آخر هفته منفی آیفکس

نماگر فرابورس ایران روز گذشته افت 5/ 0 واحدی را تجربه کرد. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز و بیمه پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و آتیه داده پرداز با معاملات مثبت خود مانع از افت بیشتر شاخص این بازار شد.
نماگر فرابورس ایران روز گذشته افت 5/ 0 واحدی را تجربه کرد. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز و بیمه پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و آتیه داده پرداز با معاملات مثبت خود مانع از افت بیشتر شاخص این بازار شد.

نماگر فرابورس ایران روز گذشته افت 5/ 0 واحدی را تجربه کرد. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز و بیمه پاسارگاد بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و آتیه داده پرداز با معاملات مثبت خود مانع از افت بیشتر شاخص این بازار شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با ریزش 05/ 0 درصدی نسبت به روز سه‌شنبه در سطح 6/ 915 واحدی قرار گرفت. با این افت بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به 6/ 4 درصد محدود شد.در معاملات روز چهار‌شنبه در مجموع حدود 220 میلیون ورقه بهادار در 22 هزار و 497 نوبت معاملاتی به ارزش حدود 158 میلیارد تومان دست به دست شد.

رصد فعالیت معامله‌گران در فرابورس

فرابورس ایران روز چهار‌‌شنبه در مجموع شاهد تغییر مالکیت حدود 933 میلیون تومانی به نفع معامله‌گران حقیقی بود. در این میان نماد معاملاتی شرکت آتیه داده‌پرداز بیشترین حمایت بازیگران حقیقی را به خود دید. بررسی تغییر مالکیت این شرکت طی روز معاملاتی گذشته حکایت از جابه‌جایی بیش از یک میلیون و 109 هزار سهم «اپرداز» به ارزش 6/ 2 میلیارد تومان از سوی بازیگران حقوقی به حقیقی دارد. پس از آن «ذوب» شاهد بیشترین تغییر مالکیت به نفع معامله‌گران حقیقی به ارزش 271 میلیون تومان بود. در مقابل اما نماد معاملاتی توسعه فناوري اطلاعات خوارزمي شاهد بیشترین تغییر مالکیت سهام به نفع حقوقی‌ها بود. بر این اساس دیروز افزون بر 629 هزار سهم «مفاخر» به ارزش 279 میلیون تومان از پرتفوی حقیقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقوقی منتقل شد. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز بیش از یک میلیون و 70 هزار ورقه به ارزش حدود 109 میلیارد تومان در 476 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. این بازار در روز گذشته شاهد معامله 193 هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی در 254 نوبت معاملاتی به ارزش حدود 18میلیارد تومان بود تا این اوراق در محدوده قیمتی 91 تا 96 هزار تومان مورد معامله قرار گیرند. در عین حال بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان از افزایش متوسط نرخ سود اوراق اسناد خزانه اسلامی نسبت به روز سه‌شنبه دارد. بر این اساس روز گذشته متوسط نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی با رشد 06/ 0 واحد درصدی نسبت به روز سه‌شنبه به 74/ 23 درصد رسید. این در حالی است که متوسط این نرخ نسبت به متوسط هفته گذشته رشد 3/ 0 واحد درصدی و در مقایسه با میانگین ماه گذشته کاهش 12/ 0 واحد درصدی را تجربه کرده است. همچنین فرابورس چهارشنبه، شاهد معامله 53 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش حدود 4 میلیارد تومان در بازار ابزارهای نوین مالی بود و «تسه»ها به نوسان در بازه 71 تا 76 هزار تومان ادامه دادند. به این ترتیب متوسط قیمت امتیاز تسهیلات مسکن در فرابورس، دیروز با افت 1/ 0 درصدی (نسبت به روز سه‌شنبه) مواجه شد و به 74 هزار و 701 تومان رسید. بیشترین کاهش قیمت در میان این اوراق با افت 74/ 1 درصدی به «تسه9410» رسید و در مقابل سررسید دی 95 اوراق تسهیلات مسکن با بیشترین رشد قیمت همراه شد. به این ترتیب نرخ سود واقعی دریافت وام از این طریق 7/ 21 درصد باقی ماند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۴:۷:۲۹ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: