مسیر تکراری بورس

در پایان معاملات روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران شاهد افت شاخص به میزان ٣٦٨ واحد بودیم که این امر باعث شد شاخص کل بورس به رقم ٧٦‌‌هزارو ٧٦٦ واحد برسد.
در پایان معاملات روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران شاهد افت شاخص به میزان ٣٦٨ واحد بودیم که این امر باعث شد شاخص کل بورس به رقم ٧٦‌‌هزارو ٧٦٦ واحد برسد.

ارزش کل معاملات روز گذشته بورس تهران بالغ بر دوهزار‌و ١١٠ میلیارد ریال شد که ناشی از دست‌به‌دست‌شدن چهارمیلیاردو ٢٣٥‌ میلیون سهم و اوراق بهادار با درآمد ثابت بود. در معاملات روز یکشنبه شاهد بازگشایی دو نماد از دو گروه مختلف بودیم. اولین نمادی که بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص بورس گذاشت، رمپنا بود که خود به‌تنهایی باعث افت ٢٨٤ واحدی شاخص بورس شد. نماد دیگر پالایشگاه نفت تهران بود که هم‌زمان با شفاف‌سازی این شرکت درباره پیش‌بینی سود هر سهم سال‌های مالی ٩٥ و ٩٦ شاهد بازگشایی این نماد با نوسان ١٦‌درصدی بودیم که با تأثیر مثبت ١٣٢‌واحدی بر شاخص بورس همراه شد. از نکات جالب توجه در بازگشایی این نماد به یکباره صف‌فروش‌شدن آن در قیمت ٢,٤٧٠ ریال بود. از دیگر نمادهایی که باعث افزایش شاخص بورس شد، می‌توان از بزرگانی مانند فارس و همراه اول نام برد که به ‌ترتیب ١٦ و ١٩ واحد بر شاخص کل تأثیر گذاشتند؛ اما امروز در بازار دوم بورس تهران شاهد معاملات بلوکی بودیم که شاید کمکی به رمق بی‌جان حجم و ارزش معاملات کرد که مهم‌ترین نماد معامله‌شده در این بازار، معامله ٥٠‌ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ١١٠‌ میلیارد ریال از سوی سهام‌دار عمده این شرکت بود. آنچه در معاملات روز گذشته بورس بیشتر جلب توجه کرد، کاهش فشار فروش سهام و جذاب‌شدن قیمت‌ها در بیشتر سهام شرکت‌هاست؛ به‌طوری‌که فعالیت نوسان‌گیران بازار بر روی برخی سهم‌های کوچک بازار مشهود است و این گروه از معامله‌گران مانند روزهای گذشته به دنبال افزایش قیمت در این نمادها هستند. در هفته‌های اخیر در تالار شیشه‌ای شاهد معاملات کم‌رمق و کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی و خروج یا بی‌تحرکی اکثر فعالان بازار سرمایه هستیم و علت را می‌توان در کمبود نقدینگی بازار جست‌وجو کرد. این امر سبب بروز رخوت و به‌نوعی بی‌حوصلگی سهام‌داران شده است. البته به لطف برخی معاملات بلوکی بین حقوقی‌های فعال در بازار، شاهد افزایش نسبی حجم و ارزش معاملات هستیم.

منبع خبر: روزنامه شرق
  ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۳۹:۲۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: