سقوط اونس به قعر 6 هفته‌ای

نوسان‌های بهای فلز زرد بار دیگر به محدوده‌های ابتدایی کانال 1200 دلار منتقل شده است. اونس طلا که چهارشنبه تا قیمت 1238 دلار افت کرده بود، پنج‌شنبه تا کف 6 هفته‌ای 1228 دلار سقوط کرد.
نوسان‌های بهای فلز زرد بار دیگر به محدوده‌های ابتدایی کانال 1200 دلار منتقل شده است. اونس طلا که چهارشنبه تا قیمت 1238 دلار افت کرده بود، پنج‌شنبه تا کف 6 هفته‌ای 1228 دلار سقوط کرد.

نوسان‌های بهای فلز زرد بار دیگر به محدوده‌های ابتدایی کانال 1200 دلار منتقل شده است. اونس طلا که چهارشنبه تا قیمت 1238 دلار افت کرده بود، پنج‌شنبه تا کف 6 هفته‌ای 1228 دلار سقوط کرد. گرچه روز جمعه با تعدیل بازارها شروع شد، اونس در آخرین روز کاری هفته اول ماه مه ضعیف ماند. روز گذشته با بهای 1228 دلار شروع و بعد نوسان‌ها در نیمه اول محدوده 1230 دلار پی گرفته شد. البته با باز شدن بازارهای آمریکای شمالی و انتشار گزارش اشتغال‌زایی دولت آمریکا، دامنه نوسان‌ها افزایش یافت. بهایی که تا ساعت 8 عصر روز جمعه برای اونس ثبت شد، 1229 دلار بود، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز گذشته رقم خورده باشد.

سقوط 19 دلاری روز چهارشنبه در حالی اتفاق افتاد که بازارها صبح این روز را به انتظار بیانیه فدرال رزرو گذراندند. انتظار برای انتشار بیانیه نوسان بازارها را کاهش داد اما نیمه دوم روز کاملا متفاوت بود. طبق پیش‌بینی‌ها، کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در نشست ماه مه خود که چهارشنبه شب پایان یافت، نرخ بهره را افزایش نداد اما آنچه همه منتظر آن بودند، بیانیه‌ای بود که لحن و جزئیات آن می‌توانست چشم‌انداز سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا را روشن‌تر کند. بیانیه فدرال رزرو به کاهش رشد اقتصادی ایالات‌متحده اشاره داشت، اما تاکید کرد این رشد آنقدر نیست که هدف فدرال رزرو را برای افزایش تدریجی نرخ‌های بهره دستخوش تغییر کند. با هضم این داده‌ها در بازار، اونس رو به افت گذاشت. عامل مهم دیگری که فشار بر طلا را افزایش داد، افت بهای نفت خام تا کف 5/ 5 ماهه بود. شاخص دلار هم در این روز با رشد خود به ضرر طلا کار کرد.

این شاخص که سه‌شنبه روی عدد 97/ 98 واحد ایستاده بود، چهارشنبه تا عدد 20/ 99 واحد رشد کرد. اونس روز پنج‌شنبه هم 10 دلار دیگر سقوط کرد تا به محدوده 1220 دلار برود. مهم‌ترین عامل فشار بر طلا در این روز، افت بهای نفت خام بود. بهای نفت خام در این روز به حدود 45دلار رسید تا طلای سیاه به کف 9 ماهه برود. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌بندی روز پنج‌شنبه خود نوشت: «طلای سیاه امروز نشان داد که آشکارا رهبر بازار کالاهای پایه خام است.» اونس در حالی در چهارمین روز کاری به روند افت خود ادامه داد که در این روز انتخابات فرانسه مورد توجه بود و شاخص دلار نیز به شدت افت کرد. شاخص دلار در روندی که نشان از عقب‌نشینی اصلاحی داشت تا عدد 79/ 98 واحد پایین آمد.

روز جمعه با نوسان اونس در ابتدای محدوده 1230 دلار آغاز شد، اما انتظار تازه‌ای بازارها را کم‌نوسان نگه داشت. گزارش اشتغال‌زایی بزرگ ترین اقتصاد جهان ساعت 5 بعدازظهر منتشر شد و اونس تا این ساعت به بهای 1234 دلار رسیده بود. بر اساس این گزارش، اقتصاد آمریکا در ماه آوریل 211 هزار شغل ایجاد کرده است. رقم مورد انتظار 190 هزار مورد بود. نرخ بیکاری نیز به کمترین میزان در حدود 10 سال گذشته یعنی 4/ 4 درصد رسیده است. داده‌های بهتر از انتظار این گزارش باعث افت طلا شد تا اونس تا ساعت 7 عصر که این گزارش نهایی می‌شد به قیمت 1230 دلار برسد. یک اتفاق جالب روز جمعه اثر معکوس افت طلا بر روند طلا بود. بهای نفت خام روز جمعه نیز افت داشت، اما نگرانی‌هایی که روند بازار انرژی تولید کرد باعث افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن شد. همچنین ین ژاپن و برخی از اوراق قرضه از این وضعیت نفع بردند.

یک تحلیلگر ارشد بین‌المللی بر این باور است که روند نزولی قیمت طلا و نقره چندان طولانی نخواهد بود و این کاهش قیمت فرصت مناسبی را برای خرید فراهم کرده است. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «مارکت واچ»، دیوید بیم، تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه‌گذاری «بلانچارد اند کمپانی» می‌گوید: «گرچه قیمت طلا و نقره در مسیر نزولی قرار گرفته است، ولی روند کاهشی قیمت این فلزات گرانبها چندان دوام نخواهد داشت. به‌نظر من افت قیمت طلا و نقره فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است تا اقدام به خرید کنند. با توجه به نگرانی‌هایی که در عرصه بین‌المللی وجود دارد، اکنون زمان خوبی برای افزایش سهم طلا در سبد سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۷:۲۸:۲۰ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: