تخریب چهره فنی قیمت طلا

اونس طلا در اولین هفته کامل ماه مارس با 30 دلار سقوط به بهای 1204 دلار رسید تا ظرف 5 روز کاری 5/ 2 درصد دیگر از ارزش خود را از دست داده باشد.
اونس طلا در اولین هفته کامل ماه مارس با 30 دلار سقوط به بهای 1204 دلار رسید تا ظرف 5 روز کاری 5/ 2 درصد دیگر از ارزش خود را از دست داده باشد.

اونس طلا در حالی در پایان دهه اول ماه سوم میلادی به قیمت پیش‌گفته رسیده که در فوریه 2017 به سه قدمی قیمت 1260 دلار هم رسیده بود، البته نباید فراموش کرد که در دسامبر 2016 با قیمت 1061 دلار به پایان رسیده بود. جهش ارزش طلا در ماه‌های ژانویه و فوریه چهره فنی فلز زرد را به‌شدت بهبود بخشیده بود، اما حالا با تخریب این تصویر، امکان افت بیشتر بهای طلا در هفته دوم مارس وجود دارد، به‌ویژه از آن‌رو که اونس در هفته گذشته به کانال 1100 دلار هم سر زد. اکثر سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند اونس طلا در هفته جدید بخش دیگری از ارزش خود را از دست بدهد، ولی پیش از آغاز هفته تازه، مرور رویدادهای هفته گذشته، تصویر دقیق‌تری از وضعیت بازارهای جهانی فلزهای گرانبها به‌دست می‌دهد.

شروع بد

اونس طلا که دو هفته پیش ‌روی بهای 1234 دلار ایستاده بود، در اولین روز کاری هفته گذشته تا قیمت 1225 دلار افت کرد. افت 9 دلاری دوشنبه نتیجه دو روند متفاوت در دو نیمه روز بود. اونس طلا در نیمه اول روز اول هفته میلادی نوسان‌های محدودی پیرامون قیمت 1232 دلار داشت؛ اما با اثرگذاری سودگیری دسته‌ای از معامله‌گران، رشد شاخص دلار و افت بهای نفت‌خام، حرکت به سوی ابتدای محدوده 1220 دلار تسهیل شد. شاخص دلار که هفته قبل از آن روی عدد 54/ 101 واحد ایستاده بود، دوشنبه تا عدد 64/ 101 واحد رشد کرد و همین رشد اندک، فشار بر طلا را افزایش داد. همزمان‌ افت ارزش نفت نیز که کالای رهبر بازار کالاهای خام و پایه است فشار بر فلز زرد را دوچندان کرد. دسته‌هایی از معامله‌گران نیز برای کسب سود، فروش‌های خود را بالا بردند که باعث شد بهای اونس تا میانه محدوده 1220 دلار افت کند. روز دوشنبه اونس تا قیمت 1224 دلار پایین رفت و دست‌آخر روی بهای 1225 دلار متوقف شد.

افت 10 دلاری

روز دوم هفته هم روز بدی برای طلا بود. روز سه‌شنبه، اونس با 10 دلار افت دیگر به بهای 1215 دلار رسید. این افت عمدتا ناشی از تقویت دلار و فروش‌های فنی بود. شاخص دلار که دوشنبه روی عدد 64/ 101 واحد ایستاده بود، سه‌شنبه تا عدد 81/ 101 واحد بالا رفت. همزمان، ادامه افت قیمت، چهره فنی اونس را نیز متاثر کرد تا فروش‌های فنی بیشتر شود. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌‌بندی روز سه‌شنبه خود نوشت که افزایش ریسک‌پذیری در بازارهای سهام و تجربه اوج‌های چندساله عامل منفی مهمی در بازار طلا بوده و خرید این کالا به‌عنوان سرمایه امن را کاهش داده است. سه‌شنبه همزمان با رشد شاخص دلار، بهای نفت خام تضعیف شد تا هر دو عامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها علیه فلز زرد کار کرده باشند. بازار از این روز به بعد بر نشست قریب‌الوقوع کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا نیز متمرکز شدند. این نشست روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه همین هفته برگزار می‌شود. بیشتر معامله‌گران انتظار دارند اعضای کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو در نشست ماه مارس خود انقباض بیشتر پولی را تصویب کنند، امری که به سود دلار و به ضرر طلاست؛ گرچه برخی معتقدند که این احتمال در بازارها «پیشخور» شده است.

تکرار روند

روند روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در روز چهارشنبه نیز تکرار شد تا اونس در پی سومین کاهش روزانه در هفته به قیمت 1201 دلار برسد. افت 7 دلاری سومین روز کاری که اونس طلا را به کف 5 هفته‌ای برد عمدتا ناشی از تاثیر داده‌های خوب گزارش اشتغال‌زایی بخش خصوصی آمریکا و عوامل خارجی بود. در این روز گزارش ADP نشان داد که بخش خصوصی آمریکا در ماه فوریه 298 هزار شغل ایجاد کرده است. این رقم بسیار بالاتر از رقم موردانتظار 190 هزار بود و باعث تضعیف طلا شد. همزمان شاخص دلار تا عدد 07/ 102 واحد اوج گرفت تا طلا بیشتر تحت‌فشار قرار بگیرد. در این روز افت شدید قیمت نفت خام نیز به ضرر طلا کار کرد.علاوه‌بر همه این‌ها، ادامه افت قیمت‌ها در بازار فلزهای گرانبها، فروش‌های فنی طلا و نقره را نیز افزایش داد. احتمال افزایش نرخ‌های بهره آمریکا هم البته موردتوجه بود.

چهارمین کاهش

در چهارمین روز هفته نیز چهارمین افت اتفاق افتاد تا اونس در یک‌قدمی مرز کانالی بایستد. تکرار افت 7 دلاری اونس که قیمت را به 1201 دلار رساند، عمدتا ناشی از ادامه افت ارزش نفت‌خام بود. شاخص دلار در این روز تا عدد 85/ 101 واحد به نفع طلا تعدیل شد اما آنچه مانع افت بهای اونس به کانال پایین‌تر شد، تنها مقاومت معامله‌گران در مرز کانالی بود. افت بهای نفت‌خام در روز پنج‌شنبه مجموع افت دوروزه این روز و روز قبل از آن را به بیشترین میزان در چند ماه گذشته رساند. همزمان، افزایش توجه به احتمال تشدید انقباض پولی در آمریکا هم اونس را تحت‌فشار نگه داشت. البته بازار در این روز به‌شدت در انتظار گزارش روز جمعه بود.

روز آخر

اونس روز آخر هفته را تحت‌فشار احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا، دلار قوی و رکوردزنی بازارهای سهام با بهای 1196 دلار آغاز کرد، اما با انتشار گزارش اشتغالزایی آمریکا بازار به‌شدت نوسانی شد. اونس تا ساعت 5 عصر به وقت تهران دوباره بهای 1196 دلار را تجربه کرد و در این ساعت انتشار گزارش دولتی اشتغال‌زایی اقتصاد آمریکا در ماه فوریه بازار را متاثر کرد. براساس این گزارش دولتی، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در دومین ماه سال میلادی 235 هزار شغل ایجاد کرده است. رقم مورد انتظار 196 هزار شغل بود. همچنین اعلام شد که نرخ بیکاری با 1/ 0 درصد افت به 7/ 4 درصد رسیده است. داده‌های بسیار خوب این گزارش می‌توانست باعث تقویت دلار و تضعیف طلا شود، اما از آنجا که معامله‌گران انتظار گزارشی خوب را داشتند، درست وارونه‌ این روندها ثبت شد. تقویت دلار و تضعیف طلا چند دقیقه هم طول نکشید زیرا بازارها چند ساعت مانده به انتشار گزارش، احتمال خوب بودن داده‌ها را «پیشخور» کرده بودند. دلیل دیگر مقاومت طلا مقابل تاثیر داده‌های گزارش، عملکرد مرز مقاومتی 1200 دلار بود. اونس روز جمعه تا قیمت 1194 دلار سقوط کرد، اما با وارونگی روندها و افزایش خریدها در قیمت‌های پایین، بهای آن به کانال 1200 دلار بازگشت و با مقاومت دوباره مرزی، اونس در نهایت روی قیمت 1204 دلار ایستاد. شاخص دلار نیز در روزی عجیب، به عدد
25/ 101 واحد افت کرد.

چشم‌انداز طلا

به این ترتیب اونس ظرف 5 روز کاری که تنها یک روز آن با رشد قیمت، آن‌هم رشدی اندک در نتیجه وارونگی روندها همراه بود حدود 5/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داد. اونس در حالی در پایان دهمین روز ماه مارس به 4 قدمی مرز کانال 1100 دلار رسید که فوریه را با قیمت 1247 دلار به پایان برده بود.باید دید آیا اونس طلا در هفته جدید کاری که از دوشنبه آغاز خواهد شد دوباره به کانال 1100 دلار بازخواهد گشت و اگر بازگردد در آن تثبیت خواهد شد یا نه. در گزارش بعدی «دنیای اقتصاد» جزئیات پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و رویدادها و داده‌های مهم هفته را پیش‌رو خواهید داشت. اکثر سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند اونس طلا در روزهای کاری آینده افت بیشتری را تجربه کند. با وجود این، کارشناسان حرفه‌ای همچنان به روند رشد فلز زرد خوش‌بین هستند. همچنین با آنکه چهره فنی اونس در 3 هفته اخیر ضربه خورده، برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که روند صعودی قیمت طلا در بازارهای جهانی بار دیگر از بهار آینده از سر گرفته خواهد شد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، با توجه به آنکه تقاضای جهانی طلا معمولا از نیمه دوم مارس هر سال بار دیگر با افزایش چشمگیری روبه‌رو می‌شود، پیش‌بینی این است که روند صعودی قیمت طلا بار دیگر از بهار آینده آغاز می‌شود. براساس این گزارش، اوایل مارس هر سال معمولا تقاضا و قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی با افت نسبی روبه‌رو می‌شود و این فرصت مناسبی برای خرید پیش از آغاز بهار است.

 

...,طلا,اونس طلا,قیمت جهانی طلا,اخبار طلا

 

 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۷:۵۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه