت ما خوب است، زیرا ضرایب امنیتی اسکناس‌ها در سطح قابل قبولی قرار دارد. جعل به معنای حقیقی کلمه در کشور نداریم و آنچه وجود دارد و به اشتباه از آن به عنوان جعل تعبیر می‌شود یک کپی یا تصویر رنگی از اسکناس است که هیچ‌کدام از مولفه‌های امنیتی را ندارد.»به گفته او گردش این شبه اسکناس‌ها به دلیل عدم دقت برخی افراد به مولفه‌های امنیتی اسکناس‌ها است.سرپرست اداره کل نشر و ریالی بانک مرکزی افزود: «افراد با قرار دادن اسکناس‌ها در نور و لمس کردن اسکناس به راحتی می‌توانند جعلی یا معتبر بودن اسکناس را تشخیص دهند.»وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی با جاعلان اسکناس هم برخورد می‌کند، گفت: «بله؛ بانک مرکزی از طریق قوه قضائیه این موارد را پیگیری می‌کند.»

اسکناس‌های جدید به ریال چاپ می‌شوند

رحیمی همچنین در پاسخ به این سوال که بسیاری از مردم با توجه به طرح تغییر واحد پولی از ریال به تومان انتظار داشتند که اسکناس‌های جدید رونمایی شده به واحد جدید انتقال یابد، گفت: «تغییر ریال به تومان نیازمند طی مراحل قانونی است و تا زمانی که آن روند و تصمیم دولت و مجلس در این رابطه به صورت شفاف، مشخص نشود، بانک مرکزی اسکناس جدیدی با واحد تومان منتشر نخواهد کرد.»سرپرست ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: «تا زمانی که دولت و مجلس تکلیفی در رابطه با تغییر واحد پول ملی ابلاغ نکرده‌اند، بانک مرکزی کار را به روال مشخص خود پیش خواهد برد و توقفی در نشر اسکناس‌های جدید نخواهد داشت.»او تصریح کرد: «بانک مرکزی طبق روال عادی کار خود را انجام می‌دهد تا زمانی که قانون تکلیف دیگری صورت دهد.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۸:۵ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: