افت اونس طلا در بازار انتظاری

طلای مارس تحت‌فشار مانده است. در حالی که بازارهای جهانی به شدت در انتظار انتشار گزارش اشتغال‌زایی اقتصاد آمریکا در ماه فوریه هستند، فلز زرد ماه سوم میلادی را با افت قابل توجه آغاز کرده است.
طلای مارس تحت‌فشار مانده است. در حالی که بازارهای جهانی به شدت در انتظار انتشار گزارش اشتغال‌زایی اقتصاد آمریکا در ماه فوریه هستند، فلز زرد ماه سوم میلادی را با افت قابل توجه آغاز کرده است.

اونس طلا که در آخرین روز فوریه (سه‌شنبه هفته گذشته) روی بهای 1247 دلار ایستاده بود، سه‌شنبه هفتم مارس را با قیمت 1215 دلار به پایان برد.

صبح چهارشنبه نیز تمایل اونس طلا به سوی ابتدای محدوده 1210 دلار مشهود بود.بهایی که تا ساعت 7 عصر چهارشنبه به‌وقت تهران برای اونس ثبت شد، 1210 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی این روز رقم خورده باشد. رشد بازارهای رقیب، مهم‌ترین دلیل افت طلا بوده است. شاخص دلار و شاخص‌های بورس صبح روز گذشته، با وجود همه تعدیل‌ها، قوی ماندند تا اونس در آستانه انتشار گزارش مهم روز جمعه تحت فشار بماند. دولت آمریکا فردا گزارش اشتغال‌زایی ماه فوریه و همچنین نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را منتشر خواهد کرد. این گزارش بر سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا اثر مهمی خواهد داشت، اما فعلا گمانه‌زنی‌ها به نفع احتمال افزایش نرخ‌های بهره در نشست هفته آینده کمیته بازار آزاد فدرال رزرو است.

اونس طلا که دوشنبه تا قیمت 1225 دلار پایین آمده بود، سه‌شنبه 10 دلار دیگر ارزان شد و به کف 6 هفته‌ای 1215 دلار رسید. این افت عمدتا ناشی از تقویت دلار و فروش‌های فنی بود. شاخص دلار که دوشنبه روی عدد 64/ 101 واحد ایستاده بود، سه‌شنبه تا عدد 81/ 101 واحد بالا رفت. همزمان، ادامه افت قیمت، چهره فنی اونس را نیز متاثر کرد تا فروش‌های فنی بیشتر شود. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌‌بندی روز سه‌شنبه خود نوشت که افزایش ریسک‌پذیری در بازارهای سهام و تجربه اوج‌های چندساله عامل منفی مهمی در بازار طلا بوده و خرید این کالا به عنوان سرمایه امن را کاهش داده است. بیشتر معامله‌گران انتظار دارند اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در نشست ماه مارس خود انقباض بیشتر پولی را تصویب کنند، امری که به سود دلار و به ضرر طلاست. با این همه، از یکسو این امر قطعی نیست و از سوی دیگر برخی معتقدند که بازارها این احتمال را «پیشخور» کرده‌اند. سه‌شنبه همزمان با رشد شاخص دلار، بهای نفت خام تضعیف شد تا هر دو عامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها علیه فلز زرد کار کرده باشند.

انتظار برای انتشار گزارش روز جمعه که سه‌شنبه حجم معاملات را کاهش داده بود، چهارشنبه نیز مشهود بود. شاخص دلار صبح روز گذشته اندکی به سوی اعداد پایین تر تعدیل شد که به طلا کمک کرد، با این حال، دلار در آستانه انتشار گزارش پیش گفته قوی ماند. از سوی دیگر بازارهای سهام در سومین روز هفته میلادی وضعیت خوبی داشتند تا بخشی از سرمایه‌های بازار طلا به سوی بورس جریان یابد. رویترز صبح چهارشنبه از جیانگ شو، تحلیلگر ارشد موسسه «شاندونگ گلد» نقل کرد: « قیمت طلا در کوتاه‌مدت بین 1210 تا 1220 دلار در نوسان خواهد بود. انتشار آمارهای بیکاری و اشتغال آمریکا در روز جمعه عامل مهمی است که می‌تواند مسیر قیمت طلا را مشخص کند. اگر آمارهای اشتغال آمریکا مثبت و فراتر از انتظار کارشناسان اقتصادی باشد، این احتمال وجود دارد که قیمت طلا به زیر 1200 دلار در هر اونس برسد.» وانگ تائو، تحلیلگر ارشد بازارهای بین‌المللی هم گفت: «سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت 1213 تا 1210 دلار است و اگر این سطح حفظ شود قیمت طلا تا 1219 و 1223 دلار افزایش خواهد یافت.» البته در حالی که صبح روز گذشته در آستانه انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا آرامش نسبی در بازارهای بین‌المللی برقرار شده بود، تحلیلگران بر این باورند که این آرامش قبل از توفان خواهد بود. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، قیمت جهانی کالاهای راهبردی به‌خصوص طلا در شرایط کنونی در دامنه ناچیزی در نوسان بوده و به نظر می‌رسد پیش از انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا به‌خصوص وضعیت بازار اشتغال و اعلام نتایج نشست بانک مرکزی اروپا، قیمت طلا با نوسان چندانی روبه‌رو نخواهد شد. بر اساس این گزارش با بررسی تحولات بازارهای جهانی در روزهای آینده می‌توان به این جمع‌بندی رسید که آرامش فعلی که برقرار شده مقدمه‌ای برای یک توفان بزرگ خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که کاهش قیمت طلا در شرایط کنونی می‌تواند فرصت مناسبی برای خرید باشد. فدرال رزرو آمریکا قصد دارد امسال 3 بار نرخ بهره را افزایش دهد ولی سوال مهم این است که افزایش نرخ بهره تا چه حد بر تحولات بازار طلا موثر خواهد بود.

تحلیلگران اقتصادی «گروه سرمایه‌گذاری کاپیتال» تاکید دارند که فدرال رزرو آمریکا در نشست مارس هیچ بهانه‌ای ندارد تا نرخ بهره را افزایش ندهد. به گزارش «پایگاه اینترنتی پی آر نیوز وایر» نظرسنجی‌های جدید انجام شده توسط رویترز و شبکه سی‌ان‌بی‌سی از کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست مارس به بیش از 70 درصد رسیده است. این نشست روزهای 14 و 15 مارس برگزار خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۱۳:۳۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه