کنترل ریسک با صندوق طلا

معاملات ثانویه صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا به‌عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه کالا در بورس کالای ایران با حضور حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در دو مجموعه آغاز شد.
معاملات ثانویه صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا به‌عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه کالا در بورس کالای ایران با حضور حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در دو مجموعه آغاز شد.

معاملات ثانویه صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا به‌عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه کالا در بورس کالای ایران با حضور حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در دو مجموعه آغاز شد. در جریان آغاز معاملات ثانویه صندوق سرمایه‌گذاری طلای لوتوس که در نماد طلا آغاز شد، مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران به مزایای ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی به حوزه طلا پرداخت و گفت: پوشش اثرات تورمی یکی از مهم‌ترین کارکردهای این صندوق است و همه فعالانی که دنبال پوشش ریسک‌های ناشی از تورم هستند، می‌توانند از این صندوق برای ورود به بازار طلا و سرمایه‌گذاری در آن استفاده کنند.

 

سلطانی‌نژاد دومین کارکرد این صندوق را در نقدشوندگی بالای آن دانست و برقراری امکان معاملات آنلاین از سوی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به‌عنوان مدیر و بازارگردان را از دیگر مزیت‌های آن برشمرد. وی افزود: امنیت بالا نیز نکته حائز اهمیت دیگری است که سرمایه‌گذاران حوزه طلا به آن توجه ویژه‌ای دارند؛ چرا‌که در این روش نوین سرمایه‌گذاری در اوراق امکان دزدیده شدن دارایی یا جعل آن وجود ندارد و تشکیل صندوق کالایی راهبردی است که به امنیت سرمایه‌گذاری کمک می‌کند؛ این در حالی است که در سرمایه‌گذاری مستقیم این مشکلات امنیتی مطرح است. به گفته سلطانی‌نژاد توثیق واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا در بورس کالا برای تعهدات و وام‌های بانکی نیز از دیگر کاربردهای آن است.

وی به معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به‌عنوان یک نکته مهم مورد توجه سرمایه‌گذاران طلا اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این صندوق و آغاز معاملات ثانویه آن تمام قطعات پازل سرمایه‌گذاری در حوزه طلا در بورس کالا تکمیل شد تا پس از راه‌اندازی معاملات فیوچرز طلا در سال ۸۷ و نیز عرضه گواهی سپرده طلا در سال ۹۴، این صندوق‌ها در حوزه طلا به ابزارهای موجود در بازار سرمایه اضافه شده و یک بازار مدرن برای پوشش ریسک به پشتوانه طلا شکل گیرد.مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به فعالیت و استقبال قابل توجه سرمایه‌گذاران حقیقی از این صندوق اشاره کرد و گفت: در پذیره‌نویسی اولیه سرمایه‌گذاران حقیقی اقبال بالایی از اولین صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا از خود نشان دادند؛ به‌طوری‌که حدود ۴۱ درصد از سرمایه‌گذاران این صندوق در مرحله پذیره نویسی اولیه، حقیقی‌ها بودند و در جریان حجم معاملات اولین روز از معاملات ثانویه آن نیز شاهد حضور و مشارکت ۱۳ درصدی حقیقی‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: این امر برای توسعه این ابزار بسیار نوید‌بخش بوده و نشان می‌دهد اقبال خوبی در بین سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار وجود داشته و بر ظرفیت‌های بالای بورس کالای ایران برای توسعه این ابزار تاکید دارد. سلطانی‌نژاد به حجم سرمایه جذب شده به این صندوق در زمان پذیره‌نویسی اشاره و اظهار کرد: ارزش واحدهای پذیره‌نویسی شده در پذیره‌نویسی اولیه با احتساب سرمایه سرمایه‌گذاران ممتاز بیش از ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که تا ۱۰۰ میلیارد تومان نیز قابلیت افزایش دارد. وی راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی را عاملی مهم در تحول و رونق در بازار کالایی دانست و تاکید کرد: همان‌طور که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بازار سهام به رونق و تحول در بورس اوراق بهادار منجر شد، به‌طور قطع راه‌اندازی صندوق‌های با پشتوانه کالا نیز می‌تواند تحول و رونق در اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالا را به همراه داشته باشد. ضمن اینکه این ابزار شرایط آن را فراهم می‌کند تا سرمایه‌گذاران در بازه‌های زمانی مختلف امکان سرمایه‌گذاری و پوشش ریسک خود را داشته باشند و حضور آنها تنها محدود به زمان افزایش نوسانات قیمتی نباشد.

منبع خبر: 
  ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۴:۳۳:۱۲ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: