نظرسنجی‌های دوقلو قیمت طلا

با آنکه اونس در هفته آخر آوریل بیشتر از یک درصد از ارزش خود را از دست داد، هنوز اکثر سرمایه‌گذاران خرد و کارشناسان حرفه‌ای به رشد طلای کوتاه‌مدت امید دارند.
با آنکه اونس در هفته آخر آوریل بیشتر از یک درصد از ارزش خود را از دست داد، هنوز اکثر سرمایه‌گذاران خرد و کارشناسان حرفه‌ای به رشد طلای کوتاه‌مدت امید دارند.

با آنکه اونس در هفته آخر آوریل بیشتر از یک درصد از ارزش خود را از دست داد، هنوز اکثر سرمایه‌گذاران خرد و کارشناسان حرفه‌ای به رشد طلای کوتاه‌مدت امید دارند. نظرسنجی‌های کیتکو نشان می‌دهد 43 درصد کارشناسان و 48 درصد سرمایه‌گذاران انتظار رشد بهای طلا را در اولین هفته ماه مه ‌دارند. با این همه، باید توجه داشت که نسبت افزایشی‌ها به کاهشی‌ها کمتر شده که نشان می‌دهد روند گذشته بر تصور معامله‌گران تاثیرگذار بوده است. روند این هفته هرچه باشد، احتمالا دامنه نوسان‌ها زیاد خواهد بود؛ اگر به‌دنبال دلیل این نوسان‌ها هستید، جدول انتهای این گزارش را مرور کنید که نشان می‌دهد این هفته، هفته پرداده‌ای برای بازارهای جهانی است. در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 21 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 10 نفر معادل 43 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 7 نفر معادل 30 درصد کاهش قیمت‌ها را در هفته جدید کاری که اولین هفته پنجمین ماه میلادی است پیش‌بینی کرده‌اند. 6 نفر معادل 27 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو هم که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است 1019 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 493 نفر معادل 48 درصد، افزایش و 361 نفر معادل 35 درصد کاهش قیمت‌ها را در 5 روز کاری پیش‌رو پیش‌بینی کرده‌اند. 165 نفر معادل 15 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. کسانی که خنثی هستند، یا جهت‌گیری بازار را نامشخص یا نوسان‌های هفتگی را کم می‌دانند. بخشی از بازارهای جهانی روز دوشنبه به مناسبت روز کارگر تعطیل هستند تا هفته جدید کاری با بنیه کمتری آغاز شود.

تحلیل‌های افزایشی

آدام باتن، تحلیلگر ارزی «فارکس لایو» از کارشناسان افزایشی است که انتظار رشد قیمت‌ها را در هفته جدید کاری که از امروز شروع شده است، دارد. او می‌گوید: «دلار ایالات‌متحده به‌سوی یک دوره طولانی ضعف حرکت می‌کند.» جیم وایکوف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو می‌گوید: «بازار آماده جهش اصلاحی است و احتمالا تحولات ژئوپلیتیک هم این هفته دوباره کانون توجه‌ها خواهد شد.» باب هابرکورن، دلال ارشد کالاهای پایه در «آر جی او فیوچرز» با توجه به داده‌های بد رشد آمریکا که روز جمعه منتشر شد،‌ انتظار تقویت طلا را دارد. او نیز به تحولات ژئوپلیتیک اشاره دارد. هابرکورن می‌گوید: «عدد رشد سه ماه اول سال 2017 معادل 7/ 0 درصد و کمی کمتر از انتظارها بود. من فکر می‌کنم خرید طلا افزایش خواهد یافت؛ چراکه انتظارات درباره افزایش نرخ بهره در آمریکا کاهش یافته است. علاوه‌بر این، خطرات ژئوپلیتیک باید حامی طلا بماند و معاملات را در یک یا دو هفته آینده بالا نگه دارد.»

تحلیل‌های کاهشی

کن موریسون، دبیر خبرنامه «موریسون درباره بازارها» از کارشناسان کاهشی است. او می‌گوید: «با توجه به میزان قراردادهای 6 هفته گذشته، طلا در موقعیتی است که برای رشد بیشتر نیاز به کاتالیزور جدید دارد. اگر آمریکا تحرک نظامی تازه‌ای در خاورمیانه نداشته باشد، من حرکت اونس به سوی مرز حمایتی 1240 دلار را می‌بینم.» اوله هانسون، رئیس استراتژی کالاهای پایه در «ساکسو بانک» و افشین نبوی، رئیس بازرگانی «ام کا اس سوئیس» نیز انتظار حبس بازه‌ای بهای اونس طلا را دارند. هانسن می‌گوید: «من قبل از اینکه موقعیت خنثای کوتاه‌مدت خود را ترک کنم، باید حرکت اونس به بالای مرز 1290 دلار یا زیر مرز 1250 دلار را ببینم.» افشین نبوی هم می‌افزاید: «من انتظار حبس بهای اونس در بازه 1260 تا 1285 دلار را دارم، اما شخصا ترجیح می‌دهم در قیمت‌های پایین خرید و در جهش‌ها، فروش داشته باشم.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۶:۴۳:۱۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: